Chrám svatého Bartoloměje v Plzni promění celková obnova

  7:48aktualizováno  7:48
Mimořádně významné změny čekají gotický chrám svatého Bartoloměje na náměstí Republiky v Plzni. Katedrála projde celkovou obnovou. Rozsahem srovnatelná rekonstrukce se odehrála zhruba před stoletím - za první světové války. Na obnovu historické stavby půjde zhruba sto milionů korun.

Po rekonstrukci se návštěvníci kostela dočkají dokonce i vyhřívaných lavic. | foto: MF DNES

Proměna interiéru bude zásadní, probíhat bude v období let 2017 až 2019.

Architekt Jan Soukup, který se podílel na projektu rekonstrukce, řekl, že na akci se podařilo 95 milionů získat ve formě dotace z evropských fondů. „Bude to zcela výjimečná událost. V katedrále se zrestaurují malby, oltáře, obrazy, sochy...,“ líčí architekt. Ten říká, že akce svým dopadem přesahuje rámec církve.

„Je to i kulturní událost s širším společenským významem. Bude mít přínos pro všechny Plzeňany.“ Katedrála se navíc dočká úplné novinky. Z věže bude možné po úpravách vstoupit pod střechu chrámu.

„Vznikne tam expozice připomínající příběhy věže, zastřešení i zvonů. Návštěvníci uvidí krov, který je jedinečný. Lidé vstoupí do obrovského a nádherného prostoru. Je to opravu velký zážitek. Nad chrámovou lodí je takzvaná ležatá stolice z roku 1528. Vznikla o sto let dřív, než se v Čechách začala běžně používat,“ vysvětluje Soukup.

Ten upozorňuje, že krov je z původních trámů a existují doklady o tom, kdy použité stromy byly pokáceny. „Z osmdesáti procent se jednalo o jedle,“ uvedl.

Po rekonstrukci se návštěvníci kostela dočkají dokonce i vyhřívaných lavic. Do projektu obnovy je zahrnutý také plán na obnovu rozvodů elektřiny a instalace nového osvětlení.

Emeritní plzeňský biskup František Radkovský řekl, že s elektrickými rozvody už byly značné problémy. „Loni při půlnoční, když se měly zapnout všechny zvony, kompletně celá elektřina vypadla. Nefungovaly varhany ani mikrofon, nic. Pak se to stalo ještě jednou,“ sdělil Radkovský.

Biskup se těší na nové osvětlení. „Teď je tam takové trochu ponuré a je potřeba, aby bylo jiné.“ Duchovní si myslí, že stomilionová investice katedrále hodně pomůže. „Už je to zapotřebí. Plány jsou hezké a doufám, že se všechno podaří,“ konstatoval Radkovský.

Katedrála se při rekonstrukci načas uzavře veřejnosti

Jan Soukup upozornil, že během rekonstrukce bude katedrála na nějakou dobu pro veřejnost uzavřena. „Až bude uvnitř lešení a začnou se restaurovat malby, bude to nutné.“ Architekt řekl, že po sedmdesáti letech se bude restaurovat i celý hlavní oltář.

Jan Soukup si myslí, že výraznou změnu pro návštěvníky kostela bude představovat nové osvětlení. „To bude možné scénicky měnit. Například při koncertech bude svítit jinak než při mši. Pro lidi budou velice příjemné vyhřívané sedačky.“

Architekt celkovou obnovu vnímá jako krok k tomu, aby kostel byl po dlouhé době znovu v pořádku. „Dost obrazů je tam potrhaných, sochy zašlé, lavicím chybí spousta ozdobných prvků. My jsme na to sice zvyklí, ale ten kostel je v zásadě zdevastovaný. A je moc dobře, když se bude moci znovu předvést v celé kráse,“ prohlásil Soukup.

Nejčtenější

Místo pikniku ženu brutálně znásilnili. Polskému páru hrozí zpřísnění trestů

Ilustrační snímek

Třiadvacetiletá Alexandra B. z Řecka si vyrazila s polským párem, se kterým pracovala v plzeňské firmě, do lesa na...

Ztište hudbu, vyzval partu muž. Po útoku náctiletého má trvalé následky

Ilustrační snímek

Policisté vypátrali sedmnáctiletého mladíka, který začátkem roku v jedné z plzeňských ulic zaútočil na kolemjdoucího...

Po pěti letech s jediným pohárovým zástupcem. Česku zbyla jen Slavia

Zklamaný Tomáš Chorý.

Ještě ani jednou v aktuálním pohárovém ročníku nekopli do míče, přesto už teď slávističtí fotbalisté vědí, že z českých...

Spolujezdec umíral, on sháněl pomoc pro psa. Řidič dostal šest let vězení

Alexandru Černému hrozí za usmrcení z nedbalosti, neposkytnutí první pomoci,...

Krajský soud v Plzni poslal na šest a půl roku do vězení s ostrahou Alexandra Černého, který loni pod vlivem alkoholu a...

Fotbalové Česko vykročilo do evropského suterénu. Lepší je i Andorra

Hráči Plzně po ztraceném postupu.

Teď to mrzí. Štve. Ale bohužel bude hůř, protože pohárový koeficient, ze kterého těžil český fotbal, padá ke dnu. Měly...

Další z rubriky

Pandí uprchlík je po dvanáctidenním pobytu mimo zoo v perfektní kondici

Sameček pandy červené po návratu zpět do ubikace v plzeňské zoo. Panda byla na...

Přibližně dvanáct dnů svobody si užíval samec pandy červené, který utekl z plzeňské zoologické zahrady. V pondělí večer...

Koupil zdevastovaný zámek a opravuje ho, bojuje ale s památkáři

Václav Kule koupil v Chocenicích na Plzeňsku polorozpadlý zámek. Postupně jej...

Václav Kule si před třemi lety koupil památkově chráněný zámek v Chocenicích na Plzeňsku. Od té doby z vlastních zdrojů...

Kvůli mrazům a suchu sklidí sadaři v kraji až o dvě třetiny méně jablek

Jana Zikmundová z nebílovských sadů na Plzeňsku očekává zhruba třetinovou úrodu...

Až o dvě třetiny menší úrodu budou mít podle odhadů pěstitelé jablek v Plzeňském kraji. Ovocnáři tvrdí, že za ztráty...

Najdete na iDNES.cz