Příprava „Obláčku nad Plzní“ od Jiřičné finišuje, čeká se na razítko

  19:00aktualizováno  19:00
Léta odkládaný projekt na vybudování nového komplexu pro plzeňské hematoonkology od architektky Evy Jiřičné je o krok blíže realizaci.Ministerstvo financí totiž definovalo požadavky pro převod pozemku ze státu na registr. A nyní se připravuje smlouva o výstavbě s Fakultní nemocnicí Plzeň.

Vizualizace budoucí nástavby nemocnice. | foto: AI - DESIGN

Před čtyřmi lety zemřel primář hematoonkologie Fakultní nemocnice v Plzni, renomovaný lékař Vladimír Koza. Jedním z jeho přání, které už nestačil realizovat, byl takzvaný Obláček nad Plzní.

Jedná se o dvoupatrovou nástavbu nad osmým patrem největšího pavilonu nemocnice v Plzni na Lochotíně. Právě tam by hematoonkologové nově sídlili. Projekt vypracovala renomovaná architektka Eva Jiřičná.

Zvláštností - a zároveň zádrhelem - plánu je, že výstavba „Obláčku“ na státní budově by byla hrazena ze soukromých peněz. Shromáždil je Český národní registr dárců kostní dřeně, který primář Koza založil.

A právě navrhované spojení soukromého a státního majetku a s tím související obavy z případných komplikovaných soudních sporů jsou jedním z důvodů, proč se výstavba neustále oddalovala.

„I Eva Jiřičná je smutná, že její projekt na realizaci stále čeká,“ podotkl Daniel Pagáč, šéf Českého národního registru dárců kostní dřeně. Peníze na „Obláček“, který má i stavební povolení, přitom už několik let leží na účtu registru.
Přesto se ale podle Pagáče začalo blýskat na lepší časy.

„Ministerstvo financí definovalo požadavky pro převod pozemku ze státu na registr a vytvořilo čtyři varianty převodu. To je pro nás pokrok. Nyní se na základě těchto variant připravuje podpis nové smlouvy o výstavbě s fakultní nemocnicí,“ popsal Pagáč.

Advokát Jaroslav Svejkovský, který jedná za registr, připomněl, že mezitím, co se „Obláček“ projednával, došlo ke změně zákona o nakládání s majetkem státu, což by mohlo dokončení procesu zrychlit.

Po podpisu smlouvy s registrem musí podle Pagáče nemocnice požádat o souhlas ministerstvo zdravotnictví. To požádá o schválení ministerstvo financí a potom převod musí ještě schválit vláda. „Podle mých informací ředitel fakultní nemocnice se stavbou problém nemá,“ sdělil Svejkovský.

Mluvčí nemocnice Gabriela Levorová uvedla, že verdikt musí vynést ministerstvo zdravotnictví. Podle odhadu jeho mluvčího Ladislava Štichy by registr mohl začít stavbu připravovat v řádu několika měsíců.

Architektka Eva Jiřičná.

Architektka Eva Jiřičná.

Šticha uvedl, že se jedná o jediný projekt svého druhu v Česku, kdy soukromý subjekt chce za své peníze realizovat přístavbu státní budovy. „Vyřešit související majetkové vztahy je však dle platné legislativy velmi komplikované,“ podotkl Šticha.

O rizikovosti podobného projektu je přesvědčené i ministerstvo financí. „Podobné projekty by se měly schvalovat jen v ojedinělých případech, jelikož spoluvlastnictví státu a nestátního subjektu je pro složitost vzájemných vztahů obecně nevhodné,“ konstatovala Kateřina Vaidišová z ministerstva financí.

A jak se světoznámá architektka k projektu dostala? „Vladimír Koza byl člověk, kterého jsem si vážila téměř nejvíc. Jednou v noci mi napsal e-mail, zda bych pro něj chtěla udělat malý obláček nad nemocnicí. Chtěl, aby pacienti i jejich blízcí trávili čas v krásném prostředí. Ten výhled z horního patra je úžasný,“ uvedla před lety Jiřičná.

Architektka navrhla komplex, v němž budou ordinace, pokoje pro pacienty i dárce, laboratoře i kanceláře registru. „Je tam i restaurace a přednáškový sál,“ dodala Jiřičná.

Nejčtenější

To byla předem připravená poprava, říká otec dívky zavražděné spolužákem

Tereza, kterou zavraždil její bývalý spolužák, se nechala těsně před...

Před necelými dvěma měsíci zavraždil bývalý spolužák osmnáctiletou Terezu z Plzeňska. Policistům nezapíral. Udělal to...

Plzeň - Olomouc 3:1, domácí dominovali a v přesilovce duel otočili

Joel Kayamba z Plzně (vpravo) vede míč, sleduje ho Martin Sladký z Olomouce.

Vicemistr zvládl úvod nového ligového ročníku vítězně. Fotbalisté Viktorie Plzeň otočili duel prvního kola s Olomoucí,...

Dům pro rodinu si navrhli sami. Slouží jim dokonale po všech stránkách

Rodinný dům s dispozicí 5+kk má užitnou plochu 195 metrů čtverečních.

Ondra a Iva nikdy o domě nesnili. Záměr stavět svůj vlastní přinesla až rodinná situace, která si řekla o větší prostor...

Spolujezdec umíral, opilý řidič ale sháněl doktora pro psa, říká obžaloba

Alexandru Černému hrozí za usmrcení z nedbalosti, neposkytnutí první pomoci,...

Krajský soud v Plzni začal projednávat případ šestatřicetiletého Alexandra Černého, který podle obžaloby loni na...

Smrtelné zranění nevzniklo pádem, řekli znalci k mrtvému novorozenci

Žena obžalovaná z vraždy novorozeného syna u Krajského soudu v Plzni. (9....

Spor lékařů o to, kdy je zjistitelné těžké poranění mozku u právě narozeného dítěte, se rozhořel u Krajského soudu v...

Další z rubriky

Dům pro rodinu si navrhli sami. Slouží jim dokonale po všech stránkách

Rodinný dům s dispozicí 5+kk má užitnou plochu 195 metrů čtverečních.

Ondra a Iva nikdy o domě nesnili. Záměr stavět svůj vlastní přinesla až rodinná situace, která si řekla o větší prostor...

Plzeňští radní hledají možnosti, jak zpříjemnit náměstí Republiky

Náměstí Republiky v Plzni a katedrála svatého Bartoloměje. (16. dubna 2015)

Náměstí Republiky v Plzni by se po letech znovu mohlo dočkat úpravy, která změní jeho tvář. Zástupci města chtějí...

V muzeu přistál československý kluzák, piloti v něm mohou vzpomínat

Sběratel letecké techniky Karel Tarantík představuje nový exponát ve své...

Vášniví sběratelé letadel a vojenské techniky Miloš a Karel Tarantíkovi ze Zruče u Plzně přidali mezi své exponáty nový...

Najdete na iDNES.cz