Nový sjezd z klatovského přivaděče má lidem ulevit od tisícovek aut

  16:43aktualizováno  16:43
Až tisíce automobilů zmizí od srpna ze Sukovy ulice v Plzni. Otevře se totiž nový sjezd z klatovského přivaděče za borskou věznicí. Ten motoristy nasměruje na jinou trasu a v Sukově ulici a také na Klatovské třídě u borské přehrady zklidní dopravu.

Na středu 1: srpna naplánovali silničáři otevření nového sjezdu z klatovského přivaděče za borskou věznicí. | foto: Jaromír Pech, MAFRA

Nový sjezd z dálnice umožní řidičům přijíždějícím od Klatov, kterých jsou denně tisíce, aby se rychle dostali do průmyslové zóny Borská pole nebo k areálu univerzity. "Zprovoznění nájezdu a sjezdu z klatovského přivaděče na Dobřanskou ulici je naplánováno na 1. srpna," potvrdil šéf Ředitelství silnic a dálnic Plzeň Zdeněk Kuťák.

Proč je těch několik desítek metrů silnice tak důležitých? Řidiči, kteří míří na Borská pole, už nebudou muset jezdit až na kruhový objezd a pak k cíli Sukovou či Folmavskou ulicí, kde je zbrzdí semafory. Pokud sjedou hned za věznicí, délkově bude jejich trasa maximálně srovnatelná, ale nezbrzdí je žádné semafory.

Šéf plzeňských dopravních policistů Karel Machulda říká, že pro zprovoznění nového sjezdu z dálničního přivaděče je polovina prázdnin ideálním obdobím.

"Řidiči si mají čas zvyknout na nové trasy do začátku školního roku. Očekáváme, že otevření nového sjezdu pomůže snížit počet aut v Sukově ulici i na Klatovské třídě kolem borské přehrady, protože pro řidiče bude samozřejmě nejvýhodnější jezdit co nejkratší trasou na přivaděč. Předpokládáme, že lidé budou více využívat při cestování Kaplířovu ulici," vysvětluje Machulda.

Ubudou auta i na hrázi přehrady? To se ukáže

Že ubudou po otevření chybějícího sjezdu z klatovského přivaděče auta ze silnice, vedoucí přes hráz borské přehrady, o tom nejsou přesvědčeni všichni. Jitka Gerlická z občanského sdružení Klatovská, v němž jsou především lidé z domků podél staré výpadovky z Plzně na Klatovy nad přehradou, tomu nevěří.

Nájezd a sjezd z klatovského přivaděče na Dobřanskou ulici (na snímku vyznačený

Nájezd a sjezd z klatovského přivaděče na Dobřanskou ulici (na mapě vyznačený modře).

"Proč by někdo odbočoval z Klatovské třídy na přivaděč, když je zvyklý jezdit po původní silnici? Ta navíc nad přehradou nedávno dostala nový asfaltový koberec a ještě ji rozšířili," kroutí nevěřícně hlavou žena.

Lidé z Ředitelství silnic a dálnic mají v ruce už i výsledky měření hlučnosti loni otevřených přivaděčů v Plzni. Přivaděč od Domažlic na Nové Hospodě i  klatovský dálniční nemají problémy s tím, že by se od nich šířil do okolí hluk překračující hygienické limity.

"U klatovského přivaděče je komplikovaná situace v tom, že auta jezdí nejen po něm, ale i po Dobřanské a staré Klatovské přes hráz borské přehrady. Měření hluku se na obou místech dělala ještě před zahájením stavby přivaděče, aby pak bylo možné srovnat výsledky naměřené po otevření nové stavby. V obou případech byl zaznamenán pokles hlučnosti," objasňuje Radmila Koubová z Krajské hygienické stanice v Plzni.

Autor:

Nejčtenější

Plzeň - Záhřeb 2:1, domácí prohrávali, výhru a naději zařídil Pernica

NEČEKANÝ STŘELEC. Obránce Luděk Pernica rozhodl dvěma góly o vítězství Plzně...

Plzeňští fotbalisté přes padesát minut nevystřelili na bránu, ale nakonec triumfovali. V úvodním utkání prvního kola...

Muži si přijeli do baru vyřizovat účty, vrhli se na hosta i majitele

Otec se synem si v baru vyřizovali účty, strhla se pořádná mela

Hrozivě vypadající rvačku řešili v pátek večer plzeňští policisté. Do Sportbaru v Horní Bříze severně od Plzně si...

Plzeň se Slavií drží pět pohárových míst, koeficient znovu posílil

EUFORIE. Plzeňští fotbalisté se radují z vítězného gólu v úvodním utkání...

Fotbalové Česko i pro pohárový ročník 2020/2021 vyšle do kvalifikace o Ligu mistrů dva kluby. A další tři budou bojovat...

Senior, který jel po D5 v protisměru a srazil se s osobákem, zemřel

Senior, který způsobil nehodu v protisměru, zemřel

Senior, který ve čtvrtek vjel na dálnici D5 do protisměru a po několika kilometrech se u Rokycan čelně srazil s jiným...

Případy tří penalt a jednoho souboje. Když faulovaný ochotně padá

Plzeňský brankář Aleš Hruška inkasuje z penalty, kterou zahrával ruský útočník...

Když fotbalová Slavia před pěti lety prožívala nejhorší období v samostatné české historii, v 73 zápasech za sebou...

Další z rubriky

Vědci z Plzně prodali patent, který vylepší robota na zpracování bakterií

Vědec Jaroslav Hrabák z Biomedicínského centra v Plzni.

Plzeňská lékařská fakulta Univerzity Karlovy prodala patent, který vylepšil robota na zpracování bakteriálních kultur....

Za cestopisy bych dal nevím co, psal Ježíškovi desetiletý Miroslav Zikmund

Miroslav Zikmund v roce 1928.

Slavný cestovatel a plzeňský rodák Miroslav Zikmund dnes slaví sté narozeniny. Svoji touhu poznávat svět nezapřel už...

Sypače vyjíždějí častěji než v posledních letech, údržba silnic se prodraží

Dopravní komplikace v Plzni (3. února 2019)

Zimní údržba silnic v Plzeňském kraji spolkne v letošní sezoně zřejmě víc peněz, než bývalo v posledních letech zvykem....

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz