Jak se z bolševika stane demokrat a ještě k tomu sociální? Kdo někdy potlačoval svobodu projevu, ten za ni dýchat nebude. Nechceme politruka hejtmanem. ČSSD už nestojí o prodemokratické levicové voliče? Takové nápisy byly na transparentech, s nimiž přišli lidé na mimořádné jednání krajského zastupitelstva.
Jedna žena si přinesla z papíru vyrobený srp a kladivo.
Podle reportéra MF DNES, který byl na místě, se všichni protestující dostali i do zasedacího sálu krajského úřadu. Chovali se slušně. Většina z nich byli mladí lidé, ale přišli i senioři ve věku kolem sedmdesáti let.
Místo školy přišlo i několik studentů jednoho z plzeňských gymnázií. "Přišli jsme vyjádřit nesouhlas se zvolením Václava Šlajse, který byl vrchním představitelem strany, která zbrzdila naši zemi, ničila ji, škodila lidem, je až sprosté, aby takový člověk stál v tak vrchní pozici našeho kraje," řekl pro ČTK Jan Stehlík.
Poprvé v životě přišla na krajské zastupitelstvo také Kristýna Hněvsová, která studuje pražskou FAMU. Zkouškového období využila, aby dala najevo nesouhlas s tím, aby byl zvolen hejtmanem Václav Šlajs.
"Nesouhlasím s tím, aby v tak významné pozici, byl někdo, kdo za minulého režimu nejen že vstoupil do KSČ, ale spoustu let byl za minulého režimu důstojníkem armády a ještě vystudoval vysokou školu politickou," uvedla studentka.
Přišla i proto, že počítala s tím, že bude Šlajs nakonec zvolen. "Vím, že existují zákulisní dohody, které politické strany často respektují víc než názor občanů," dodala studentka filmové produkce.
Těsně před zahájením zasedání dorazil i dosavadní hejtman Milan Chovanec. Ten dnes rezignoval. Na protesty reagoval těmito slovy: "Je to právo lidí vyjádřit svůj názor. Žijeme v demokratické společnosti, takže je třeba to respektovat."
Chovanec také poprvé otevřeně řekl, že podpořil Václava Šlajse na post hejtmana při hlasování na krajském výkonném výboru ČSSD.
"Znám ho patnáct let a podle mě je to dobrý kandidát na tuto funkci. Neměl ani žádného protikandidáta," řekl na adresu svého náměstka Chovanec, který se stane ministrem vnitra.
Šéf krajské ODS Jiří Pospíšil před hlasováním prohlásil, že zastupitelský klub občanských demokratů Šlajse při volbě nepodpoří. "Byl aktivním podporovatelem, nebo chcete-li spolupracovníkem bývalého komunistického režimu a v dnešním porevolučním státě by takto vysoce postavenou funkci neměl vykonávat," řekl Pospíšil.
Václava Šlajse nakonec zastupitelé zvolili po asi dvouhodinové diskusi. Šestadvacet z nich bylo pro, 15 proti. Hlasování se zdržel jen Marek Sýkora z TOP 09.
"Funkci hejtmana přijímám s pokorou před minulostí i budoucností. Je to pro mě veliká výzva. Plzeňský kraj má na čem stavět, patří k nejúspěšnějším krajům v České republice," řekl nový hejtman Šlajs.
Poděkoval také minulým hejtmanům Petru Zimmermannovi, Miladě Emmerové a Milanu Chovancovi. "Pokusím se navázat na jejich práci," podotkl Šlajs.
Hned po jeho zvolení odešli protestující lidé z jednacího sálu. Kritici už dříve iniciovali petici ve formě otevřeného dopisu, kde vyjádřili nesouhlas s tím, aby se Šlajs stal hejtmanem. Podepsalo ho na 2 800 lidí.
"Nemůžeme přejít, pakliže se sociální demokracie chystá navrhnout na nejvyšší post v kraji člověka s takovou minulostí, který se za ni nikdy neomluvil," vysvětlil jeden ze signatářů otevřeného dopisu Petr Vaněk.
Autoři dopisu Šlajsovi vyčítají, že byl do roku 1989 členem KSČ a po dobu mnoha let i důstojníkem komunistické armády, kde vykonával funkci předsedy útvarové organizace KSČ. Ještě v roce 1989 zdárně ukončil studium na Vysoké škole politické ÚV KSČ.
Václav Šlajs kritiku rezolutně odmítá. "Znám svůj život, vím, jaké jsem měl názory, a nikdy jsem nebyl ortodoxní zastánce komunistického režimu," řekl například v jednom z rozhovorů pro MF DNES.
Řekl také, že pokud by se o funkci přestal ucházet, znamenalo by to přiznání viny. "Kdybych to udělal, přiznal bych, že se cítím něčím vinen. Necítím," vzkázal kritikům.
Taková byla doba, hájí kolegu náměstek hejtmana
Šlajsův postoj Vaňka nepřekvapil. "Je to člověk, který poměrně významnou část svého dospělého věku spojil s aktivní službou totalitnímu režimu a nikdy se za to za uplynulých pětadvacet let nikde neomluvil. Neměli jsme představu, že napíšeme takový dopis a on prozře," ujišťuje Vaněk a dodává, že jej však zaskočilo, jak reagovala sociální demokracie.
"Respektive že nereagovala. Jsem přesvědčený, že mají v kraji větší množství lidí, kteří jsou kompetentní a navíc mají čistý morální kredit. Na rozdíl od pana Šlajse," řekl Vaněk.
Náměstek hejtmana pro oblasti regionální rozvoj, fondy EU a informatiku Ivo Grüner z ČSSD Václava Šlajse obhajuje. "Je to dobrý rétor a dobrý organizační pracovník. Z mého pohledu je to i člověk, který dokáže motivovat ostatní kolem sebe. Já ho znám patnáct let. Jak jsem ho zažil, neudělal nic, co by bylo v rozporu se zákony, ale ani s dobrým svědomím," hodnotí Grüner a upozorňuje, že má Šlajs negativní lustrační osvědčení.
Argumenty, které iniciátoři otevřeného dopisu používají, považuje za polopravdy. "Myslím si, že mají jiné informace než my," míní náměstek, který nepovažuje u lidí za zásadní případné dřívější členství v KSČ či organizacích typu SSM. "Taková byla tenkrát doba."