Za vraždu syna si odseděla rok a půl. Kvůli pochybám o vině ji pustili

  12:38aktualizováno  12:38
Pochybnosti o vině odsouzené. To je důvod, proč byla v lednu propuštěna z vězení třicetiletá Jana F. z Plzně, která si odpykávala 17 let za vraždu svého novorozeného syna. Ten zemřel krátce poté, co byl nalezen v babyboxu. Nejvyšší soud ČR začátkem roku akceptoval dovolání odsouzené a nařídil její propuštění.

Janě F. z Plzně hrozil za vraždu novorozeněte až výjimečný trest. | foto: Ladislav Němec, MAFRA

Jednatřicetiletá Jana F. dostala loni v dubnu pravomocně za vraždu svého novorozeného syna 17 let vězení, na svobodu se rozhodnutím Nejvyššího soudu ČR (NS) dostala přibližně po roce a půl.

Advokát Jany F. nyní MF DNES potvrdil, že už obdržel písemné usnesení NS. „Nejvyšší soud vyhověl většině našich námitek, které jsme uváděli v dovolání. Za jeden z nejdůležitějších závěrů považuji závěr NS, aby nalézací soud provedl další dokazování a v případě uznání viny zvažoval i další právní kvalifikaci - vraždu novorozence matkou,“ řekl advokát

Zatímco původní kvalifikace vraždy nevylučovala ani výjimečný trest nad 20 let, v případě vraždy novorozence matkou je trestní sazba od tří do osmi let vězení.

„Soudu prvního stupně nelze upřít snahu provedeným dokazováním objasnit co nejpřesněji a nejúplněji skutek, pro nějž byla obviněná postavena před soud. Prozatím se mu to ovšem bezezbytku nepodařilo i proto, že dokazování zůstalo neúplné,“ takový je podle informovaného zdroje jeden ze závěrů NS.

Nejvyšší soud ani Krajský soud v Plzni se ke zvratu v případu zatím nevyjádřily s tím, že zatím nemají doklady, že rozhodnutí už bylo doručeno všem stranám. 

Je odsouzená žena skutečně pachatelkou zločinu a opravdu to byla vražda? Jana F. od počátku popírala, že by to byla právě ona, kdo dítěti způsobil těžká poranění mozku.

Fotogalerie

„Nemám žádnou teorii, jak se dítě mohlo zranit. Nevím, co se mohlo po cestě do babyboxu stát, když ho tam matka vezla. Nedokážu si představit, čím a jak by se ta zranění mohla stát,“ říkala u soudu Jana F.

Krvácení do mozku bylo podle znalců příčinou toho, že dítě v nemocnici zemřelo druhý den po narození.

Soudci nepochybují o tom, že obžalovaná 23. července 2017 časně ráno porodila v koupelně bytu v Plzni chlapce, a to bez jakékoli pomoci dalšího člověka. Dítě pak odvezla její matka do babyboxu v centru Plzně.

I když shodou okolností o necelé tři hodiny byl do stejného babyboxu odložen ještě další čerstvě narozený chlapec, soudci nemají pochybnosti o tom, že nedošlo k záměně obou dětí.

Soudci Krajského soudu v Plzni ani odvolacího Vrchního soudu v Praze se podle projednaného dovolání dostatečně nezabývali ani mechanismem, jakým způsobem novorozený chlapec přišel ke smrtelným zraněním hlavy.

Způsobila je žena, která dítě porodila, její matka, která je převážela, nebo zdravotníci, jak naznačovala obhajoba už v průběhu soudního líčení a pak i v dovolání?

„Dosud provedeným dokazováním nebylo prokázáno zcela jednoznačně a s nejvyšším stupněm jistoty, že to byla právě obviněná, kdo se dopustil útoku proti poškozenému,“ je v usnesení NS s tím, že při dalším dokazování se mají soudci soustředit i na zdánlivě bezvýznamné detaily a skutečnosti. 

Za vraždu miminka dostala žena 17 let vězení (13. dubna 2018)

Autor:

Nejčtenější

Máme přetlak, někteří musejí z Plzně odejít, uvědomuje si Vrba

Plzeňský kouč Pavel Vrba během tréninku.

Krátký posezonní odpočinek si Pavel Vrba užil. Trenér fotbalistů Viktorie Plzeň ale musel přepnout z dovolenkového...

Třináctiletá otěhotněla na útěku z polepšovny, otce dítěte hledá policie

Ilustrační snímek

Na stůl klatovských policistů se dostal případ těhotné třináctileté dívky. Ta utekla z diagnostického ústavu v Plzni a...

Dívka vypadla z jedoucí dodávky a těžce se zranila. Osádku hledá policie

Policisté prošetřují nehodu v Plzni, při které se zranila dívka. Ta vypadla z...

Neobvyklou nehodu, při níž se vážně zranila dívka, vyšetřují policisté v Plzni. Podle svědků, kteří přivolali na pomoc...

Plzeňská posila a konkurent pro Limberského: Spoluhráči nejsou soupeři

Adam Hloušek (druhý zprava) a Radim Řezník na startu letní přípravy Viktorie...

Posledních sedm let strávil Adam Hloušek v zahraničí. Po angažmá v Norimberku, Stuttgartu a naposledy Legii Varšava se...

Soud projednává po jedenácti letech vraždu mladíka uvláčeného za autem

Bývalý policista Martin Novotný (vlevo) a Aleš Šepták u Krajského soudu v...

Krajský soud v Plzni začal projednávat případ mladíka uvláčeného k smrti za osobním autem. Z téměř 11 let staré vraždy...

Další z rubriky

Ošetřovatelka opět řídila zdrogovaná, porušila dvouletou zkušební dobu

Ilustrační snímek

Pečovatelka z Plzeňska, která už jednou usedla za volant pod vlivem pervitinu, udělala stejný prohřešek znovu. Soud...

Padělky za statisíce. Policisté z Klatovska stíhají cizince za jejich prodej

Likvidace padělků bot pod dohledem celníků.

Policisté z Klatovska zahájili trestní stíhání devětatřicetiletého cizince, kterého obvinili z přečinu porušení práv k...

VIDEO: Jeřáb sundal báň kostela, na zemi z ní začali vylétávat holubi

Kostel sv. Petra a Pavla v Dolní Lukavici na Plzeňsku přišel o báň. Potrvá...

Kostel svatých Petra a Pavla v Dolní Lukavici na Plzeňsku přišel o báň na věži. Kvůli špatnému stavu dřevěných...

Advantage Consulting, s.r.o.
SENIOR JAVA VÝVOJÁŘ

Advantage Consulting, s.r.o.
Plzeňský kraj
nabízený plat: 50 000 - 75 000 Kč

Najdete na iDNES.cz