Projekt posílí prestiž lékařské fakulty v Plzni a může do města přilákat víc expertů z oblasti medicíny. Lékařská fakulta v Plzni, která od svého založení stále sídlí v historických památkově chráněných objektech, bude moci po dokončení areálu přesunout část svého působení do nových budov.
Ty starší, z nichž některé slouží fakultě již celých 65 let, byly původně určeny k jinému účelu a nevyhovují požadavkům na moderní výuku a výzkum.
Nová infrastruktura poslouží pro výuku všech studentů fakulty, jejichž počet se pohybuje kolem dvou tisíc.
V areálu budou Ústav farmakologie a toxikologie, Ústav fyziologie, Ústav patologické fyziologie, Ústav biologie a Ústav biofyziky. "Ty se budou i nadále věnovat především výuce, ovšem velkou posilu získá v rámci fakulty i výzkum, konkrétně v oblasti náhrady a regenerace orgánů. Bude se jím zabývat Biomedicínské centrum, sídlící v areálu ve dvou samostatných budovách," uvedl děkan fakulty Boris Kreuzberg.
Do aktivit centra se postupně zapojí na 110 vědců a dalších odborných pracovníků. A na co se výzkumné programy zaměří nejvíc? "Půjde o náhradu, podporu a regeneraci některých životně důležitých orgánů při akutní nebo chronické poruše jejich funkcí. Prioritně bude zkoumána problematika související se selháním funkce ledvin, s víceorgánovým selháním u kritických stavů a s postižením jater a cév," sdělil profesor Martin Matějovič z 1. Interní kliniky lékařské fakulty.
Celkové výdaje na první etapu Univerzitního medicínského centra převýší 600 milionů korun. Dokončení stavebních prací je plánováno na jaro 2014.
Pozemek pod alejí Svobody vedle fakultní nemocnice, kde mají nové budovy stát, byl schválen jako území k rozvoji lékařské fakulty již před 40 lety, avšak chyběly zdroje na výstavbu.
"Pro mne je stavba v Plzni jedním z nutných kroků pro vytváření kvalitních podmínek a zázemí pro univerzitní život a splňování náročných kritérií odpovídajících evropským a světovým standardům," konstatoval rektor Karlovy univerzity Václav Hampl.