Sobota 30. září 2023, svátek má Jeroným, Ráchel
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 30. září 2023 Jeroným, Ráchel

Tři plzeňské obvody postaví nové školky, přibude tak 160 nových míst

  9:03
Tři plzeňské obvody Slovany, Doubravka a Černice postaví nové mateřské školy za celkem 58 milionů korun. Vyžaduje to kritický nedostatek míst v mateřinkách i špatný stav některých budov. Školky, které pro děti zajistí 160 nových míst, začnou fungovat od září 2014 nebo od ledna 2015.
Kapacita plzeňských školek je dlouhodobě nedostatečná. Letos mateřinky přijaly jen 57 procent zájemců. Ilustrační foto

Kapacita plzeňských školek je dlouhodobě nedostatečná. Letos mateřinky přijaly jen 57 procent zájemců. Ilustrační foto | foto: Jan Strouhal, MAFRA

Plánovanou stavbu školek už schválili zastupitelé města Plzně. Podle náměstka primátora Martina Zrzaveckého z ČSSD město mění priority a peníze sežene převodem z jiných kapitol rozpočtu.

Navíc počítá, že na některé projekty, které chtělo financovat samo, sežene ještě evropské dotace z programu ROP. Město uhradí dvě třetiny nákladů na výstavbu školek, zbytek pak zaplatí jednotlivé obvody.

Současná kapacita plzeňských školek zřizovaných městem je 5 103 míst. Letos bylo v Plzni přijato 1 349 dětí, což je jen 57 procent zájemců. Někde musely mateřinky odmítnout i dítě, kterému budou letos čtyři roky.

Podle mnohých budou nové školky pro Plzeňany spásou, podle dalších ale záchranou nejsou. Při stejném zájmu jako letos by po jejich postavení zbylo stále 37 procent neumístěných dětí.

Podle mluvčí plzeňského magistrátu Zdeňky Kubalové počty nepřijatých zkresluje fakt, že v soukromých bytech žije v nájmu poměrně velké množství rodin s dětmi, kterým majitel nedovolí se v daném bytě přihlásit k trvalému pobytu. Takže stát na ně přispívá jiné obci nebo městu, kde mají trvalý pobyt, ale o školku žádají v Plzni.

Místostarosta Doubravky Zdeněk Mádr z ODS podotkl, že některé přihlášky podali i rodiče, kteří do Plzně dojíždějí do zaměstnání, ale bydlí třeba ve Stříbře. Tyto děti se ale do školek nedostaly, protože kritéria preferují trvalý pobyt v Plzni.

"Když porovnáme počet přijatých žádostí a počet dětí podle registru obyvatel, tak se jedná o pět až deset procent nepřijatých dětí," uvedla Kubalová.

Díky novým investicím vznikne v mateřinkách 231 míst. Nových ale bude jen 160, zbývajících 71 bude jen náhradou za nevyhovující prostory. Jedno místo ve školce vyjde na částku od 200 do 320 tisíc korun.

A kde nové školky vzniknou? Slovany už několik let řeší náhradu za nevyhovující umístění 80. mateřské školy v domě na Mikulášském náměstí, který je v havarijním stavu. Školka tu má kapacitu 70 dětí, a pokud by došlo k jejímu uzavření, zhoršila by se dostupnost předškolního zařízení pro děti v lokalitě Petrohrad, kde je velké procento sociálně znevýhodněných rodin.

Na stavbu nové mateřské školy v lokalitě u slovanského bazénu je vydáno platné územní rozhodnutí. Je to budova se třemi třídami, s kapacitou 70 dětí a vlastní kuchyní. Předpokládané investiční náklady jsou 21 milionů korun včetně DPH, tedy 300 tisíc korun na jedno místo.

"Jedná se o montovanou budovu. I v případě poklesu počtu dětí ji bude možné využít pro jiné účely," uvedla mluvčí magistrátu.

Nové budovy v Doubravce budou multifunkční

Dlouholetým problémem je také kapacita mateřské školy v Černicích. Dvě třídy pro 45 dětí jsou umístěny v prostorách základní školy a mají dočasnou výjimku na počet dětí ve třídě. Budova, v níž škola sídlí, je kapacitně omezená. Město v Černicích postaví mateřinku s kapacitou 50 dětí za 16 milionů korun, což odpovídá 320 tisícům korun na jedno místo.

Potřeba rozšířit školku ve Staniční ulici na Doubravce je dána stoupajícím počtem obyvatel obvodu. Dva nové pavilony zvýší kapacitu o 104 míst. Proinvestováno by mělo být zhruba 21 milionů korun včetně DPH, což je 202 tisíc korun na jedno nové místo. Důvodem nižšího rozpočtu ve srovnání se Slovany a Černicemi je úspornost řešení, ale i to, že součástí není kuchyně.

"Objekty v Doubravce budou multifunkční a v budoucnu se dají využít i jinak. Například jako jesle, speciální třídy nebo pro kulturní vyžití," připomněla Kubalová. V budoucnosti se to může hodit, protože, jak uvedla radní pro školství Irena Rottová z ODS, od roku 2010 klesá počet narozených dětí a tento trend se předpokládá i pro další léta.

Levnějším řešením než nové školky by mohly být nástavby na současných objektech. To ale neumožňuje vyhláška o požární ochraně staveb. Mateřská škola totiž nesmí mít více než dvě nadzemní podlaží.

Hlavním kritériem při přijímání do školky byl letos věk dítěte. Kvůli stanovisku ombudsmana Pavla Varvařovského se nově nepřihlíželo k tomu, zda maminka nastupuje zpátky do práce nebo zůstává doma s druhým dítětem. To bylo podle něj diskriminující.

  • Nejčtenější

Sparta - Plzeň 2:1, rozhodl Kuchta, od ztráty domácí na konci ochránil Vitík

Sparťanští fotbalisté přetlačili v taháku 10. ligového kola na vlastním stadionu Plzeň 2:1 a utnuli soupeřovu...

Kometa má první body, Pardubice sedmi góly vládly šlágru. Spartě pomohla výzva

V úplně opačných rolích vstupovaly do pátého kola hokejové extraligy Sparta s Kometou. Zatímco Pražané ještě v novém...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Plzeň - Ballkani 1:0, tečovaná střela a štěstí, výhru trefil Kalvach

Při premiéře v Konferenční lize fotbalisté Plzně nakonec porazili kosovský celek Ballkani těsně 1:0. Po bezbrankovém...

Pády favoritů, Boleslav a Kladno slaví první výhry. Kometa i přes góly dál tápe

Po třetím kole hokejové extraligy už není žádného stoprocentního týmu. Jak Hradec, tak i Karlovy Vary totiž v pátečním...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Školu zaplnil čpavý zápach. Měla jsem divný pocit na jazyku, popsala studentka

Hasiči ani dnes nezjistili příčinu úterního kolapsu několika desítek studentek Střední zdravotnické školy a Vyšší...

Solární panely odcházejí překvapivě rychle a záruky nefungují, říká expert

Premium Solární boom může za pár let přinést majitelům fotovoltaických elektráren nepříjemné překvapení. Životnost solárních...

Při výchově sourozenců nejde být úplně spravedlivý, vysvětluje psycholožka

Premium Do pracovny za ní chodí rodiče, kteří tápají ve výchově ratolestí, řeší komplikované vztahy sourozenců či výchovu...

Jsme firma na zážitky. Ředitel Sparty Křivda o Priskem i novém stadionu

Premium Dodnes ho zabolí nohy, když si vzpomene, jak hrála Sparta naposledy v Edenu. V loňském derby dostala takovou...

Mrtvého muže nalezeného na kolejích srazil vlak, byla to nešťastná náhoda

Policisté již znají okolnosti úmrtí muže, jehož tělo se našlo ve čtvrtek odpoledne na kolejích u Svojkovic na...

Stavbu gigafactory v Líních může komplikovat podloží s dutinami po těžbě kaolinu

Pod areálem letiště Líně u Plzně, kde zvažuje automobilka Volkswagen (VW) postavit továrnu na baterie do elektroaut,...

Venkovní bazén na Slovanech bude fungovat celý rok, schová ho nafukovací hala

Venkovní bazén v městském areálu Bazén Slovany v Plzni zřejmě už v příštím roce bude moci veřejnost využívat nejenom v...

Bez jmen a letopočtů. Tři šumavské hrady lákají na netradiční prohlídky

Tři středověké památky, které patří k nejnavštěvovanějším v Plzeňském kraji, si mohou zájemci projít na netradičních...

Kazma ukázal, jak snadno se dal zjistit kód vedoucí k výhře 22 milionů korun

Kazma (38) ukázal, jak relativně lehce se dal zjistit kód vedoucí k výhře jednoho milionu dolarů, v přepočtu 22 milionů...

Jiří Paroubek se potřetí oženil, expremiér si vzal bývalou poslankyni ČSSD

Po opožděné páteční oslavě svých 71. narozenin se bývalý premiér Jiří Paroubek o víkendu oženil, tentokrát už potřetí....

Solární panely odcházejí překvapivě rychle a záruky nefungují, říká expert

Premium Solární boom může za pár let přinést majitelům fotovoltaických elektráren nepříjemné překvapení. Životnost solárních...

Žiju se ženou, přiznala farářka ze StarDance Martina Viktorie Kopecká

Farářka Církve československé husitské Martina Viktorie Kopecká (37), která zaujala televizní diváky v soutěži...

Toxická laguna v Rumunsku pohlcuje vše živé. Katastrofa není daleko

V té krajině není nic lidského, a nebýt věže kostela, která ční z bahnité hmoty, ani by tu nic přítomnost člověka...