Školy v kraji zvažují, zda budou vyučovat nové písmo Comenia Script

  9:24aktualizováno  9:24
Na některých školách v Plzeňském kraji by prvňáčci mohli začít používat nové alternativní písmo Comenia Script. Jeho využití v praxi schválilo po dvouletém testování ministerstvo školství. Podmínkou je však souhlas rodičů. Podle některých učitelů je Comenia Script jednodušší a rychlejší.

Výuka nového písma by mohla začít na školách nejspíše v řádu dvou až tří roků. Nejprve je třeba připravit a proškolit pedagogy. Ilustrační snímek | foto:  Petr Topič, MAFRA

"Je to zajímavé. Myslím, že do budoucna to pro nás může být řešení," uvedl Radek Dolenský, ředitel 1. ZŠ v Plzni. Sám se před několika lety zúčastnil semináře s autorkou písma Radanou Lencovou.

"Byla to jen malá ochutnávka, ale řekl bych, že Comenia Script je jednodušší a rychlejší. U nás by jeho využití nahrával i fakt, že děti učíme číst takzvanou genetickou metodou," zamýšlí se Dolenský.

Při této metodě děti slova nejprve hláskují a následně opět spojují v celá slova. Při učení psaní se začíná velkými tiskacími písmeny.

Radek Dolenský připomíná, že psací písmo se nevyužívá ve všech zemích. "Přijímali jsme do páté třídy dítě, které se vrátilo z Anglie. Do české školy nikdy nepřišlo a psace psát neumí. A ani už ho to nebudeme učit," uvedl příklad z praxe Dolenský. Dodal ale, že použití alternativního písma není otázkou příštího školního roku, spíše dvou až tří let.

Nejprve je třeba vše připravit a proškolit pedagogy. V Plzeňském kraji se Comenia Script testovalo pouze na ZŠ praktické a speciální ve Zbůchu, kterou navštěvují žáci s různým typem postižení.

V době, kdy škola písmo zkoušela, byli v první třídě pouze dva žáci. Je těžké tedy zhodnotit, nakolik je alternativní font pro děti vhodný. "I u tohoto písma se začíná grafomotorickými cviky. Bohužel jeden chlapec se v prvním pololetí odstěhoval a holčička, s níž jsme písmo testovali, se od těchto cviků dál neposunula.
V podstatě tedy nemáme žádné výstupy," sdělila zástupkyně ředitelky Naďa Kadlecová.

Comenia Script podle jejích slov zdaleka nemohou použít všichni jejich žáčci. Někteří se naučí psát pouze hůlkovým písmem, jiné psaní zvládnou pouze na počítači. "Pokud u nás budeme mít dítě, které by psaní mohlo zvládnout, určitě to zkusíme znovu," ujistila Kadlecová.

Nové písmo by mohlo vyhovovat také dětem s handicapem

To vítá i učitelka Eva Matoušková, která s prvňáky písmo zkoušela. "Hlavní přednost vidím v tom, že není třeba spojovat písmena. Našim dětem, které mají potíže s učením čtení či psaní, to totiž dělá velký problém," míní Matoušková.

Písmo by rádi začali vyučovat i na odloučeném pracovišti školy. Jeho vedoucí učitelka Pavlína Bílková věří, že by usnadnilo dětem s handicapem práci. "Chybí jim schopnost jemné motoriky. Je pro ně těžké zvládnout klasické navazování, problémy jim dělají dlouhá slova," vysvětluje.

Ne všechny školy se ale k použití nového písma staví pozitivně. "Neuvažujeme o něm. Myslíme si, že klasické písmo daleko víc podněcuje tvořivost, myšlení a jemnou motoriku," sdělila například ředitelka 15. ZŠ v Plzni Soňa Pavelková. Výhody písma podle ní ocení spíše dospělí, pro děti podle ní ale příliš vhodné není.

Na zavedení Comenia Scriptu se nechystají ani v ZŠ Spálené Poříčí. "Probereme to na příští pedagogické radě, ale zatím jsem nezaznamenal, že by toto písmo kolegyně vyžadovaly," konstatoval ředitel školy Jiří Šeffl.

Nejčtenější

Plzeň - Slavia 2:0, šlágr vyzněl pro mistra, snížil náskok na tři body

Plzeňský Jean David Beaguel se raduje z gólu, který vstřelil v zápase proti...

Také v desátém vzájemném duelu Plzně se Slavií po sobě zvítězili domácí. O třetí porážce ligového lídra v sezoně...

Plzeň - Záhřeb 2:1, domácí prohrávali, výhru a naději zařídil Pernica

NEČEKANÝ STŘELEC. Obránce Luděk Pernica rozhodl dvěma góly o vítězství Plzně...

Plzeňští fotbalisté přes padesát minut nevystřelili na bránu, ale nakonec triumfovali. V úvodním utkání prvního kola...

Plzeň se Slavií drží pět pohárových míst, koeficient znovu posílil

EUFORIE. Plzeňští fotbalisté se radují z vítězného gólu v úvodním utkání...

Fotbalové Česko i pro pohárový ročník 2020/2021 vyšle do kvalifikace o Ligu mistrů dva kluby. A další tři budou bojovat...

Senior, který jel po D5 v protisměru a srazil se s osobákem, zemřel

Senior, který způsobil nehodu v protisměru, zemřel

Senior, který ve čtvrtek vjel na dálnici D5 do protisměru a po několika kilometrech se u Rokycan čelně srazil s jiným...

I kdyby byl na hrotu Kane, bylo by to houby platné, řekl Trpišovský

Trenér Slavie Jindřich Trpišovský udílí pokyny svým svěřencům během zápasu...

Tah s Peterem Olayinkou místo Milana Škody na hrotu útoku slávistickému trenérovi Jindřichu Trpišovskému nevyšel,...

Další z rubriky

Parky v Plzni dlouhodobě vysychají, v kondici je mají udržet nové vrty

Plzeňské parky na Borech a Lochotíně dlouhodobě vysychají. Zachránit je mají...

Borský a Lochotínský park v Plzni bude zavlažovat voda ze dvou nových vrtů. Jejich vybudování souvisí mimo jiné s tím,...

Vědci z Plzně prodali patent, který vylepší robota na zpracování bakterií

Vědec Jaroslav Hrabák z Biomedicínského centra v Plzni.

Plzeňská lékařská fakulta Univerzity Karlovy prodala patent, který vylepšil robota na zpracování bakteriálních kultur....

Plzeň přidá cyklistům stovky metrů tras, postaví i lávku přes Radbuzu

Nová cyklistická lávka přes Mži u Radčické ulice v Plzni

Příznivci cyklistiky v Plzni se letos dočkají nových úseků cest. Radnice nechá upravit další část komunikace, která...

VALENTÝN: Jednoduché čokoládové bonbony
VALENTÝN: Jednoduché čokoládové bonbony

Výborné čokoládové bonbony, které můžete na Valentýna vytvořit ve tvaru srdíček.

Najdete na iDNES.cz