Plzeň chce pojmenovat divadlo po Václavu Havlovi. Rozhodne rada

  19:00aktualizováno  19:00
Nové plzeňské divadlo za zhruba miliardu korun, které se nedávno začalo stavět na Palackého náměstí, pravděpodobně ponese jméno bývalého českého prezidenta Václava Havla. O návrhu budou ještě rozhodovat radní. Podle všeho ale záměru nestojí nic v cestě.

Studie nového plzeňského divadla | foto: Helika

Symbolické pocty Havlovi se na středečním jednání městského zastupitelstva začal dožadovat Ludvík Rösch z uskupení Občané.cz. Připomněl, že po loňském úmrtí prezidenta primátor Martin Baxa tvrdil, že na takový krok musí dozrát čas. "Nerad bych se dočkal toho, že Plzeň bude posledním městem, které uctí Havlovu památku," uvedl Rösch.

Primátor reagoval prohlášením, že podle něho je nejvhodnější po bývalém prezidentovi pojmenovat novou budovu divadla, která bude dokončena v roce 2014. S jeho návrhem souhlasila i náměstkyně pro kulturu Eva Herinková z ČSSD. Zároveň však uvedla, že magistrát uvažuje o anketě, ve které by Plzeňané vybrali divadlu jméno z několika návrhů.

"Pokud máte jasno, pokud má primátor jasno, pokud má rada jasno, pak nechápu, jaký smysl by ta anketa měla. Byl bych s jejím vyhlašováním opatrný," řekl šéf plzeňské ODS Jiří Šneberger.

A náměstkyně Herinková zakrátko připustila, že anketa ztrácí smysl. "Poradím se, jestli ji vůbec vypisovat," sdělila Herinková.

Primátor Martin Baxa prohlásil, že v tomto případě není žádná anketa zapotřebí. "Byl bych rád, aby se nová divadelní budova jmenovala po Václavu Havlovi. Je to způsob, jak jej uctít nejen jako významného politika ale i významného dramatika. Musíme to samozřejmě ještě konzultovat s rodinou Václava Havla," uvedl Martin Baxa. Primátor chce nyní návrh dostat na jednání radních.

Václav Havel už má bustu na křimické radnici

Plány na pojmenování divadla po Havlovi by tak mohli zastavit zřejmě jen jeho příbuzní. Vzhledem k tomu, že to byl významný dramatik, to však není příliš pravděpodobně. 

Zastupitelé centrální části Plzně už před několika měsíci prosazovali, aby na nějakém veřejném prostranství vzniklo pietní místo věnované Havlovi. Jako nejvhodnější oblast byl vytipovaný Borský park. Konečné rozhodnutí ale nechala městská část na radnici města.

Fotogalerie

Primátor Martin Baxa se domnívá, že poctu Havlovi je vhodnější vyjádřit pojmenováním divadla. "Jsem přesvědčen, že je to lepší forma než budovat památník," konstatoval.

Minulý týden byla v budově úřadu městské části Plzeň-Křimice odhalena busta Václava Havla od sochaře Jaroslava Bockera. Podle některých plzeňských zastupitelů je v tomto případě problém, že sochař byl evidovaný jako agent StB.

Primátor se odhalení busty nezúčastnil. Souviselo to s Bockerovou minulostí za komunistického režimu? "Já se necítím oprávněn k tomu, abych hodnotil jednotlivé činy jednotlivých lidí v tak složité době. Já jsem se ze slavnostního odhalení busty Václava Havla v Křimicích omluvil. Myslím, že k této situaci je to adekvátní komentář," sdělil Baxa.

Sochař svou spolupráci s StB v minulosti nepopíral, ale zdůrazňoval, že nikomu neublížil. Tvrdil, že byl komunistickou tajnou policií donucen spolupracovat po tom, co se v roce 1976 dostal na Západ a po návratu u něho byly zadrženy adresy emigrantů nebo tiskoviny z vydavatelství Svědectví. Bocker říkal, že se sám považoval za oběť StB (více o Havlově bustě v Křimicích čtěte zde).

Nejčtenější

Plzeň - Slavia 2:0, šlágr vyzněl pro mistra, snížil náskok na tři body

Plzeňský Jean David Beaguel se raduje z gólu, který vstřelil v zápase proti...

Také v desátém vzájemném duelu Plzně se Slavií po sobě zvítězili domácí. O třetí porážce ligového lídra v sezoně...

Plzeň - Záhřeb 2:1, domácí prohrávali, výhru a naději zařídil Pernica

NEČEKANÝ STŘELEC. Obránce Luděk Pernica rozhodl dvěma góly o vítězství Plzně...

Plzeňští fotbalisté přes padesát minut nevystřelili na bránu, ale nakonec triumfovali. V úvodním utkání prvního kola...

Plzeň se Slavií drží pět pohárových míst, koeficient znovu posílil

EUFORIE. Plzeňští fotbalisté se radují z vítězného gólu v úvodním utkání...

Fotbalové Česko i pro pohárový ročník 2020/2021 vyšle do kvalifikace o Ligu mistrů dva kluby. A další tři budou bojovat...

Senior, který jel po D5 v protisměru a srazil se s osobákem, zemřel

Senior, který způsobil nehodu v protisměru, zemřel

Senior, který ve čtvrtek vjel na dálnici D5 do protisměru a po několika kilometrech se u Rokycan čelně srazil s jiným...

I kdyby byl na hrotu Kane, bylo by to houby platné, řekl Trpišovský

Trenér Slavie Jindřich Trpišovský udílí pokyny svým svěřencům během zápasu...

Tah s Peterem Olayinkou místo Milana Škody na hrotu útoku slávistickému trenérovi Jindřichu Trpišovskému nevyšel,...

Další z rubriky

Plzeň přidá cyklistům stovky metrů tras, postaví i lávku přes Radbuzu

Nová cyklistická lávka přes Mži u Radčické ulice v Plzni

Příznivci cyklistiky v Plzni se letos dočkají nových úseků cest. Radnice nechá upravit další část komunikace, která...

Cimbálovka z Plzně válcuje internet s Metallicou, chystá se i na Queen

Cimbálová muzika Milana Broučka spolupracuje se zpěvákem Pavlem Noidem Bártou....

Více než milion zhlédnutí nasbíralo na internetu video s nahrávkou slavné písně od kapely Metallica v podání Cimbálové...

V Plzeňském kraji výrazně ubylo vražd, počet zločinů ale loni vzrostl

Policisté pracují na místě nálezu mrtvého muže v Těšínské ulici v Plzni -...

Zatímco kriminalita v celé České republice za loňský rok klesla o téměř pět procent, v Plzeňském kraji je tomu naopak. ...

Najdete na iDNES.cz