Nové sídlo Ústavu umění a designu nese jméno slavného grafika Sutnara

  17:38aktualizováno  17:38
Ústav umění a designu ZČU má v Plzni na Borských polích nové sídlo. Moderní budova, která byla slavnostně otevřena ve čtvrtek, nese jméno významného plzeňského rodáka a mezinárodně uznávaného designéra Ladislava Sutnara. Objekt za 205 milionů korun bude sloužit pěti stovkám studentů.

Slavnostní otevření nové budovy Ústavu umění a designu Západočeské univerzity v Plzni na Borských polích. | foto: Ladislav Němec, MAFRA

Dosud se vyučovalo na osmi různých místech po Plzni, nyní je vše pod jednou střechou. Budova je důležitá ještě z jednoho důvodu. Nese jméno uznávaného designera Ladislava Sutnara.

Ač je původem z Plzně, v jeho rodném městě se o něm téměř neví. Kromě toho že ve čtvrtek získal Ladislav Sutnar in memoriam čestné občanství Plzně, byla odhalena jeho pamětní deska na rodném domě v Dominikánské ulici a začala výstava jeho plakátů v galerii v Jungmannově ulici, která též nese jeho jméno.

"Usilovali jsme o to s manželkou Elaine 40 let. Od roku 1976, kdy můj otec zemřel. Je to obrovská čest, že se takto do Plzně vrací," netajil nadšení Sutnarův syn Radoslav, který se čtvrtečního oficiálního programu osobně s manželkou zúčastnil.

I z tohoto důvodu ředitel Ústavu umění a designu Josef Mištera považoval den otevření nového sídla za opravdu významný. "Završuje se zároveň několik projektů, které jsme měli rozpracované," konstatuje Mištera s tím, že pocta Ladislavu Sutnarovi je jakýmsi zadostiučiněním.

Snaha "navrátit" slavného rodáka Plzni se podle něj ne všude setkala s kladným ohlasem. Iniciativy se ale ujal mimo jiné plzeňský primátor Martin Baxa, který považuje za důležité neustále si připomínat význam a odkaz osobností, jakou byl i Sutnar.

Sutnar strávil většinu profesního života ve Spojených státech

Ladislav Sutnar se narodil v Plzni v roce 1897, většinu svého profesního života strávil v USA. Sutnar bývá díky svým publikacím o grafickém designu považován za zakladatele grafického řešení tvorby budoucích internetových stránek.

Přelomová je ale i nová budova, stavba o rozloze zhruba 100 krát 40 a výšce 11 metrů je zajímavá jedinečnou a nevídanou dispozicí ateliérů, studií a dílen, která působí jako továrna na umění. Flexibilní dispozice umožňuje rychle měnit půdorys ateliérů, není problémem reagovat na proměnlivé potřeby studentů.

"Znamená to pro nás závěr jedné etapy rozvoje. Začínali jsme se třemi obory, nyní jich máme 26. Začínali jsme v několika místnostech na Klatovské, na konci jsme byli už na osmi místech. Nyní jsme ve své krásné budově, která je, myslím, unikátní," hodnotil Mištera, jehož dalším cílem je změna ústavu na samostatnou fakultu. I ta by nesla jméno plzeňského rodáka Ladislava Sutnara.

Nejčtenější

Plzeň - Slavia 2:0, šlágr vyzněl pro mistra, snížil náskok na tři body

Plzeňský Jean David Beaguel se raduje z gólu, který vstřelil v zápase proti...

Také v desátém vzájemném duelu Plzně se Slavií po sobě zvítězili domácí. O třetí porážce ligového lídra v sezoně...

Plzeň - Záhřeb 2:1, domácí prohrávali, výhru a naději zařídil Pernica

NEČEKANÝ STŘELEC. Obránce Luděk Pernica rozhodl dvěma góly o vítězství Plzně...

Plzeňští fotbalisté přes padesát minut nevystřelili na bránu, ale nakonec triumfovali. V úvodním utkání prvního kola...

Plzeň se Slavií drží pět pohárových míst, koeficient znovu posílil

EUFORIE. Plzeňští fotbalisté se radují z vítězného gólu v úvodním utkání...

Fotbalové Česko i pro pohárový ročník 2020/2021 vyšle do kvalifikace o Ligu mistrů dva kluby. A další tři budou bojovat...

Senior, který jel po D5 v protisměru a srazil se s osobákem, zemřel

Senior, který způsobil nehodu v protisměru, zemřel

Senior, který ve čtvrtek vjel na dálnici D5 do protisměru a po několika kilometrech se u Rokycan čelně srazil s jiným...

I kdyby byl na hrotu Kane, bylo by to houby platné, řekl Trpišovský

Trenér Slavie Jindřich Trpišovský udílí pokyny svým svěřencům během zápasu...

Tah s Peterem Olayinkou místo Milana Škody na hrotu útoku slávistickému trenérovi Jindřichu Trpišovskému nevyšel,...

Další z rubriky

Dvanáctiletý školák nadýchal téměř dvě promile, nemohl chodit ani mluvit

strážníci, městská policie, Plzeň, ilustrace

Namol opilé dítě převáželi v pátek záchranáři do plzeňské fakultní nemocnice. Dvanáctiletý chlapec na sebe upozornil...

Nevidomí a slabozrací mají speciální kuchyň, věci mluví a vibrují

Novou cvičnou kuchyň plnou vychytávek mají nevidomí a slabozrací v Plzni. (11....

Novou cvičnou kuchyň plnou vychytávek dostal plzeňský Tyfloservis, který pomáhá nevidomým a slabozrakým. Moderní zázemí...

Parky v Plzni dlouhodobě vysychají, v kondici je mají udržet nové vrty

Plzeňské parky na Borech a Lochotíně dlouhodobě vysychají. Zachránit je mají...

Borský a Lochotínský park v Plzni bude zavlažovat voda ze dvou nových vrtů. Jejich vybudování souvisí mimo jiné s tím,...

Advantage Consulting, s.r.o.
PRODUKTOVÝ MANAŽER – AUTOMATIZACE

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihočeský kraj, Plzeňský kraj, Karlovarský kraj
nabízený plat: 45 000 - 55 000 Kč

Najdete na iDNES.cz