Krajská firma hlídá hospodaření nemocnic, její vlastní rozpočet bobtná

  8:21aktualizováno  8:21
Společnost, která hlídá hospodaření v nemocnicích Plzeňského kraje, potřebuje letos navýšit rozpočet o další miliony. Opoziční krajští zastupitelé se zlobí, že přibylo lidí ve vedení nemocnic.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Bořivoj Černý, MAFRA

V nemocnicích Plzeňského kraje se nyní chýlí ke konci kolektivní vyjednávání. Odborářské smlouvy totiž přestanou platit na konci března. A skokový nárůst rozpočtu firmy Nemocnice Plzeňského kraje, dříve Zdravotnického holdingu, je jedním z argumentů, kterým odboráři tlačí na managementy nemocnic, aby jim zvýšily mzdy.

Společnost, založená krajem k hlídání hospodaření jeho nemocnic, má letos plánovaný rozpočet 34,5 milionu korun. To je zhruba třikrát tolik než v roce 2016.

Zvyšování rozpočtu Nemocnic Plzeňského kraje je spojeno s nástupem nových manažerů v čele s Markem Kýhosem, Jaroslavem Šímou a Alanem Sutnarem v polovině roku 2017.

Nárůst rozpočtu kritizuje opoziční zastupitelka Zdeňka Lišková z KSČM. „Nesouhlasím s tím, že za rok 2017 narostl počet funkcionářů Nemocnic Plzeňského kraje celkem o 21,“ uvedla s upřesněním, že ve všech šesti nemocnicích kraje se v představenstvech a radách jednatelů objevují jména Kýhos, Šíma a Sutnar.

„Co se týká financování managementu, v roce 2017 bylo na předchozí zdravotnický holding rozpočtováno 12 milionů korun, ale v roce 2017 vzrostly finance na 20 milionů a 126 tisíc. Pro rok 2018 bylo rozpočtováno 23 milionů, ale ke konci září už to bylo 30 milionů a 543 tisíc. Pro letošní rok máme v rozpočtu 34 milionů a 543 tisíc. Podle mě je to neúměrný nárůst nákladů na složku, která neprodukuje zdravotnickou péči, já s tím zásadně nesouhlasím,“ sdělila Lišková.

Radní pro zdravotnictví Plzeňského kraje Milena Stárková pochválila v časopisu Plzeňský kraj model, kdy jsou členové představenstva Nemocnic Plzeňského kraje zároveň členy představenstev jednotlivých nemocnic.

„Model mají například v Jihočeském kraji, kde se velmi osvědčil,“ uvedla Stárková.

Na otázky MF DNES, proč byl navýšen rozpočet Nemocnic plzeňského kraje, mluvčí Jiří Kokoška sdělil, že management odpoví na dotazy týkající se hospodaření v polovině dubna. „Zatím nejsou k dispozici validní data,“ sdělil Kokoška.

Hejtman Josef Bernard z ČSSD zvyšování rozpočtu brání tím, že manažeři razantně snížili ztrátu nemocnic.

Bernard uvedl, že v celém Česku krachují nemocnice a v Plzeňském kraji se přitom daří ztrátu zásadně snížit z 330 milionů korun v roce 2017 na 260 milionů korun v loňském roce.

„Dobré hospodaření kraje dnes umožňuje, že nemocnice udržíme. Z roku na rok snížit ztrátu o 80 milionů korun nedokáže ani leckterá světoznámá firma. Já si myslím, že je to významný počin. Úkol pro management zní minimálně ztrátu nenavyšovat,“ sdělil Bernard.

Hejtman: vyšší mzdy manažerů se kraji vyplácí

Hejtman tvrdí, že kdyby kraj pokračoval v trendu zvyšujících se ztrát a nedělal změny, schodek by dnes byl 450 milionů korun.

„Noví manažeři zasahují v nemocnicích do procesů, jako je kontroling nebo nákupy, takže tyto činnosti v nemocnicích dnes zastává společnost Nemocnice Plzeňského kraje. A kvůli tomu jsou manažeři lépe zaplacení. Jejich vyšší mzdy se kraji vyplácí, já neumím dělat změny s nekvalifikovanými lidmi,“ uvedl Bernard.

Jako další příklad uvedl zaplacení manažerů, kteří v účetnictví linkového dopravce ČSAD Autobusy Plzeň našli neoprávněně účtovaných 300 milionů korun.

Volby do EP proběhnou v České republice 24. a 25. května. Volební místnosti budou otevřeny v pátek od 14:00 do 22:00 a v sobotu od 8:00 do 14:00. Do Evropského parlamentu kandiduje 39 uskupení.

Nejčtenější

Plzeň zná soupeře pro předkolo Ligy mistrů, Slavia může narazit i na Ajax

Jan Kopic (vlevo) s Alešem Čermákem z Plzně brání madridského kanonýra Karima...

Basilej, Olympiakos Pireus, případně PSV Eindhoven. Fotbalová Plzeň zná okruh soupeřů, na které může narazit v...

Plzeň - Sparta 4:0, úřadující mistr dominoval a odložil oslavy Slavie

Plzeňský Jan Kopic slaví svůj gól proti Spartě.

Nejvyšší porážka Sparty v historii samostatné české ligy. Na půdě Plzně prohrála ve 3. kole nadstavbové části skupiny o...

Straka vzpomíná: Na Dopitu jsem neměl, nejchytřejší byl ale Alby

Martin Straka v diskuzi s Jiřím Dopitou

Jako centr se na buly extrémně zaměřoval. Moc dobře věděl, jak důležitá herní situace to v hokeji je. Právě úspěšnost...

Medici odmítají praxi v malých nemocnicích, chtějí na nejlepší pracoviště

Operační sál ve Fakultní nemocnici v Hradci Králové.

Studenti plzeňské lékařské fakulty Karlovy univerzity se bouří. Škola totiž rozhodla, že v šestém ročníku už nebudou...

KOMENTÁŘ: Proč fotbalová liga v novém fanoušky neláká

Tvrdé souboje provázely souboj o titul mezi Slavií a Plzní.

Když tenis před téměř padesáti lety na konci vyrovnaného setu zavedl zkrácenou hru zvanou tie-break, aby nedocházelo k...

Další z rubriky

Medici odmítají praxi v malých nemocnicích, chtějí na nejlepší pracoviště

Operační sál ve Fakultní nemocnici v Hradci Králové.

Studenti plzeňské lékařské fakulty Karlovy univerzity se bouří. Škola totiž rozhodla, že v šestém ročníku už nebudou...

Muži vytáhli souseda z domu a zbili ho, motivem byla patrně odplata

Ilustrační snímek.

Útok na muže v Němčicích na Klatovsku vyšetřuje policie. Skupina agresorů se dobývala k němu do domu, když jim otevřel,...

Hutím Pilsen Steel hrozí konkurz, ministr se sejde s ruským velvyslancem

Ilustrační snímek

Ministr průmyslu Karel Havlíček se kvůli plzeňským hutím a kovárnám Pilsen Steel, které jsou v insolvenčním řízení,...

České ženy jsou na rodičovské nejdéle, návrat do práce mají nejtěžší
České ženy jsou na rodičovské nejdéle, návrat do práce mají nejtěžší

V Česku máme jednu z nejdelších rodičovských vůbec. Matky dvou dětí stráví doma průměrně 6–8 let, přestože by se mnohdy chtěly vrátit do práce dříve. Jaké jsou u nás rozdíly v rodičovské oproti ostatním evropským zemím?

Najdete na iDNES.cz