Spolujezdec umíral, opilý řidič ale sháněl doktora pro psa, říká obžaloba

  10:48aktualizováno  10:48
Krajský soud v Plzni začal projednávat případ šestatřicetiletého Alexandra Černého, který podle obžaloby loni na Tachovsku opilý usedl za volant a když naboural, místo o vážně zraněného spolujezdce se zajímal o svého psa. Z místa nehody se zvířetem ujel k veterináři. Spolujezdec druhý den v nemocnici zemřel.

“Z místa nehody ujel, aniž by zraněným poskytl jakoukoli pomoc. Spolujezdec, který v autě seděl na zadním sedadle, zemřel druhý den v nemocnici. Příčinou smrti bylo pohmoždění mozku společně se zlomeninou spodiny a klenby lební,” uvedl státní zástupce Jakub Kubias.  

Obžalovanému hrozí za usmrcení z nedbalosti, neposkytnutí první pomoci, přechovávání a distribuci drog až dvanáct let.

Zmocněnec požaduje náhradu nemajetkové újmy pro rodiče a sourozence zemřelého ve výši šesti milionů korun.

Kromě zavinění tragické nehody u Hošťky a svérázného jednání bezprostředně po ní viní státní zástupce muže i z toho, že od roku 2017 sám nakupoval a pak prodával nebo i bezúplatně předával dalším lidem drogy, zejména kokain.

„Udělal jsem velkou chybu. Ale nesouhlasím s tím, že jsem neposkytl první pomoc. Byl jsem ve velkém šoku, byl jsem zmatený. Nebyl jsem schopen přemýšlet, co se děje. Když přijelo jiné auto, pán z něj hned vlezl dozadu našeho auta a poskytoval pomoc spolujezdci. Druhý muž se postaral o dalšího spolujezdce. Viděl jsem, že je o ně postaráno. Nedokážu si představit, jak já bych pomohl,“ vysvětloval před soudem obžalovaný Černý.

Souzený tvrdí, že do Prahy občas jezdil kupovat kokain. Prý se na něj skládalo víc lidí, takže takhle pořizoval desítky gramů najednou. Při domovní prohlídce podle svých slov sám policistům vyndal z úložného prostoru gauče balíček s hrudkovitou látkou. „Nic jsem s ní nedělal, jen jsem to schoval osobě blízké. Bylo mi řečeno, že je to pryskyřice ze skořicovníku a že to není nelegální,“ hájil se.

V průběhu vyšetřování se muž podle informovaného zdroje hájil i tím, že si myslel, že při nehodě auto jen sjelo ze silnice a všichni jsou v pořádku. Těžce zraněného muže na zadním sedadle si prý nevšiml. Proto se začal věnovat svému psovi, který byl celý od krve.

Fotogalerie

Jednoho ze svědků, kteří u nehody zastavili, podle závěrů vyšetřování přesvědčil, aby ho i se psem ihned odvezl k veterináři do Plzně. Tam pak souzeného muže zadrželi policisté.  

Tragická nehoda se stala loni 21. června před půlnocí. Obžalovaný řídil Volkswagen Passat na cestě od Tachova přes Dlouhý Újezd směrem na Rozvadov. Za volant podle obžaloby sedl, ač předtím vypil v restauraci podle zjištění policistů několik panáků tvrdého alkoholu.

“V průběhu jízdy pak ještě užil kokain v množství nejméně 0,1 gramu, a takto ovlivněn požitím alkoholu a kokainu dál řídil motorové vozidlo. V době kolem 23:46 hodin při jízdě po silnici třetí třídy od obce Žebráky na Hošťku nepřizpůsobil rychlost jízdy, při projíždění zatáčky nezvládl řízení a v rychlosti nejméně 86 kilometrů v hodině vozidlo dostalo smyk. Vůz pak havaroval vedle komunikace, kde pravým bokem a částečně i střechou narazil do dvou vzrostlých stromů,” popsal Kubias.

Jednačtyřicetiletý spolujezdec z předního sedadla vyvázl s otřesem mozku, odřeninami a pohmožděninami, v nemocnici si ho lékaři nechali čtyři dny.

Obžaloba: Řidiče moc nezajímal stav spolujezdců

Osmadvacetiletého muže ze zadního sedadla záchranáři převáželi v kritickém stavu do plzeňské nemocnice, kde druhý den večer zemřel.

Podle obžaloby bezprostředně po nehodě řidiče příliš nezajímalo, v jakém stavu jsou jeho spolujezdci.

“Dostatečně se nepřesvědčil, zda a případně jaká zranění spolujedoucí utrpěli. Místo toho zjišťoval zranění svého psa, který s nimi také jel v autě. Následně přesvědčil řidiče jednoho z vozidel, které u nehody zastavila, aby jej i se psem odvezl k veterinárnímu ošetření. Takto z místa nehody odjel, aniž by zraněným poskytl jakoukoli pomoc,” klade souzenému za vinu státní zástupce.  

Soud pokračuje výslechy svědků a znalců.

Autor:

Nejčtenější

Spolujezdec umíral, on sháněl pomoc pro psa. Řidič dostal šest let vězení

Alexandru Černému hrozí za usmrcení z nedbalosti, neposkytnutí první pomoci,...

Krajský soud v Plzni poslal na šest a půl roku do vězení s ostrahou Alexandra Černého, který loni pod vlivem alkoholu a...

PONEDĚLNÍK: Přichází Vrbův pád, nebo Plzeň zase zvedne?

Plzeňský trenér Pavel Vrba pozoruje utkání třetího předkola Evropské ligy v...

Vypadli z předkola Ligy mistrů i Evropské ligy a v domácí soutěži tápou. Naposledy jen remizovali v Teplicích, hra...

Fotbalové Česko vykročilo do evropského suterénu. Lepší je i Andorra

Hráči Plzně po ztraceném postupu.

Teď to mrzí. Štve. Ale bohužel bude hůř, protože pohárový koeficient, ze kterého těžil český fotbal, padá ke dnu. Měly...

Pandí uprchlík je po dvanáctidenním pobytu mimo zoo v perfektní kondici

Sameček pandy červené po návratu zpět do ubikace v plzeňské zoo. Panda byla na...

Přibližně dvanáct dnů svobody si užíval samec pandy červené, který utekl z plzeňské zoologické zahrady. V pondělí večer...

Tři děti se popálily na táboře v Rokycanech, jednu dívku odvezl vrtulník

Vážně zraněného muže od nehody transportovat vrtulník

Na příměstském táboře v Rokycanech museli v pátek záchranáři ošetřit tři děti s popáleninami. Jedno z dětí odvezl...

Další z rubriky

Výr spadl do jímky s fekáliemi. Zachránit ho museli hasiči

Hasiči vytáhli z jímky s fekáliemi výra.

Hasiči v Malonicích na Klatovsku ve čtvrtek pomáhali v nouzi nikoliv člověku, ale zvířeti. Z šest metrů hluboké jímky s...

Na plzeňském Létofestu zahrají Wanastowi Vjecy, Mig 21 i Mandrage

Trutnoff 2014: MIG 21 (Jiří Macháček)

Sezona letních hudebních festivalů se pomalu blíží ke konci. Nejméně jedna velká akce se ale v Plzni ještě uskuteční....

Tři děti se popálily na táboře v Rokycanech, jednu dívku odvezl vrtulník

Vážně zraněného muže od nehody transportovat vrtulník

Na příměstském táboře v Rokycanech museli v pátek záchranáři ošetřit tři děti s popáleninami. Jedno z dětí odvezl...

Domácí násilí: Soud chce vyšší tresty, pokud k němu dochází před dětmi
Domácí násilí: Soud chce vyšší tresty, pokud k němu dochází před dětmi

Fyzické i psychické násilí v přítomnost dětí může mít ještě větší dopad, než tomu bylo doposud. Násilník se totiž nedopouští trestného činu pouze na partnerovi, ale také na nezletilých. Jaké následky může domácí násilí mezi partnery na dětech zanechat?

Najdete na iDNES.cz