Neděle 2. října 2022, svátek má Olívie, Oliver
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 2. října 2022 Olívie, Oliver

Divočina na Šumavě má podporu lidí a přitahuje turisty, ukázal průzkum

  9:35
Divoká a chráněná příroda zřejmě pro většinu návštěvníků Národního parku Šumava představuje významnou hodnotu. Alespoň tak vyznívají výsledky průzkumu, ve kterém v letech 2017 až 2019 odpovídalo 4 500 lidí. Byly to tisíce návštěvníků parku, ale také stovky obyvatel Šumavy.

Průzkum ukázal, že lidem se divočina na Šumavě líbí a její ochrana je žádným způsobem neomezuje. | foto: Štěpán Rosenkranz

Podle shromážděných dat výrazná většina odpovídajících nevnímá ochranu přírody a její důsledky jako omezení, zároveň oceňuje přínos národních parků a nevidí důvod je rušit.

Za rozsáhlým monitoringem veřejného mínění stojí správci národních parků na české i bavorské straně Šumavy a experti Univerzity BOKU ve Vídni.

Většina respondentů neměla problém s existencí divočiny, což jsou území, kde se nezasahuje do přírodních procesů a jsou v parku těmi nejpřísněji chráněnými oblastmi.

„Pro zachování současné velikosti nebo jejich rozšíření bylo 78 procent oslovených. Pouze 6,5 procenta respondentů by tuto plochu chtělo zmenšit a 15,5 procenta na to nemělo žádný názor. Nebyly přitom zjištěny žádné rozdíly mezi turisty a místními obyvateli,“ uvedla manažerka projektu Barbora Kučeravá.

Právě o šumavskou divočinu se přitom desítky let přou někteří poslanci, zástupci krajů i obcí. Část politiků tvrdí, že přísnější ochrana přírody, a tedy i divočina jdou proti zájmům obyvatel Šumavy. Například prezident Miloš Zeman se v minulosti dokonce vyslovil pro zrušení národního parku.

Většina dotazovaných návštěvníků v rámci monitoringu zjevně národní park vnímá pozitivně. „Zajímalo nás, jaký názor mají na instituci národního parku, co se jim v parku líbí a co nelíbí. Zda mají pocit, že by je v jejich pobytu na Šumavě národní park nějak omezoval, nebo jak vnímají přirozený vývoj lesa,“ vysvětluje Barbora Kučeravá. 

Upozornila, že z odpovědí vyplynulo, že 95 procent návštěvníků považuje zřízení Národního parku Šumava za smysluplné. Pro třetinu hraje existence národního parku důležitou roli při rozhodování o návštěvě. 

Zhruba 70 procent dotazovaných si myslí, že rekreační možnosti na území Národního parku Šumava nejsou kvůli ochraně území nijak podstatně omezené.

Při zkoumání postojů obyvatel Šumavy se monitoring zaměřil na lidi bydlící v okresech Klatovy, Prachatice a Český Krumlov v Česku a okresů Regen a Freyung-Grafenau v Německu, ve kterých se národní parky nacházejí.

„Zaměřili jsme se na otázky související se správou území, rolí správy národního parku a také s vnímáním bezzásahovosti. Připravili jsme proto pro místní dotazník s 35 otázkami, na který nám na české straně odpovědělo 352 respondentů,“ říká projektový koordinátor Josef Štemberk.

Například ve virtuálním „referendu“ o další existenci Národního parku Šumava by 93,5 procent hlasovalo pro zachování NP. Pouze zhruba tři procenta respondentů by hlasovalo pro jeho zrušení.

Dále pak 57 procent oslovených místních věří, že správa parku pracuje správně, a 90 procent považuje zřízení národního parku za smysluplné. Stejné procento lidí nemá pocit, že by je život uvnitř nebo v blízkosti národního parku omezoval.

Nově rodící se divočina přitahuje turisty

„S tvrzením, že nově rodící se divočina přitahuje turisty, souhlasí 89 procent místních. Více než 70 procent souhlasí, že národní park zvyšuje kvalitu života v regionu a prakticky stejné procento dotazovaných souhlasí s tím, že národní park má pozitivní vliv na ekonomický rozvoj regionu,“ upozornil na další fakta z průzkumu mluvčí NP Šumava Jan Dvořák. 

Hodnocení odpovědí ukázalo i zdánlivé paradoxy, které zřejmě souvisí s tím, že například uschlé stromy jsou ve větší míře na Šumavě k vidění až v posledních dekádách. Pro mnoho lidí tedy patrně ještě nejde o pohled, na který by byli zvyklí.

„Například více než 80 procent místních obyvatel souhlasí s tím, že mrtvé dřevo hraje důležitou roli pro biologickou rozmanitost lesa a pro přežití vzácných druhů. Ale zároveň tři čtvrtiny dotazovaných souhlasí s tím, že na plochách s mrtvým dřevem došlo ke ztrátě jedinečné přírody. A necelá polovina souhlasí s tím, že suché stromy odstrašují turisty,“ konstatoval Jan Dvořák.

22. července 2019

Projekt se zaměřil i na ekonomický přínos národních parků. Celkový hrubý roční obrat spojený s pobytem turistů v Národním parku Šumava byl téměř 1,2 miliardy korun. Počet návštěvníků ročně je přibližně dva miliony.

„Největší návštěvnost v průběhu jednoho roku, 127 tisíc lidí, zaznamenal sčítač u Roklanského potoka na Modravsku a pak u výběhu s vlky v Návštěvnickém centru Srní se 116 510 návštěvami,“ sdělil manažer projektu Josef Štemberk.

„Existence národního parku přináší do regionu turistický ruch a s ním i ekonomický rozvoj. Značka národní park je tak ohromným turistickým lákadlem a místní obyvatelé z toho mohou dobře profitovat,“ uvedl ministr životního prostředí Richard Brabec.

Zdůraznil, že cílem jeho resortu je chránit cenné přírodní hodnoty a ochranu skloubit s udržitelným rozvojem regionu a šetrným turismem.

Komunální a senátní volby 2022

Komunální volby se konaly 23. a 24. září. Ve stejném termínu bylo i první kolo voleb do třetiny Senátu, ve druhém kole 30. září a 1. října se bude rozhodovat v obvodu Plzeň - město.

Výsledky pro:  Domažlice, Klatovy, PlzeňRokycany, Tachov, HoražďovicePřeštice, Nepomuk, Nýřany, Zbiroh, Chodová Planáostatní

  • Nejčtenější

Zradila ho navigace. Kamion si krátil cestu přes les, zůstal viset na lávce

Řidič kamionu na Tachovsku si chtěl zkrátit trasu přes lesní cestu, to se mu ale vymstilo. Když se snažil otočit,...

Matka dávala školačku na sex sousedovi s HIV, dohodla si pět let vězení

Na pětiletém trestu vězení se dohodla se státním zástupcem osmatřicetiletá žena z Karlovarska, která tolerovala své...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Žena napomenula muže za odhození odpadků, po jeho útoku nevidí na oko

Pohmožděniny, lehký otřes mozku a poraněné oko, na které teď nevidí. Tak dopadla žena z Plzně poté, co na ulici v...

Třinec i Plzeň počtvrté prohrály, Kladno zdolalo Hradec. Slaví i Boleslav

Původně šestizápasový program čtvrtého kola hokejové extraligy zchudl kvůli nezpůsobilé ledové ploše o duel v Karlových...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Třinec a Plzeň slaví první vítězství, Olomouc poprvé ztratila. Litvínov se trápí

Úterní páté kolo hokejové extraligy přineslo první vítězství i porážky. Třinec otočil duel v Brně, Plzeň zase derby s...

Sověti ozářili Richarda Nixona radioaktivitou. Jeho agenti to zastavili trikem

Premium Při návštěvě v Sovětském svazu Richard Nixon sice přátelsky hovořil se sovětským vůdcem Nikitou Chruščovem v takzvané...

Test kočičích kapsiček. I z krmiva za deset korun může zvíře dostat vše

Premium Kočky nám sice někdy připadají mlsné, ale ony jen v miskách hledají to, co jejich tělu prospívá nejvíc: maso plné...

Extra steh po porodu navíc? Rodičky děsí ponižující husband stitch

Premium Přivést dítě na svět znamená pro většinu žen prožít si mnoho vypjatých chvil. Vyrovnat se s průběhem porodu nemusí být...

Odtahovka vyprostila z můstku v lese zbloudilý kamion, jistili ho z vody

Dva vozy odtahových služeb vyprošťovaly kamion, který v pondělí zůstal viset na dřevěném můstku přes řeku Mži na okraji...

Tachov a Rokycany mají nové koalice, v Dobřanech vsadili na stabilitu

O novém vedení měst po komunálních volbách mají jasno nejen v Plzni, ale i v dalších městech Plzeňského kraje. V...

Půl roku jezdila exministryně Kovářová za voliči, až ji zvolili do Senátu

Bývalá ministryně spravedlnosti Daniela Kovářová se stala novou senátorkou. V druhém kole senátních voleb v městském...

Developer získal územní rozhodnutí na projekt nové čtvrti v centru Plzně

Developer Ameside z pražské skupiny Amadeus Real získal územní rozhodnutí na projekt nové městské čtvrti v centru Plzně...

Mary Kay je 25 let na trhu! Vyhrajte a oslavte to společně s námi
Mary Kay je 25 let na trhu! Vyhrajte a oslavte to společně s námi

Mary Kay slaví 25. výročí na českém a slovenském trhu. To už je pořádný důvod k oslavě a při té příležitosti jsme si pro Vás připravili soutěž o...

Přístroje zjistily výbuchy u Nord Streamu. Úmyslný čin, tvrdí Švédsko

Švédské a dánské měřicí stanice v pondělí zaznamenaly masivní podmořské výbuchy, a to v místech, kde z plynovodu Nord...

Úmrtní list Alžběty II. odhalil příčinu i čas smrti královny

Britská královna Alžběta II. zemřela na stáří. Vyplývá to z jejího úmrtního listu, který ve čtvrtek zveřejnil skotský...

Příběh Marty: Syn si přivedl domů přítelkyni, je to líná špindíra

Se synem jsme měli vždycky hezký vztah. Naším společným plánem bylo, že jednou s námi zůstane žít v našem domě v...

Dcera Neumannové randí s modelem. V mém životě muž není, říká její matka

Dcera legendární lyžařky Kateřiny Neumannové, osmnáctiletá Lucie randí s úspěšným modelem Oliverem Průchou. Promluvili...

Slovensko vře kvůli cenám elektřiny. Největší výrobce hrozí bankrotem

Největšímu výrobci elektřiny na Slovensku, společnosti Slovenské elektrárne, se příčí dodávání elektřiny slovenským...