Návrh je připravený, náplavka v centru Plzně čeká na peníze

  8:39aktualizováno  8:39
Budování náplavky na levém břehu Radbuzy v centru Plzně se má rozjet v příštím roce. Ve čtvrtek budou zastupitelé při schvalování rozpočtu rozhodovat o milionech na projekt, který podle představ některých politiků přinese oživení veřejného prostoru ve středu města. Má ale i kritiky.

Vizualizace jedné z představ náplavky v centru Plzně. | foto: sdružení k světu.

Architekt Petr Domanický tvrdí, že je chvályhodné se snažit oživit oblast v centru města, ale vytipované místo pro náplavku nepokládá za šťastně vybrané.

Fotogalerie

Náměstek primátora Pavel Šindelář (ODS) řekl, že město počítá s tím, že do náplavky ve dvou letech investuje celkem 50 milionů korun.

„Návrh od projektanta je připravený. Podél zdi Anglického nábřeží povede zelený pruh, chodník a pak směrem k řece budou posedové schody,“ popsal Šindelář plánovaný základní profil náplavky.

Součástí projektu bude přístupové schodiště, které k řece povede z již existující lávky. „Ta lávka se odlehčí a vyztuží a bude na ní malá kavárna,“ řekl náměstek. Pavel Šindelář uvedl, že projekt vychází ze studie zpracované v roce 2014 zástupci Povodí Vltavy. Náplavka by měla vydržet obvyklé záplavy.

Přístup k na břeh řeky z nábřeží bude komplikovaný

Předsedovi klubu zastupitelů z opozičního ANO Romanu Zarzyckému se plán nezamlouvá. „Je to projekt za relativně hodně peněz a může jej ohrozit například padesátiletá voda,“ uvedl Zarzycký. Ten tvrdí, že si náplavku umí dobře představit, ale jinde. „Myslím, že tohle místo pro ni není pěkné, není vhodné,“ konstatoval.

Zástupce další opoziční strany Ondřej Ženíšek (TOP 09) věří, že náplavka centru Plzně prospěje. „Pokud budou splněny požadavky správců povodí, pak budeme pro. Může se tak trochu rozšířit rekreační oblast v centru Plzně,“ řekl.

Architekt Petr Domanický, který dlouhodobě sleduje urbanismus a architekturu Plzně, oceňuje, že se radnice snaží zpříjemnit střed města. „Nejsem ale přesvědčen, že je plán úplně dobrý. Zdá se, že se jedná o výsledek inspirace z jiných měst, kde jsou ale také jiné podmínky. Byl jsem v Hradci Králové, kde je před dvěma roky vybudovaná náplavka v centru. Je to dokonalé, ale koryto řeky je tam širší a zdi na nábřeží jsou proti Plzni poloviční,“ vysvětluje Domanický.

Architekt upozorňuje, že o několik set metrů dál oběma směry je řeka přístupnější. „Asi by bylo rozumnější upravit nábřeží například směrem k bývalému depu dopravních podniků a udělat tam důstojný chodník, cyklostezku, instalovat lavičky a vysázet stromy. Myslím, že by to pro život města mělo větší význam,“ konstatoval.

Náměstek Šindelář je přesvědčen, že místo u Anglického nábřeží je pro náplavku vhodné, i když z hlediska přístupu z ulice komplikované. „Tohle je centrum a určitý symbol. Existují přístupnější místa, ale nejsou v bezprostředním středu města,“ sdělil Šindelář.

Ten zdůrazňuje, že na vybudování náplavky budou navazovat další projekty podobného zaměření. „Oživování břehů řek nekončí tímto 800 metrů dlouhým úsekem. Chceme se bavit o dalších místech a tohle je první oblast, které se věnujeme. Pak budeme pokračovat dál,“ prohlásil.

Nejčtenější

Umlátit vás lopatou, píší lidé ženě, která vyhrála soud nad Babišem

Demonstrantka Jana Filipová, která žaluje premiéra Babiše za výrok, že...

Nadávkám a výhrůžkám čelí Jana Filipová z Domažlicka, která nedávno uspěla se žalobou na Andreje Babiše. Vadí jí...

Plzeň - Jablonec 3:2, vítěz je druhý, přestřelku krásně rozhodl Kopic

Plzeňská radost z gólu v zápase s Jabloncem

Udrželi druhé místo a znovu stáhli náskok vedoucí Slavie na tři body. Fotbalisté Plzně v dohrávce 9. kola první ligy...

Kupa gólů i bitek. Sparta na úvod přetlačila Plzeň v prodloužení

Útočník Sparty Michal Řepík překonává Dominika Frodla v brance Plzně.

Divácky atraktivnější start sezony 2019/20 si nemohla hokejová Tipsport extraliga snad ani přát. Předehrávka 1. kola...

KOMENTÁŘ: Cesta proti hokejovému času. Takhle ne! mělo znít rázněji

Bitka mezi plzeňským Michalem Houdkem a sparťanským Janem Piskáčkem.

Žádná zákopová válka. Žádné opatrné couvání. Naopak! Byla to pozoruhodná podívaná. Klidně mohlo padnout víc než třináct...

Strojaři se při majálesu strefovali do soudruhů, univerzita je vyloučila

Areál Západočeské univerzity v Plzni

Jedna z velkých změn, kterou přinesl listopad 1989 pro školství v Plzeňském kraji, bylo založení Západočeské univerzity...

Další z rubriky

Policie na Klatovsku zadržela čtyři běžence, byli schovaní v kamionu

Policie zadržela na Klatovsku čtyři migranty, kteří se ukrývali v nákladovém...

V Sušici na Klatovsku zadrželi policisté čtyři migranty. Muži se ukrývali v nákladovém prostoru kamionu, který vezl...

Voda, která by mohla zásobovat vysychající Bolevák, musí projít úpravou

Experti posoudí kvalitu vody u čistírny odpadních vod v Plzni, která by mohla...

Experti posoudí kvalitu podzemní vody v oblasti u čistírny odpadních vod v Plzni. To bude zřejmě první krok na cestě k...

Kdyby byl zdravý, měl by jen otřes mozku. Útočník vinu za ochrnutí muže odmítá

Před Okresním soudem Plzeň-město stanuli Jakub Hlaváč (na snímku) a Daniel...

Plzeňský krajský soud začal řešit odvolání Jakuba Hlaváče, který má strávit ve vězení šest let a vyplatit 1,5 milionu...

Po vojenském cvičišti v Rokycanech se budou prohánět divocí koně a zubři

Přestože divocí koně museli zvládnout převoz ze středočeských Milovic, na nový...

Někdejší vojenské cvičiště v Rokycanech je evropsky významnou lokalitou, kde žijí vzácní živočichové a rostou chráněné...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz