Neděle 29. března 2020, svátek má Taťána
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 29. března 2020 Taťána

Němci jsou k nákaze laxnější, to my je varujeme, říká česká sestřička

  0:06aktualizováno  0:06
Podle zdravotní sestry Romany Štroblové, která kromě práce v Domažlické nemocnici jezdí také na služby do Bavorska, jsou Němci v boji s koronavirem laxnější. Myslí si, že Češi zbytečně šílí. „K tomu, aby se u nich zpřísnily podmínky, potřebují Němci víc důkazů nebo někoho, kdo těžce onemocní,“ domnívá se zdravotnice.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: MF DNES

Romana Štroblová je zdravotní sestra v Domažlické nemocnici. Tři služby do měsíce slouží v domácí péči v Bavorsku kousek od Chamu, kde pracuje s českými i německými sestrami.

Říká, že české zdravotnice k našim západním sousedům přinášejí jinou kulturu v boji s koronavirem. Sestřičky z Čech jsou totiž mnohem obezřetnější.

„Sloužila jsem uplynulý víkend a Němci se divili, proč zavíráme hranice, že to je nesmysl, že zbytečně šílíme a uklidňovali mě, že vše bude zase dobré. Zkrátka byli ke koronaviru laxnější,“ popsala sestřička.

Tamní atmosféra je podle ní daná i vystupováním třeba kancléřky Angely Merkelové, jejíž vzkaz obyvatelstvu ve věci koronaviru nebyl tak striktní, jako to zažíváme v Česku.

Takže české sestřičky do Bavorska přinášejí český opatrný přístup. „Česká kolegyně je tam vedoucí skupiny domácí péče u jedné pacientky, hendikepované dívenky na ventilátoru. Upozornila, že je hazardem se zdravím pacientky tolerovat tolik návštěv v rodině,“ popsala Štroblová.

Do rodiny totiž docházela babička, dědeček a další známí.

„Rodina nakonec přistoupila na zpřísnění podmínek. Včetně nošení roušek u všech, kteří k dívce přistupovali,“ popsala Štroblová. Ta v Domažlické nemocnici pracuje na jednotce intenzivní péče anesteziologicko-resuscitačního oddělení a vede zde i odbory zastupující sestřičky.

Situace v Plzeňském kraji

Aktuální informace o vývoji nákazy v Plzeňském kraji najdete na webových stránkách Krajské hygienické stanice

„K tomu, aby se zpřísnily podmínky, potřebují podle mého názoru Němci víc důkazů nebo někoho, kdo těžce onemocní. Nejsou takoví, že hned všemu věří, mají trošku jinou mentalitu,“ popsala Štroblová.

Ta ale ocenila, že nikdo na německé straně nedělal žádné obstrukce při vydávání povolení, aby jako Češka mohla v Německu dál pracovat.

Za českou obezřetnost vůči koronaviru se ale českoněmecká sestřička jednoznačně přimlouvá. I proto, že ráda cestuje, má známé v Itálii a píše si i s kolegy zdravotníky. 

„Posíláme si sílu navzájem, ale hlavně oni ji potřebují. Nemají to tam jednoduché. Nerada bych, aby to tady dopadlo jako u nich,“ popsala sestřička, které italští známí opakovaně psali, že Česko udělalo dobře, když včas zavřelo hranice a přistoupilo na další zákazy.

„Jisté je ale i to, že zdravotnictví v severní Itálii je horší než v Česku, je tam omezenější zdravotní péče. Jsme myslím lépe připraveni na případný nápor pacientů,“ myslí si sestřička.

11. března varovala Angela Merkelová, že koronavirem se může nakazit 70 % Němců:

Karanténa v Česku

Karanténa v České republice byla prodloužena do 1. dubna do šesté hodiny ranní. Od čtvrtka 12. března platí také třicetidenní nouzový stav. Během těchto opatření platí zákaz volného pohybu na území celé republiky s výjimkou cest do zaměstnání, na nákup, k lékaři a dalších specifikovaných činností.

Roman Prymula, Jarmila Rážová, Ladislav Dušek, Petr Husa, Rastislav Maďar

  • Nejčtenější

Mnozí lidé se chovají jako přerostlé děti, vytěsnili smrt, říká psychiatr

Současná situace kolem šíření nákazy koronavirem je podle psychiatra Jiřího Podlipného významem a odrazem ve...

Řidič kamionu vyléčený z COVID-19 zůstává v nemocnici, po úrazu je ochrnutý

Polský řidič kamionu, který je prvním vyléčeným z onemocnění COVID-19 v Plzeňském kraji, zůstává v plzeňské fakultní...

Plzeňský Straka: Všichni asi musí ustoupit. Hokejisté, kluby i sponzoři

V rodinném sídle ve Smědčicích, pár kilometrů za Plzní, pomáhá manželce s doučováním dvou dcer, obden však míří na...

Češi jsou humorem prosáklí, tvrdí autorka roušek pro přeštická prasata

S humorem přistupují lidé z Přeštic na Plzeňsku k povinnosti chránit si na veřejnosti obličej. Po domácku ušité roušky...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Vedení Plzeňského kraje je v karanténě, radní se nakazila koronavirem

Členové rady Plzeňského kraje včetně hejtmana jsou v karanténě. U jedné členky se totiž potvrdila nákaza koronavirem....

Premium

Většině stačí kapky na kašel a vitaminy, říká primář, který vyléčil koronavirus

V Česku se vyléčili první čtyři pacienti z onemocnění COVID–19. Tři se léčili na infekčním oddělení ústecké Masarykovy...

Premium

Kvůli ‚maláčovské revoluci‘ nemáme finanční rezervy, míní exprezident Klaus

Česko v karanténě, omezený pohyb lidí, zavřené školy, obchody nebo hotely. A z toho plynoucí kolapsy podniků i celých...

Premium

Chtěli jsme devět dětí, ale pět nám stačí, říká vítězka Peče celá země

Vyhrála televizní soutěž Peče celá země. Tvrdí, že nerada soutěží, ale trumfla by kdekoho z nás. Jako máma tří dětí si...

  • Další z rubriky

Vedení Plzeňského kraje je v karanténě, radní se nakazila koronavirem

Členové rady Plzeňského kraje včetně hejtmana jsou v karanténě. U jedné členky se totiž potvrdila nákaza koronavirem....

Plzeňský muzikál zabodoval v prestižní anketě, herci teď zkouší doma

Smíšené pocity zažívají v těchto dnech členové muzikálového souboru Divadla J. K. Tyla v Plzni. Stejně jako všichni...

Premium

S rouškou a rukavicemi. Poskytnout první pomoc se nikdo bát nemusí

Před dvěma měsíci se do celého světa šířily obrázky z čínského Wu-Chanu, kde na ulici po kolapsu ležel muž s rouškou a...

Města se chystají na výpadek příjmů, plánované investice chtějí dokončit

Města i Plzeňský kraj se začínají zabývat otázkou, jaké ekonomické dopady pro ně bude mít pandemie koronaviru. Zástupci...

Advantage Consulting, s.r.o.
KOORDINÁTOR VOZOVÉHO PARKU

Advantage Consulting, s.r.o.
Plzeňský kraj
nabízený plat: 40 000 - 60 000 Kč

Najdete na iDNES.cz