Do projektu Pohyb 1P se zapojily na čtyři desítky mateřinek z kraje. Cílem akce je zjistit pohybovou úroveň pětiletých a zábavnou formou povzbudit jejich pozitivní vztah ke sportu.
„Důvody jsou jasné. Rádi bychom přitáhli děti více ke sportování a rádi bychom tím přispěli ke zlepšení životního stylu,“ vysvětluje ředitelka 25. mateřinky v Plzni, proč se do testování její škola přihlásila.
Počet zapojených plzeňských mateřských školek v posledních letech strmě stoupá. Zatímco v roce 2014 jich o testování mělo zájem osm, o dva roky později jich už bylo třikrát víc, konkrétně 26. Letos už se zapojila drtivá většina plzeňských školek, další v okresech Tachov a Rokycany. Dohromady se tak zúčastní na 1 500 dětí.
Sportovní dovednosti |
„S žádostí o zapojení se na nás obrací stále více školek. Věříme, že se i do budoucna bude dařit tento zájem v co největší míře uspokojovat,“ říká k tomu manažer projektu Pohyb 1P Vlastimil Libeš z pořádající Nadace sportující mládeže.
Na testování dovedností se podílí také Přemysl Švarc, bývalý triatlonista, který před několika týdny oznámil konec kariéry. Těší jej, jak narůstá počet zapojených školek. „Když vidím, jak akce děti baví, dělá mi to radost. Na druhou stranu není moc příjemné vidět, jak se zhoršuje pohybová gramotnost,“ posteskl si Švarc.
Disciplíny pro testy byly sestaveny ve spolupráci s odborníky z vysokých škol, děti si zkouší pohybové aktivity formou jednoduchých her a napodobují pohyby zvířátek - kráčejícího čápa, skákající žábu, hbitého zajíce nebo šikovného lachtana.
„Každá disciplína zkoumá něco jiného. Jedna třeba zjišťuje, jestli dítě dokáže v pohybu koordinovat své tělo,“ vysvětluje Přemysl Švarc a dodává, že další disciplína se zaměřuje na stabilitu. Výsledky ale podle něj rozhodně nejsou optimální.
„Jsou děti, které jsou šikovné, a získají maximální počet bodů. Jsou to ale ty, které už teď navštěvují sportovní kroužky,“ hodnotí Švarc a dodává, že ostatní by potřebovaly své výkony zlepšit.
Jediná disciplína, v níž děti dosahují lepších výkonů než v minulosti, je slalom s míčem - driblování. „A všiml jsem si také, že v posledním roce ubylo nadváhy u městských dětí,“ přidává Švarc další postřeh. Loni bylo v kategorii nadváhy podle indexu BMI zařazeno 15,7 procent zapojených dětí, o rok dříve to bylo 14,96 procenta.
Každé dítě dostane po testování diplom a drobné dárky, pro rodiče je pak připraveno kompletní hodnocení výkonu dítěte, včetně doporučení toho, na co by se měli při výchově zaměřit. Projekt funguje už od roku 2008, kdy jej vytvořila Nadace sportující mládeže.