Dobrá zpráva. Mzdy v Plzeňském kraji mírně porostou

  9:58aktualizováno  9:58
Plzeňský kraj je čtvrtým v pořadí z hlediska průměrné mzdy. Vyšší platy měli ve třetím čtvrtletí roku 2013 pouze lidé v Praze, Středočeském a Jihomoravském kraji. S částkou 23 793 korun je ale náš region pod celostátním průměrem. Jaký je výhled na příští rok?
Mzdy se na mnoha místech v kraji zvednou alespoň o inflaci. (Ilustrační snímek)

Mzdy se na mnoha místech v kraji zvednou alespoň o inflaci. (Ilustrační snímek) | foto: Lukáš ProcházkaMAFRA

Je to pozitivní zpráva. Z největších zaměstnavatelů v Plzeňském kraji se jich chystá v příštím roce většina zvýšit mzdy. Minimálně o inflaci.

"Průměrné měsíční mzdy pro rok 2014 jsou předpokládané ve výši 28 240 korun," uvedla například mluvčí Vodárny Plzeň Kateřina Chmelíčková s tím, že tam pracují na čtyři stovky lidí. Jejich průměrný plat v roce 2013 dosahoval
27 960 korun.

Radovat se mohou také zaměstnanci Národního parku Šumava. "Průměrný plat v letošním roce byl 21 584 korun. Z důvodu dobré ekonomické situace půjde příští rok na mzdy o pět procent více peněz," informoval mluvčí parku Pavel Pechoušek.

Mzdy se nebudou navyšovat plošně, ale podle zásluh a odvedené práce. "Každý náměstek dostane určitou sumu peněz podle množství svých podřízených. Těm pak bude peníze dávat na odměnách podle svého uvážení," nastínil Pechoušek.

Park má 261 zaměstnanců, personální změny se neplánují. Mírné navýšení chystá také plzeňský magistrát a krajský úřad. Na magistrátu byl k 30. červnu průměrný plat 28 299 korun, v příštím roce by to mělo být podle mluvčí Zdeňky Kubalové 28 580. Zaměstnaných je tu 553 lidí, oproti 578 k 1. 1. 2013.

To na krajském úřadě byl průměrný hrubý plat letos 28 911 korun. "V roce 2014 je plánováno navýšení, ale momentálně nelze říct, jaký bude průměrný plat," sdělila mluvčí Šárka Stará a dodala, že počet zaměstnanců vzrostl od ledna 2013 o šest na současných 435.

Škoda Transportation pro letošní rok zvýšila v rámci nové kolektivní smlouvy mzdy o 2,5 procenta. "Průměrná mzda v roce 2013 činila 32 061 korun. O navýšení mezd v tuto chvíli jednáme s odbory, dohodu očekáváme v průběhu 1. čtvrtletí 2014," informovala mluvčí společnosti Lubomíra Černá a upozornila také na výrazný nárůst zaměstnanců.

"V lednu 2013 měla Škoda Transportation 1 413 pracovníků a v prosinci letošního roku jich již zaměstnává 1 771. Došlo tedy k nárůstu o 358 zaměstnanců," uvedla Černá. Podle ní bude i příští rok ve znamení posilování týmu.

Nárůst lidí hlásí také Doosan Škoda Power. Jejich počet vzrostl od 1. ledna z
1 273 na 1 367. Průměrná mzda tarifních zaměstnanců, tedy bez manažerů a smluvních mezd, byla letos 29 996 korun včetně prémií. "Pro příští rok bude úroveň nárůstu mezd reflektovat inflaci v ČR a zároveň ekonomickou situaci společnosti," řekl personální ředitel Richard Kabuď. O nové kolektivní smlouvě, která vstoupí v platnost k 1. červenci 2014, se podle něj začne vyjednávat v lednu nebo únoru.

Prazdroj zvedl platy o procento, dopravní podnik o čtyři

ČEZ má v západních Čechách 1 495 zaměstnanců, kterým zaručuje kolektivní smlouva pro rok 2014 růst tarifních mezd o 1,8 procenta. "Co se týče výše průměrné mzdy, můžeme říct, že se snažíme dávat platy o trochu vyšší, než nabízí srovnatelné pozice na trhu," řekl Martin Sobotka, mluvčí Skupiny ČEZ pro západní a střední Čechy.

V Prazdroji pracují přibližně dva tisíce zaměstnanců, což je v tuto chvíli předpoklad i pro příští rok. "Bez platů manažerů dosahuje průměrná mzda téměř 31 300 korun, a to včetně variabilní složky, přesčasů a mimořádných odměn. Průměrný základní plat zaměstnanců meziročně vzrostl o jedno procento," sdělila mluvčí Kateřina Krásová.

V Plzeňských městských dopravních podnicích mzdy letos vzrostly o kolektivní smlouvou dohodnutá čtyři procenta, v ČSAD Plzeň byl nárůst během roku minimální – z 22 558 na 22 570 korun. Fakultní nemocnice Plzeň má k dispozici zatím jen odhad letošního průměrného platu ve výši zhruba 36 tisíc korun.

Své platy nesděluje STOCK ani Bohemia Sekt.

Nejčtenější

Plzeň - Slavia 2:0, šlágr vyzněl pro mistra, snížil náskok na tři body

Plzeňský Jean David Beaguel se raduje z gólu, který vstřelil v zápase proti...

Také v desátém vzájemném duelu Plzně se Slavií po sobě zvítězili domácí. O třetí porážce ligového lídra v sezoně...

Plzeň se Slavií drží pět pohárových míst, koeficient znovu posílil

EUFORIE. Plzeňští fotbalisté se radují z vítězného gólu v úvodním utkání...

Fotbalové Česko i pro pohárový ročník 2020/2021 vyšle do kvalifikace o Ligu mistrů dva kluby. A další tři budou bojovat...

Senior, který jel po D5 v protisměru a srazil se s osobákem, zemřel

Senior, který způsobil nehodu v protisměru, zemřel

Senior, který ve čtvrtek vjel na dálnici D5 do protisměru a po několika kilometrech se u Rokycan čelně srazil s jiným...

Nouzové řešení selhalo. Limberský není stoper, potvrdil zápas v Záhřebu

Plzeňský obránce David Limberský předčasně končí zápas Evropské ligy v Záhřebu,...

Bylo jasně vidět, jak je zničený a zklamaný, když po druhé žluté kartě odcházel ze hřiště. Odvetné utkání prvního...

Sparta sáhla raději po Radakovičovi. Plzeň je nová etapa, těší se Brabec

Jakub Brabec se raduje z gólu, kterým posunul Spartu do skupinové fáze Evropské...

Když měli v létě možnost Jakuba Brabce získat, preferovali příchod Uroše Radakoviče z Olomouce. A zatímco srbský...

Další z rubriky

Soud znovu a detailně zkoumá zákrok ozbrojeného policisty proti řidiči

Vladimír Slavotínek (vlevo) u plzeňského okresního soudu.

Okresní soud Plzeň-město dnes začal znovu projednávat zákrok zástupce velitele krajské policejní zásahové jednotky...

Ani jednoho jsem se nedotkl, tvrdí osmdesátník viněný z osahávání školáků

Za znásilnění a pohlavní zneužití dětí hrozí muži z Chebska až dvanáct let...

S obžalobou ze znásilnění a pohlavního zneužití školáků stanul u Krajského soudu v Plzni dvaaosmdesátiletý muž z...

Ve sněhu na horách je dost vody. Zemědělci doufají, že zůstane v krajině

Sněhová nadílka přilákala na Železnorudsko davy běžkařů. V neděli ale horská...

Na Šumavě ve výškách nad tisíc metrů leží podle nejaktuálnějších měření Českého hydrometeorologického ústavu od 80 do...

Najdete na iDNES.cz