Výstavu hraček dob minulých Od chrastítka po herní konzole přichystali na...

Výstavu hraček dob minulých Od chrastítka po herní konzole přichystali na prázdniny pracovníci Domu historie Přešticka na Plzeňsku. (2. 7. 2020) | foto: Petr Eret, MF DNES

Hračky získalo muzeum od dárců, raritou jsou dřevěné pohádkové postavy

  • 0
Vrátit se v čase a do dětských let teď mohou návštěvníci Domu historie Přešticka na Plzeňsku. V podkroví je připravena nová výstava hraček, která čítá stovky exponátů. Nejstarší kousky pocházejí z 20. let minulého století. Mezi raritu patří dřevěné figurky Dlouhého, Širokého a Bystrozrakého z roku 1920 nebo americký tank.

Mnoho artefaktů získalo muzeum od dárců z Přeštic a nejbližšího okolí a uložilo je do své početné tematické sbírky. Teď ji poprvé ukazuje veřejnosti.

„Dostali jsme například kuchyňku, kterou ve čtyřicátých letech pro svou dceru vyrobil její tatínek a vybavil nádobím. K ní máme i rodokmen, který také vystavujeme. Často jde o starší lidi, kteří k nám věci přinesou. Předměty by se jinak vyhodily nebo prodaly, což by byla škoda,“ zmínila vedoucí instituce Drahomíra Valentová.

Mezi raritu patří tři dřevěné figurky Dlouhého, Širokého a Bystrozrakého z roku 1920, které vznikly v brněnském výrobním družstvu. „Jsou v naprosto skvělém stavu. Až během přípravy na expozici jsme zjistili, že jde o vzácnost. Originálů už v zemi moc není.

Zajímavý je také dřevěný americký tank, který otec na konci války vyřezal svému synkovi. Je to významný doklad své doby,“ pokračovala.

Podle Valentové byly pro 20. a 30. léta minulého století typické precizně provedené hračky. „Mimo jiné se dělaly repliky dospěláckého světa, jako třeba perfektní pokojíčky a kuchyňky. Vybavené byly skutečným nádobím nebo nábytkem. A děvčata se v kuchyňkách už vlastně učila, jak být hospodyní. Dnes už některé materiály tolik nevydrží, často nejsou kvalitní, protože jsou dělané na rychlou spotřebu,“ porovnala.

Stále populární jsou mezi dětmi panenky. V minulosti však bylo obvyklé, že maminky se na jejich tvorbě a vzhledu podílely. „Koupily jen hlavičku a tělo samy dodělaly, oblečení ušily nebo upletly. Rozvíjely tím spolupráci s dětmi,“ uvedla.

Samostatnou kapitolu pak tvořila loutková divadla, která si rodiny pořizovaly. „Ve třicátých a čtyřicátých letech to byl obrovský fenomén. Příbuzní se sešli a třeba v neděli se doma tímto způsobem bavili. Vycházely scénáře, sešity s různými hrami. I v současnosti se loutková divadla stále vyrábějí, ale už se netěší takové oblibě,“ nastínila.

Své zastoupení na výstavě mají také produkty z tuzemských závodů, jako slavné rokycanské firmy Hamiro, semilského podniku TOFA nebo náchodského Kovodružstva.

„Za socialismu se výroba smrskla pouze do státem určených továren. I tak vznikaly krásné věci. Ty špičkové se ovšem vyvážely do zahraničí,“ řekla Valentová. Doplnila, že svým dětem tehdy pořídila například originální designový komplet - statek od výtvarníka a návrháře Víta Gruse.

Expozici v Domu historie Přešticka na Plzeňsku uzavírají stavebnice, stolní hry a herní konzole hlavně z 80. a 90. let. „Změnila se náplň volného času. Dříve byly děti víc venku, musely se samy zabavit. Dnes už je tomu jinak. Nicméně počítačové hry nijak nepodceňuji, i při nich se leccos učí. Jenom jsou víc doma a jde o individuální aktivitu,“ uzavřela. Výstava trvá do 30. srpna.