Muž čelí obžalobě, že pomáhal se sebevraždou a chtěl peníze své družky

  19:40aktualizováno  19:40
Až dvanáct let vězení hrozí Richardu Šlaisovi z Plzeňska, který čelí obžalobě z podvodu a účasti na sebevraždě. Podle žalobce asistoval své družce, která si chtěla vzít život, a navíc ji připravil o peníze. Zcela výjimečný případ začal projednávat Krajský soud v Plzni.

Richard Šlais čelí obžalobě z podvodu a z napomáhání při sebevraždě. | foto: Petr Ježek, MF DNES

Richard Šlais se se svojí družkou seznámil před lety, kdy se oba léčili na psychiatrické klinice v Plzni. Šlais tam podle svých slov skončil kvůli zdravotním problémům pramenícím z přepracování, žena neúspěšně bojovala se strachem a úzkostmi, že nestačí na svoji práci. S tím souvisely i její problémy v běžném životě.

"Řekli jsme si, že si pomůžeme. On se mi snažil pomáhat už v nemocnici. Dovolila jsem mu, ať u mě bydlí. On neměl práci ani kde bydlet," popsala u soudu počátek vztahu žena.

Když se po propuštění z nemocnice snažila vrátit i do zaměstnání, nový přítel ji doprovázel na pracoviště i z práce domů. Cestovat městskou dopravou sama se prý bála.

Na přelomu května a června 2010 začala mluvit o tom, že chce spáchat sebevraždu. Požádala přítele o pomoc. Chtěla, aby jí sehnal léky, po nichž se už neprobudí.

"Zeptal se mně, jestli vím, že je to trestné a jestli má jít za mojí lékařkou. Já ho přemlouvala, aby nikam nechodil a nikomu nic neříkal," prohlásila žena.

Viděla jsem černobíle, bylo mi špatně, popsala žena

Patnáctého června jí muž podle spisu skutečně přinesl krabičku s 50 pilulkami antidepresiva. "Hodil ji na stůl a řekl: 'Tady je máš a zbytek je na tobě.' Všechny jsem je rozpustila v malém množství vody a před ním vypila," uvedla žena.

"Pak jsem si lehla do postele. Protože jsem se sama bála, chtěla jsem, aby mě celou dobu držel za ruku. To udělal. Jenže jsem měla pocit, že léky neúčinkují. Vzala jsem si ještě dva jiné. Měla jsem pocit, že se propadám, necítila jsem ruce, nohy, viděla jsem černobíle. Bylo mi špatně. Nakonec jsem mu řekla, ať zavolá záchranku," vypověděla žena.

Dvakrát rozvedený Šlais lékaře skutečně zavolal. V nemocnici ženu zachránili. Sám ale popisuje úplně jinak, než jeho bývalá družka.

Několik týdnů před činem prý několikrát prohlásila, že si přijde zbytečná, že by nejraději nebyla. "Rozhodně musím popřít, že bych jí sháněl nějaké prášky. Když jsem ten den přišel domů, už spala. Pak přišla její dcera, nabídl jsem jí kávu. Zatahal jsem družku za nohu, jestli chce také. Vstala, šla na toaletu, bylo vidět, že se motá. Pak jsem objevil prázdná platíčka od léků, které jsem měl předepsané k užívání já. Okamžitě jsem volal záchranku, byl jsem z toho vyděšený. Já bych nikdy nepomáhal nikomu k tak strašnému činu," popsal svoji verzi Šlais.

Obžalovaný chtěl peníze své družky, tvrdí státní zástupce

Podle žalobce Jakuba Kubiase ale muž podvodem usiloval o peníze ženy, která chtěla skoncovat se životem. "Přesvědčil partnerku, aby zrušila své penzijní pojištění a raději si zřídila úrazové pojištění. Že peníze ze zrušeného penzijního pojištění budou převedeny na úrazovou pojistku a po smrti ženy je dostanou její děti," uvedl Kubias.

Z necelých 70 tisíc ze spoření prý děti ženy měly v případě vyplacení úrazové pojistky dostat po její smrti 1,5 milionu a k tomu ještě 10 tisíc korun na pohřeb.

Jenže žena netušila, že peníze ze zrušeného penzijního pojištění nechá její partner poslat na účet svého příbuzného. Z nich 60 tisíc Šlais podle spisu použil sám pro sebe. Asi po roce pak ženě peníze vrátil. Ta nyní říká, že nechce, aby byl Šlais trestaný za to, že jí pomáhal se sebevraždou.

Podle obžaloby zatím hrozí Šlaisovi za účast na sebevraždě a podvod maximálně pět let vězení. Soudci ho ale upozornili na možnost přísnější posouzení jeho činu.

Podle trestního zákoníku hrozí trest 12 let vězení mimo jiné i tomu, kdo pomáhá v sebevraždě osobě stižené duševní poruchou. Verdikt zatím nepadl, hlavní líčení pokračuje výslechy svědků.

Autor:

Nejčtenější

Umlátit vás lopatou, píší lidé ženě, která vyhrála soud nad Babišem

Demonstrantka Jana Filipová, která žaluje premiéra Babiše za výrok, že...

Nadávkám a výhrůžkám čelí Jana Filipová z Domažlicka, která nedávno uspěla se žalobou na Andreje Babiše. Vadí jí...

Kupa gólů i bitek. Sparta na úvod přetlačila Plzeň v prodloužení

Útočník Sparty Michal Řepík překonává Dominika Frodla v brance Plzně.

Divácky atraktivnější start sezony 2019/20 si nemohla hokejová Tipsport extraliga snad ani přát. Předehrávka 1. kola...

KOMENTÁŘ: Cesta proti hokejovému času. Takhle ne! mělo znít rázněji

Bitka mezi plzeňským Michalem Houdkem a sparťanským Janem Piskáčkem.

Žádná zákopová válka. Žádné opatrné couvání. Naopak! Byla to pozoruhodná podívaná. Klidně mohlo padnout víc než třináct...

Strojaři se při majálesu strefovali do soudruhů, univerzita je vyloučila

Areál Západočeské univerzity v Plzni

Jedna z velkých změn, kterou přinesl listopad 1989 pro školství v Plzeňském kraji, bylo založení Západočeské univerzity...

Nemáme moc rozdílových hráčů v extralize ani v NHL, říká Vlasák

Tomáš Vlasák (vpravo) se vrátil do Plzně, aby se stal sportovním ředitelem HC...

Ač nemají tolik peněz, tak patří z dlouhodobého hlediska do extraligové špičky. Sportovní manažer Tomáš Vlasák vypráví,...

Další z rubriky

VIDEO: Kolonie tučňáků v plzeňské zoo se rozrostla o sedm mláďat

Kolonie tučňáků Humboldtových v plzeňské zoo se rozrostla o nová mláďata. (12....

Tučňákům Humboldtovým se v plzeňské zoologické zahradě daří. Během jarního hnízdění se vylíhlo sedm mláďat a zoo je teď...

Při opravách katedrály se našly dosud ukryté malby, práce potrvají déle

Oprava katedrály sv. Bartoloměje v Plzni se prodlouží. Objevily se totiž...

Už rok opravují řemeslníci plzeňskou katedrálu svatého Bartoloměje. Krásu jí zase vracejí restaurátoři. Práce však...

Návrhy Studia Najbrt stále provokují, galerie je vystavuje na tričkách

Grafik Aleš Najbrt otevřel novou výstavu s názvem Studio Najbrt Basics v...

Originální formát má výstava, která se nově usídlila v Západočeské galerii v Plzni. Grafické návrhy předního tuzemského...

Najdete na iDNES.cz