Vodorovné značení na silnici u plzeňského nádraží nevydrželo ani měsíc

  9:05aktualizováno  9:05
Měsíc po otevření přestavěné Mikulášské ulice v Plzni vypadá vodorovné dopravní značení na silnici, jako by sloužilo už několik let. Podle odborníka ale na čerstvě položeném povrchu žádná barva nevydrží. Až vozovka vyzraje, nastříkají na ni odolnější plastickou barvu, na kterou jsou řidiči zvyklí.

Ještě nedávno novotou svítící jasná bílá barva na Mikulášské ulici je pryč. Čáry a šipky jsou ale ještě viditelné. Co se stalo? 

Technický náměstek z plzeňské správy Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) Michal Syřínek řekl, že nastříkané značení není definitivní.

„Pokud to řeknu hodně jednoduše, na čerstvě položený asfalt žádná barva dokonale nepřilne. Povrch po položení, laicky řečeno, vyzrává. Když skončí tento proces, až pak je možné udělat definitivní vodorovné dopravní značení odolnější reflexnější plastickou barvou, jak to řidiči znají. My jsme od počátku počítali s tím, že první nástřik nebude definitivní,“ vysvětlil Syřínek.

Dočasné dopravní značení má i výhodu. Pokud se v prvních týdnech provozu ukáže, že je zapotřebí rozmístění čar upravit, při konečném nástřiku to lze udělat bez problémů. Dočasné značení se vyjezdí.

Bílé čáry a šipky na přestavěné Mikulášské ulici před hlavním vlakovým nádražím zhotovila specializovaná firma 31. srpna letošního roku, jen pár hodin před otevřením silnice.

Fotogalerie

„Podmínkou města bylo otevření Mikulášské ulice do konce letošních prázdnin. To stavbaři splnili,“ ocenil poslední srpnový den při otevírání silnice primátor Martin Zrzavecký. 

Stejným způsobem, tedy nejprve nastříkat dočasné dopravní značení a za měsíc dodělávat definitivní dopravní značení, chtějí firmy postupovat po vyasfaltování konečného povrchu silnice na obou stranách mostu Generála Pattona v centru Plzně a rozšířené Karlovarské třídě od křižovatky s ulicí Na Chmelnicích až po Rondel.

Na nové silnici u nádraží je také spousta droboučkých černých kamínků, které na první pohled připomínají jemnou gumovou drť, jež se běžně sype kvůli zlepšení vlastností povrchů na fotbalových hřištích s umělou trávou.

Podle Syřínka se tato speciální drť v poslední době přidává při válcování horní vrstvy vozovky.

„Jsou to malé kaménky obalené asfaltovou směsí, které se do povrchu zaválcují. Dávají novému povrchu potřebnou drsnost, aby to na vozovce neklouzalo. Počítá se s tím, že nějaké procento kaménků se postupně uvolní,“ vysvětlil Syřínek.

Přestavba Mikulášské ulice souvisela s kompletní modernizací nádraží a přebudováním tratí na železniční koridor. Silnice je nyní širší a zapuštěná o téměř metr hlouběji. 

Tramvaje tak mají na většině nové komunikace jízdní pás jen pro sebe, rozšířil se i počet jízdních pruhů pro auta.

Dělníci stále obkládají kameny vybetonované opěrné zdi obou nových železničních mostů, dodělávají chodníky, bude tam i cyklostezka. Pod mosty konečně projedou i nákladní auta.

Autor:

Nejčtenější

Plzeň - Slavia 2:0, šlágr vyzněl pro mistra, snížil náskok na tři body

Plzeňský Jean David Beaguel se raduje z gólu, který vstřelil v zápase proti...

Také v desátém vzájemném duelu Plzně se Slavií po sobě zvítězili domácí. O třetí porážce ligového lídra v sezoně...

Plzeň - Záhřeb 2:1, domácí prohrávali, výhru a naději zařídil Pernica

NEČEKANÝ STŘELEC. Obránce Luděk Pernica rozhodl dvěma góly o vítězství Plzně...

Plzeňští fotbalisté přes padesát minut nevystřelili na bránu, ale nakonec triumfovali. V úvodním utkání prvního kola...

Muži si přijeli do baru vyřizovat účty, vrhli se na hosta i majitele

Otec se synem si v baru vyřizovali účty, strhla se pořádná mela

Hrozivě vypadající rvačku řešili v pátek večer plzeňští policisté. Do Sportbaru v Horní Bříze severně od Plzně si...

Plzeň se Slavií drží pět pohárových míst, koeficient znovu posílil

EUFORIE. Plzeňští fotbalisté se radují z vítězného gólu v úvodním utkání...

Fotbalové Česko i pro pohárový ročník 2020/2021 vyšle do kvalifikace o Ligu mistrů dva kluby. A další tři budou bojovat...

Senior, který jel po D5 v protisměru a srazil se s osobákem, zemřel

Senior, který způsobil nehodu v protisměru, zemřel

Senior, který ve čtvrtek vjel na dálnici D5 do protisměru a po několika kilometrech se u Rokycan čelně srazil s jiným...

Další z rubriky

Nevidomí a slabozrací mají speciální kuchyň, věci mluví a vibrují

Novou cvičnou kuchyň plnou vychytávek mají nevidomí a slabozrací v Plzni. (11....

Novou cvičnou kuchyň plnou vychytávek dostal plzeňský Tyfloservis, který pomáhá nevidomým a slabozrakým. Moderní zázemí...

Sypače vyjíždějí častěji než v posledních letech, údržba silnic se prodraží

Dopravní komplikace v Plzni (3. února 2019)

Zimní údržba silnic v Plzeňském kraji spolkne v letošní sezoně zřejmě víc peněz, než bývalo v posledních letech zvykem....

Při nehodě na D5 se vážně zranili dva řidiči, jeden jel v protisměru

Při nehodě na dálnici D5 u Rokycan se vážně zranil řidič osobního vozidla,...

Na dálnici D5 u Rokycan ve směru na Rozvadov se odpoledne čelně střetla dvě osobní auta. Jedno z vozidel vjelo do...

Najdete na iDNES.cz