Soudit nenávistný komentář k migrantům zatím nelze, žena zaplatila pokutu

  16:40aktualizováno  16:40
Okresní soud Plzeň-město zatím nemůže vyhovět nařízení Nejvyššího soudu a znovu projednat případ ženy, která na sociální síti napsala nenávistný komentář pod videem běženců. Pisatelka totiž mezitím zaplatila pokutu, kterou jí uložila přestupková komise. Byla by potrestána dvakrát.

Policie ČR ve spolupráci s kolegy z Německa zadržela na dálnici D5 u Šlovic kamion, který převážel v návěsu nelegálně 7 lidí z toho 4 děti. (16. února 2018) | foto: Ladislav Němec, MAFRA

Než nejvyšší státní zástupce uspěl s dovoláním u Nejvyššího soudu (NS), žena zaplatila pět set korun, které jí vyměřila přestupková komise Městského obvodu Plzeň 3.

Případ se k úředníkům dostal právě z Okresního soudu Plzeň-město, který dospěl k závěru, že společenská škodlivost skutku je nízká. Soud poukázal také na to, že žena nebyla dosud trestána a není ve spojení s extremistickým prostředím.

Že by kauza skončila jen jako přestupek, se nelíbilo nejvyššímu státnímu zástupci Pavlu Zemanovi. Podle něj šlo o trestný čin podněcování k nenávisti vůči skupině osob.

Jeho stížnost zamítl Krajský soud v Plzni, s dovoláním u Nejvyššího soudu ale uspěl.

„Usnesení NS bylo naší přestupkové komisi doručeno v pondělí. NS zrušil usnesení odvolacího Krajského soudu v Plzni a jemu předcházející usnesení Okresního soudu Plzeň–město. A přikázal mu, aby věc v potřebném rozsahu znovu projednal a rozhodl,“ sdělil mluvčí obvodu Plzeň 3 Miroslav Knotek.

V odůvodnění NS uvádí, že je nezbytné, aby přestupková komise provedla takzvané přezkumné přestupkové řízení a následně byl spis vrácen okresnímu soudu pro účely dalšího trestního řízení.

Fotogalerie

„Až nám bude spis vrácen, přepošleme ho k provedení přezkumného řízení nadřízenému správnímu orgánu. Tím je Magistrát města Plzně, odbor správních činností,“ vysvětlil další postup Knotek.

Podle serveru Novinky.cz NS poukazuje na to, že pokud vyjdou najevo skutečnosti, které umožňují posoudit skutek jako trestný čin, může správní orgán v přezkumném řízení zrušit i pravomocný verdikt o přestupku.

Pětadvacetiletá žena loni v únoru napsala na Facebook komentář pod zprávu s videem o rodinách běženců nalezených v kamionech mezi nákladem zboží a následně umístěných do autobusů: „A my na ně budeme platit... proč ty autobusy radši nezapálili.“

Na ni a další dva diskutéry podal trestní oznámení právník Organizace pro pomoc uprchlíkům z Brna.  

Na D5 zadrželi kamion s migranty (16. února 2018)

„Začaly se objevovat nenávistné komentáře, kdy několik z nich, domnívám se, přesáhlo jistou mez přijatelnosti a mám za to, že jsou v rozporu s právním řádem ČR,“ odůvodnil podání trestního oznámení právník, který si nepřeje zveřejnit své jméno.

Podle jeho názoru se pisatelé nenávistných komentářů mohli dopustit podněcování k nenávisti vůči skupině osob nebo omezování jejich práv a svobod.

„V naší společnosti v posledních letech narůstá nenávist vůči menšinám, cizincům a zvláště uprchlíkům a jedním z průvodních jevů jsou i čím dál častější útoky, ať už fyzické nebo verbální. Domnívám se, že je zapotřebí, aby tyto útoky, podněcování k nenávisti a podobné excesy byly prošetřovány státními složkami, neboť představují mimořádné společenské riziko. Podobně, jako přikročila policie k vyšetřování v případu výhrůžek a podněcování k nenávisti týkajících se teplické základní školy Plynárenská, žádám, aby byl případ vyšetřován a viníci byli potrestáni,“ napsal právník do oznámení.

Stejného názoru je také nejvyšší státní zástupce Zeman. „Lze si stěží představit razantnější projev nenávisti, než je projevení touhy po takto brutální fyzické likvidaci specificky vymezené skupiny jedinců,“ napsal v dovolání NS Zeman.  

Naopak Krajský soud v Plzni, který rozhodoval o stížnosti žalobce, uvedl, že žena nikoho přímo nenabádala k zapalování autobusů. Podle něj projev nenávisti není totéž co podněcování k nenávisti.

Soud rozhoduje o vazbě pro kamioňáky za pašování migrantů (19. 2. 2018)

Autoři: ,

Nejčtenější

Kometa veze z Hradce dvě výhry, Olomouc dokonala obrat v Plzni

Petr Holík (uprostřed) se raduje s brněnskými spoluhráči z gólu v síti Hradce.

Ve druhém čtvrtfinálovém utkání hokejové Tipsport extraligy dala Olomouc zapomenout na debakl z úvodní bitvy s Plzní....

Suverénní Kometa je v semifinále, Plzeň srovnala sérii s Olomoucí

Hráči Komety slaví postup do semifinále extraligového play off.

Brněnská Kometa je prvním semifinalistou hokejové Tipsport extraligy. Úřadující mistr zůstal v sérii s Hradcem Králové...

Olomouc slaví obrat v sérii s Plzní, Kometa je krok od semifinále

Olomoucký Petr Strapáč (vlevo) bojuje s Janem Kovářem z Plzně.

Hokejisté Olomouce otočili sérii s Plzní a vedou 2:1 na zápasy. Zvládli totiž třetí duel v domácím prostředí, kde...

Tisíce lidí se v Rokycanech rozloučily s romskou zpěvačkou Věrou Bílou

Pohřeb Věry Bílé v Rokycanech (23. 3. 2019)

Několik tisíc lidí se přijelo rozloučit se zpěvačkou Věrou Bílou. Pohřeb se konal v jejích rodných Rokycanech, mše...

Příbuzní Věry Bílé chtějí romské zpěvačce postavit bronzovou sochu

Zpěvačka Věra Bílá v listopadu 2018

Příbuzní Věry Bílé, která minulé úterý zemřela, chtějí na její počest vytvořit pietní místo. Romskou zpěvačku by...

Další z rubriky

Muž jel po patnácti pivech vrátit syna, nová družka zavolala policii

Ilustrační snímek

Silně opilý a bez řidičského průkazu vezl muž z Plzeňska nezletilého syna, aby jej vrátil matce. Navíc si bez dovolení...

Motokrosař při tréninku na Plzeňsku vylétl z trati, zranil tři lidi a sebe

VELKÁ CENA ČESKÉ REPUBLIKY. V závodě 2017 kategorie MXGP pronásleduje Itala...

Při tréninku na motokrosové závody v Merklíně na jižním Plzeňsku vyletěl jeden z jezdců z trati a zranil sebe a tři...

Tisíce lidí se v Rokycanech rozloučily s romskou zpěvačkou Věrou Bílou

Pohřeb Věry Bílé v Rokycanech (23. 3. 2019)

Několik tisíc lidí se přijelo rozloučit se zpěvačkou Věrou Bílou. Pohřeb se konal v jejích rodných Rokycanech, mše...

Najdete na iDNES.cz