Soudit nenávistný komentář k migrantům zatím nelze, žena zaplatila pokutu

  16:40aktualizováno  16:40
Okresní soud Plzeň-město zatím nemůže vyhovět nařízení Nejvyššího soudu a znovu projednat případ ženy, která na sociální síti napsala nenávistný komentář pod videem běženců. Pisatelka totiž mezitím zaplatila pokutu, kterou jí uložila přestupková komise. Byla by potrestána dvakrát.

Policie ČR ve spolupráci s kolegy z Německa zadržela na dálnici D5 u Šlovic kamion, který převážel v návěsu nelegálně 7 lidí z toho 4 děti. (16. února 2018) | foto: Ladislav Němec, MAFRA

Než nejvyšší státní zástupce uspěl s dovoláním u Nejvyššího soudu (NS), žena zaplatila pět set korun, které jí vyměřila přestupková komise Městského obvodu Plzeň 3.

Případ se k úředníkům dostal právě z Okresního soudu Plzeň-město, který dospěl k závěru, že společenská škodlivost skutku je nízká. Soud poukázal také na to, že žena nebyla dosud trestána a není ve spojení s extremistickým prostředím.

Že by kauza skončila jen jako přestupek, se nelíbilo nejvyššímu státnímu zástupci Pavlu Zemanovi. Podle něj šlo o trestný čin podněcování k nenávisti vůči skupině osob.

Jeho stížnost zamítl Krajský soud v Plzni, s dovoláním u Nejvyššího soudu ale uspěl.

„Usnesení NS bylo naší přestupkové komisi doručeno v pondělí. NS zrušil usnesení odvolacího Krajského soudu v Plzni a jemu předcházející usnesení Okresního soudu Plzeň–město. A přikázal mu, aby věc v potřebném rozsahu znovu projednal a rozhodl,“ sdělil mluvčí obvodu Plzeň 3 Miroslav Knotek.

V odůvodnění NS uvádí, že je nezbytné, aby přestupková komise provedla takzvané přezkumné přestupkové řízení a následně byl spis vrácen okresnímu soudu pro účely dalšího trestního řízení.

Fotogalerie

„Až nám bude spis vrácen, přepošleme ho k provedení přezkumného řízení nadřízenému správnímu orgánu. Tím je Magistrát města Plzně, odbor správních činností,“ vysvětlil další postup Knotek.

Podle serveru Novinky.cz NS poukazuje na to, že pokud vyjdou najevo skutečnosti, které umožňují posoudit skutek jako trestný čin, může správní orgán v přezkumném řízení zrušit i pravomocný verdikt o přestupku.

Pětadvacetiletá žena loni v únoru napsala na Facebook komentář pod zprávu s videem o rodinách běženců nalezených v kamionech mezi nákladem zboží a následně umístěných do autobusů: „A my na ně budeme platit... proč ty autobusy radši nezapálili.“

Na ni a další dva diskutéry podal trestní oznámení právník Organizace pro pomoc uprchlíkům z Brna.  

Na D5 zadrželi kamion s migranty (16. února 2018)

„Začaly se objevovat nenávistné komentáře, kdy několik z nich, domnívám se, přesáhlo jistou mez přijatelnosti a mám za to, že jsou v rozporu s právním řádem ČR,“ odůvodnil podání trestního oznámení právník, který si nepřeje zveřejnit své jméno.

Podle jeho názoru se pisatelé nenávistných komentářů mohli dopustit podněcování k nenávisti vůči skupině osob nebo omezování jejich práv a svobod.

„V naší společnosti v posledních letech narůstá nenávist vůči menšinám, cizincům a zvláště uprchlíkům a jedním z průvodních jevů jsou i čím dál častější útoky, ať už fyzické nebo verbální. Domnívám se, že je zapotřebí, aby tyto útoky, podněcování k nenávisti a podobné excesy byly prošetřovány státními složkami, neboť představují mimořádné společenské riziko. Podobně, jako přikročila policie k vyšetřování v případu výhrůžek a podněcování k nenávisti týkajících se teplické základní školy Plynárenská, žádám, aby byl případ vyšetřován a viníci byli potrestáni,“ napsal právník do oznámení.

Stejného názoru je také nejvyšší státní zástupce Zeman. „Lze si stěží představit razantnější projev nenávisti, než je projevení touhy po takto brutální fyzické likvidaci specificky vymezené skupiny jedinců,“ napsal v dovolání NS Zeman.  

Naopak Krajský soud v Plzni, který rozhodoval o stížnosti žalobce, uvedl, že žena nikoho přímo nenabádala k zapalování autobusů. Podle něj projev nenávisti není totéž co podněcování k nenávisti.

Soud rozhoduje o vazbě pro kamioňáky za pašování migrantů (19. 2. 2018)

Autoři: ,

Volby do EP proběhnou v České republice 24. a 25. května. Volební místnosti budou otevřeny v pátek od 14:00 do 22:00 a v sobotu od 8:00 do 14:00. Do Evropského parlamentu kandiduje 39 uskupení.

Nejčtenější

Plzeň zná soupeře pro předkolo Ligy mistrů, Slavia může narazit i na Ajax

Jan Kopic (vlevo) s Alešem Čermákem z Plzně brání madridského kanonýra Karima...

Basilej, Olympiakos Pireus, případně PSV Eindhoven. Fotbalová Plzeň zná okruh soupeřů, na které může narazit v...

Plzeň - Sparta 4:0, úřadující mistr dominoval a odložil oslavy Slavie

Plzeňský Jan Kopic slaví svůj gól proti Spartě.

Nejvyšší porážka Sparty v historii samostatné české ligy. Na půdě Plzně prohrála ve 3. kole nadstavbové části skupiny o...

Straka vzpomíná: Na Dopitu jsem neměl, nejchytřejší byl ale Alby

Martin Straka v diskuzi s Jiřím Dopitou

Jako centr se na buly extrémně zaměřoval. Moc dobře věděl, jak důležitá herní situace to v hokeji je. Právě úspěšnost...

Medici odmítají praxi v malých nemocnicích, chtějí na nejlepší pracoviště

Operační sál ve Fakultní nemocnici v Hradci Králové.

Studenti plzeňské lékařské fakulty Karlovy univerzity se bouří. Škola totiž rozhodla, že v šestém ročníku už nebudou...

KOMENTÁŘ: Proč fotbalová liga v novém fanoušky neláká

Tvrdé souboje provázely souboj o titul mezi Slavií a Plzní.

Když tenis před téměř padesáti lety na konci vyrovnaného setu zavedl zkrácenou hru zvanou tie-break, aby nedocházelo k...

Další z rubriky

Hutím Pilsen Steel hrozí konkurz, ministr se sejde s ruským velvyslancem

Ilustrační snímek

Ministr průmyslu Karel Havlíček se kvůli plzeňským hutím a kovárnám Pilsen Steel, které jsou v insolvenčním řízení,...

Dětské obrázky už nevisí na lednicích, zdobí kabelky a tašky maminek

Alexandra Krutá (vlevo) a Anna Čudáková přišly s nápadem, jak využít obrázky,...

Anna Čudáková a Alexandra Krutá z Plzeňska našly originální způsob, jak využít obrázky dětí tak, aby dělaly rodičům...

V plzeňské ubytovně se pobodali tři muži, dva skončili v nemocnici

Ve Staré Huti u Dobříše havaroval záchranářský vrtulník, na místě jsou všechny...

Rvačka tří mužů v plzeňské ubytovně skončila v sobotu večer zásahem policie a záchranky. Dvěma cizincům záchranáři...

Najdete na iDNES.cz