Čtvrtek 28. září 2023, Den české státnosti
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 28. září 2023 Den české státnosti

Lidé se v Touškově skládali na zvon, do kostela se vrátil po 105 letech

  9:52
Po více než 100 letech se do kostela Narození sv. Jana Křtitele v Městě Touškově vrátil zvon sv. Benedikt, který byl v roce 1916 zrekvírován a roztaven pro válečné účely. Více než 700 tisíc korun na jeho odlití se podařilo vybrat mezi místními lidmi, farníky a rodáky.

Zásluhu na vyplnění prázdné zvonové stolice v kostelní věži mají členové spolku Náš Touškov, kteří loni v červnu vyhlásili sbírku na pořízení nového zvonu.

„Skládali se na něj nejen Touškované, ale i občané okolních obcí, farníci, bývalí rodáci či lidé, kteří u nás strávili část svého života a je jim naše město blízké,“ vypráví Kateřina Duchková, manažerka projektu a členka výboru spolku Náš Touškov.

Přestože byla myšlenka odlití nového zvonu v počátcích některými označována za nereálnou, cílovou částku 762 tisíc korun se podařilo vybrat a už nic nebránilo tomu, aby se výroba nového zvonu u zvonařské dílny v Brodku u Přerova objednala.

V tu chvíli se ale objevily nečekané komplikace, které s sebou přinesla pandemie koronaviru. „Částka nabídnutá dílnou letos v únoru se díky enormnímu zdražení výrobního materiálu vyhoupla na 1 milion 43 tisíc korun,“ vzpomíná na horké chvilky Duchková.

Jak se ale říká, naděje umírá poslední. Myšlenku nového zvonu zachránil Plzeňský kraj, který odklepl spolku dotaci na jeho pořízení ve výši 350 tisíc korun a smlouva na sv. Benedikta mohla být podepsána.

Nový zvon byl do touškovského kostela před zraky stovek občanů, kteří chtěli být součástí výjimečné události, přivezen v úterý na svátek sv. Václava. 

Zvon sv. Benedikt

Váží 870 kg a naladěn je na fis 1. Ve spodním průměru má 120 cm a vysoký je stejně. Na jeho plášti je vyobrazen sv. Benedikt, historický znak Města Touškova a obcí Čeminy, Bdeněves a Myslinka.

Dále ho zdobí znak spolku, TJ Sokola a hasičů. Součástí je také 33 jmen dárců, kteří na zvon přispěli minimální částkou 10 tisíc korun.

Jak se jmenoval původní zvon, který byl odlit v roce 1518, po puknutí v roce 1836 znovu přelit a nakonec za 1. světové války zrekvírován, členové spolku nevědí.

Při výběru jména se ale inspirovali historií, kdy touškovský kostel a farnost patřily po dlouhé období benediktinskému klášteru v Kladrubech, a proto ponese jméno sv. Benedikt.

Jeho vysvěcení naplánoval spolek spolu s biskupem Tomášem Holubem a farářem Vladimírem Gajduškem na začátek června příštího roku. V tu dobu by měl být také zavěšen do kostelní věže.

Nový zvon sv. Benedikt váží 870 kg

„Nyní nám na realizaci záměru chybí zhruba 150 tisíc korun. Kromě vyzdvižení zvonu do věže je v ceně zahrnuta výměna dubové stolice, přívod elektroinstalace a výroba srdce zvonu,“ vypočetla manažerka a dodala, že sbírka na obnovu zvonu proto nadále pokračuje a pevně věří, že se cílová částka podaří během několika měsíců vybrat. Do té doby zůstane zvon v kostele na podlaze, kam byl v úterý postaven.

Nový zvon se stane druhým největším ve zvonici. Ve věži kostela byly původně čtyři zvony. Dnes jsou slyšet tóny jen ze dvou, a to ze zvonu Nejsvětější Spasitel, který je největší a váží 3 330 kg. Dochoval se také sv. Jan Křtitel o váze 336 kg.

Prázdné místo zůstalo po zvonu Panna Marie. Vážil 93,5 kg a po zrekvírování z něj zbylo pouze jeho srdce.

Zda bude sestava někdy kompletní, není v tuto chvíli jisté. „Naším prvořadým úkolem je dokončit Benedikta a usadit ho do věže, aby nám jeho zvuk každý den ohlašoval poledne, klekání a významné křesťanské svátky. Poté naše sbírka na obnovu zvonu může skončit anebo může pokračovat dále,“ vysvětluje Kateřina Duchková.

Tím ale činnost spolku, který čítá kolem 135 aktivních členů a kterým úspěšná akce vlila ještě větší chuti a nasazení do záchrany a obnovy zvonů, zdaleka nekončí.

„Došli jsme ale na rozcestí. Nejvzácnější a z celé sestavy největší zvon Nejsvětější Spasitel je v havarijním stavu. Každým dnem hrozí, že pukne. Jakmile začne zvonit Benedikt, Spasitel se odmlčí. Je tedy otázkou, zda se ho pokusíme zrekonstruovat a bude se opět jeho zvuk rozléhat po Touškově a okolí, nebo doplníme poslední prázdné místo po zvonu Panna Marie,“ uvažuje nad variantami členka spolku.

  • Nejčtenější

Plzeň - Ballkani 1:0, tečovaná střela a štěstí, výhru trefil Kalvach

Při premiéře v Konferenční lize fotbalisté Plzně nakonec porazili kosovský celek Ballkani těsně 1:0. Po bezbrankovém...

Kometa má první body, Pardubice sedmi góly vládly šlágru. Spartě pomohla výzva

V úplně opačných rolích vstupovaly do pátého kola hokejové extraligy Sparta s Kometou. Zatímco Pražané ještě v novém...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Pády favoritů, Boleslav a Kladno slaví první výhry. Kometa i přes góly dál tápe

Po třetím kole hokejové extraligy už není žádného stoprocentního týmu. Jak Hradec, tak i Karlovy Vary totiž v pátečním...

Školu zaplnil čpavý zápach. Měla jsem divný pocit na jazyku, popsala studentka

Hasiči ani dnes nezjistili příčinu úterního kolapsu několika desítek studentek Střední zdravotnické školy a Vyšší...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Soše Hurvínka ulomili hlavu junioři HC Škoda Plzeň, sami se přihlásili policii

Policisté už znají jména vandalů, kteří na náměstí Republiky v Plzni ulomili hlavu bronzové sochy Hurvínka. Jde o...

Solární panely odcházejí překvapivě rychle a záruky nefungují, říká expert

Premium Solární boom může za pár let přinést majitelům fotovoltaických elektráren nepříjemné překvapení. Životnost solárních...

Při výchově sourozenců nejde být úplně spravedlivý, vysvětluje psycholožka

Premium Do pracovny za ní chodí rodiče, kteří tápají ve výchově ratolestí, řeší komplikované vztahy sourozenců či výchovu...

Jsme firma na zážitky. Ředitel Sparty Křivda o Priskem i novém stadionu

Premium Dodnes ho zabolí nohy, když si vzpomene, jak hrála Sparta naposledy v Edenu. V loňském derby dostala takovou...

Na Plzeňsku náhle zemřel kojenec, příčinu úmrtí objasní soudní pitva

Kriminalisté se zabývají náhlým úmrtím kojence v Holýšově na Plzeňsku. Zatím není jasné, zda se jedná o násilný trestný...

Dálniční přivaděč u Vysoké už plně slouží řidičům, míjí Horní Lukavici

Řidičům se dnes otevřel obchvat Horní Lukavice na Plzeňsku. Stavba je součástí šestikilometrového dálničního přivaděče...

Rychlík na Klatovsku usmrtil dva koně, jeden pod ním zůstal zaklíněný

V úterý dopoledne srazil vlak u Dehtína na Klatovsku dva koně. Zvířata střet nepřežila, nikomu z cestujících z vlaku se...

Školu zaplnil čpavý zápach. Měla jsem divný pocit na jazyku, popsala studentka

Hasiči ani dnes nezjistili příčinu úterního kolapsu několika desítek studentek Střední zdravotnické školy a Vyšší...

Já vím své, říká modelka Taťána Kuchařová k třetí svatbě Brzobohatého

Taťána Kuchařová (35) zavzpomínala na své dětství i dospívání v Opočně a popsala své aktuální plány do budoucna....

Jiří Paroubek se potřetí oženil, expremiér si vzal bývalou poslankyni ČSSD

Po opožděné páteční oslavě svých 71. narozenin se bývalý premiér Jiří Paroubek o víkendu oženil, tentokrát už potřetí....

Solární panely odcházejí překvapivě rychle a záruky nefungují, říká expert

Premium Solární boom může za pár let přinést majitelům fotovoltaických elektráren nepříjemné překvapení. Životnost solárních...

Žiju se ženou, přiznala farářka ze StarDance Martina Viktorie Kopecká

Farářka Církve československé husitské Martina Viktorie Kopecká (37), která zaujala televizní diváky v soutěži...

Toxická laguna v Rumunsku pohlcuje vše živé. Katastrofa není daleko

V té krajině není nic lidského, a nebýt věže kostela, která ční z bahnité hmoty, ani by tu nic přítomnost člověka...