Děti cizinců bojují ve školce s češtinou, největší potíže mají Vietnamci

  9:03aktualizováno  9:03
Stále častěji nastupují do školek v Plzni děti cizinců, kteří neumějí vůbec nebo velmi málo česky. S největšími potížemi se potýkají Vietnamci. Kvůli jazykové bariéře pak dostávají u zápisu většinou odklad. V plzeňských školkách je v současné době necelých tři sta cizinců.

Do mateřských škol v Plzni chodí i děti cizinců. | foto: Ladislav Němec, MAFRA

Třídu Včeliček tvoří 25 předškoláků. Čtyři z toho pocházejí z Vietnamu.

„Holčička bohužel příliš nemluví. Špatně česky hovoří i její maminka. Nicméně rodina si sehnala takzvanou adoptivní babičku, která dívenku učí česky, což velmi oceňuji,“ nastínila učitelka 49. MŠ Čtyřlístek Monika Horčičková.

Čtveřice cizinců do kolektivu dobře zapadla. I přesto se ho častěji straní. Raději si hraje spolu a mezi sebou si povídá vietnamsky.

„Na jednu stranu je to pro ně přirozené a já jim úplně rozumím. Na druhou stranu se tolik nezapojují, takže i méně komunikují,“ porovnala kantorka.

Děti běžně přicházejí v průběhu školního roku. Jelikož s češtinou obvykle bojují i jejich rodiče, pomáhají jim pedagogové nebo sociální pracovníci vyřídit potřebné dokumenty či zajistit dodatečný zápis do školky.

„Alespoň tatínci trochu jazyk ovládají, protože sem přišli kvůli zaměstnání, ale pak už nikdo jiný. Přijde mi, že se situace v poslední době zhoršuje. Samozřejmě se vždycky nějak dorozumíme. Gestikulujeme, používáme obrázky, symboly nebo si rodiče informace vyfotí do telefonu a zadají do překladače. Někdy využíváme i služeb tlumočníka,“ uvedla ředitelka Helena Kaprasová.

Početnější skupiny se neosvědčily, od ostatních se oddělují

Do Čtyřlístku aktuálně chodí 72 dětí, z toho je 15 cizinců. Největší zastoupení mají právě Vietnamci a také Ukrajinci. Aby kluci a holky jazykové nedostatky dohnali, denně se jim učitelé věnují.

Téměř shodné zkušenosti mají v dalším plzeňském zařízení na Slovanech. Aktuálně je zde zapsaných 122 dětí, dvacet jich pochází ze zahraničí, z toho téměř polovina z Vietnamu.

„Dost zásadní vliv má to, kolik jich je ve třídě. Početnější skupina se neosvědčila, protože se od ostatních odděluje a používá jenom svou mateřštinu. Velmi záleží i na tom, kdy k nám žáci přijdou. Pokud už ve třech letech, je čas na rozvoj daleko větší. V šesti letech už je obvykle pozdě,“ řekla Jiřina Solfronková, která 89. MŠ vede. 

Právě kvůli jazykové bariéře pak předškoláci dostanou zpravidla odklad a zůstávají dál v mateřince. Náročná je podle ředitelky někdy také domluva s rodiči. „Pokud umí alespoň jeden z nich trochu česky, jsme opravdu rádi,“ dodala.

Individuální hravá forma výuky ve školce většinou nestačí, proto se zařízení obracejí na odborníky. Kontaktují třeba Centrum na podporu integrace cizinců. 

„Nestíháme vzdělávat všechny tak, jak potřebují, protože požadavků je v poslední době stále více. Proto k nám budou chodit dvakrát týdně učitelé češtiny,“ konstatovala ředitelka 32. MŠ v Resslově ulici Helena Sládková. Mateřinka eviduje zhruba stovku jedinců, asi pětinu z toho tvoří cizinci.

Problémy, ale menší, mají i děti z Ukrajiny a Slovenska

Ačkoli početné zastoupení, stejně jako ve zmíněných případech, mají také ukrajinské a slovenské děti, jazykové překážky nejsou zdaleka takové. „Přeci jenom se jedná o slovanské jazyky, což je znát,“ řekla Kaprasová.

Centrum na podporu integrace cizinců v Plzeňském kraji pomáhá desítkám dětí. V současnosti působí lektoři kromě Plzně také ve Staňkově nebo Štěnovicích.

„Požadavky na kurzy v posledních třech letech stále narůstají. Souvisí to především s pracovní migrací,“ konstatovala vedoucí plzeňské pobočky zaměřující se výlučně na klienty mimo Evropskou unii Petra Soukupová.

Potvrdila, že hlavně vietnamské děti přicházejí do tuzemska vůbec nebo velmi málo jazykově vybaveny.

Kromě výuky zaměstnanci Centra rovněž informují pedagogy, jak s nováčky pracovat. Podporují samozřejmě rodiče, mimo jiné jim poskytují sociální a právní poradenství.

V plzeňských školkách je teď 292 cizinců, loni šlo o 268. Nejčastěji pocházejí z Ukrajiny, Slovenska a Vietnamu.

  • Nejčtenější

V šumavském jezeře objevili nálevníka lahvenku, je to první nález v Česku

Potápěči původně v Prášilském jezeře hledali vzácnou rostlinu šídlatku. Místo toho našli spoustu jiných živočichů a...

Limberský vzkázal videu: Jste klauni! A Slavia má trhák

Bude to trhák, který rozhodne fotbalovou ligu? Vyloučené to není, vážení. I když soutěž bude končit až v květnu,...

Oživení retro značky nevyšlo. Značka kol Favorit opět zkrachovala

V Rokycanech už potřetí skončila výroba legendárního českého kola Favorit. Po dvou předchozích bankrotech zkrachovala...

Ml. Boleslav - Plzeň 2:1, v nastavení dokonal obrat Komličenko z penalty

Ve střetu silných ofenziv se prosadila jen jedna z hlavních hvězd. Zatímco Michael Krmenčík vyšel naprázdno, Nikolaj...

Stařenka vstoupila před tramvaj, za smrtelný střet dostala řidička pokutu

Okresní soud Plzeň-město potrestal pokutou řidičku tramvaje obžalovanou z usmrcení z nedbalosti. Podle spisu před pěti...

Premium

Gott šel měsíc před smrtí do Archivu bezpečnostních složek. Měl čisté svědomí, říká Špátová

Ten titulek musím hned opravit, protože Olga Špátová s Karlem Gottem prožila vlastně roky dva. Už před deseti lety, k...

Premium

Audioknížka o životě Jeana-Paula Belmonda, vyprávěná Jiřím Krampolem. Zcela zdarma

Jiří Krampol daboval Belmonda ve 28 filmech a jeho hlas je tak s tímto hercem téměř neoddělitelně spojen. Stylově tedy...

Premium

Červenobílý život na hraně. Čína se zlobí, Tvrdík i celá Slavie trnou

Žádná legrace to není. Aspoň pro slávisty určitě ne. Sám prezident republiky naznačil, že do slavného fotbalového klubu...

  • Další z rubriky

Rezidenci od Loose se vrací půvab, řemeslníci zachraňují ebenovou podlahu

Architektonicky výjimečná Semlerova rezidence v Plzni je teď v péči řemeslníků a restaurátorů. Odborníci vracejí bytu,...

Stavbě nemocničního Obláčku nad Plzní chybí už jen souhlas ministerstva

Jen souhlas ministerstva zdravotnictví schází k tomu, aby mohla vznikat nástavba na jedné z budov v areálu Fakultní...

Karel byl úžasný. Lidé v Újezdu u Svatého Kříže vzpomínali na Gotta

Kamarádi, známí, ale i obdivovatelé a fanoušci se v sobotu dopoledne přišli rozloučit s Karlem Gottem do Újezdu u...

Na Čapí hnízdo se premiéra neptejte, výhrůžky studentům prověří inspekce

Hejtmanství nechá prověřit incident spojený s návštěvou premiéra Andreje Babiše na plzeňské průmyslové škole...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz