Zastupitelé zvolili primátora Plzně, stal se jím už podruhé Martin Baxa

  14:10aktualizováno  14:10
Po čtyřleté pauze se Martin Baxa z ODS stal opět primátorem města Plzně. Na čtvrtečním ustavujícím zasedání o tom rozhodli zastupitelé. Město povede koalice hnutí ANO, ODS, TOP 09 a ČSSD.

Martin Baxa z ODS se ujal vedení města Plzně. Primátorský řetěz mu předal končící primátor Martin Zrzavecký. (15. 11. 2018) | foto: Eret Petr, MF DNES

Je přepřaženo. Po čtyřech letech Martin Zrzavecký z ČSSD, končící první muž Plzně, vrátil řetěz primátora Martinu Baxovi z ODS. Právě od něho symbol vlády nad městem v roce 2014 Zrzavecký převzal.

ODS tak znovu obsazuje nejvyšší post ve vedení Plzně, v jejímž čele stáli zástupci občanských demokratů dvě desetiletí od roku 1994 do roku 2014.

Dosavadní vedení krajské metropole nahradili představitelé koalice, která vznikla po říjnových volbách. Městskou radu na základě toho obsadili zástupci ANO, ODS, TOP 09 a ČSSD.

Nový primátor Martin Baxa, který je zároveň poslancem za ODS, naznačil, čím se bude v následujících čtyřech letech při vedení radnice řídit.

Upozornil, že město Plzeň svým způsobem představuje proslulou značku díky tradici pivovarnictví a průmyslové výroby, díky sportu, kultuře i univerzitě. „Mou ambicí je, aby město Plzeň bylo značkou moderně spravovaného města,“ řekl.

Radní města Plzně

  • Roman Zarzycký (ANO): náměstek primátora pro strategické vedení městských obchodních společností, oblast sportu. Předseda krajské organizace ANO. V minulém volebním období byl předsedou kontrolního výboru zastupitelů Plzně. V minulosti působil v médiích a v hokejovém klubu HC Plzeň.
  • David Šlouf (ODS): radní města pro ekonomiku a správu majetku a byty. V minulém období byl radní pro správu městských bytů a nemovitostí. V minulosti podnikal.
  • Pavel Šindelář (ODS): náměstek primátora pro oblast technickou - investice, odpady, územní plán. Profesí je právník. V minulém volebním období byl náměstkem primátora pro technickou oblast.
  • Lucie Kantorová (ANO): radní města pro školství. Profesí učitelka. V politice působí od roku 2014, kdy vstoupila do hnutí ANO. V minulém volebním období byla členkou kontrolního výboru zastupitelů Plzně.
  • Eliška Bartáková (ANO): náměstkyně primátora pro oblast kultury a sociální záležitosti. Profesí je učitelka, historička. V minulém volebním období byla členkou zastupitelstva Plzně.
  • Vlastimil Gola (ANO): radní města pro projekty Smart City a podporu podnikání. V minulém volebním období byl zastupitelem města Plzně. V minulosti podnikal.
  • Michal Vozobule (TOP 09): náměstek primátora pro dopravu a životní prostředí. Profesí je politolog. V minulém volebním období byl zastupitelem města Plzně. Je předsedou plzeňské organizace TOP 09.
  • Martin Zrzavecký (ČSSD): radní města pro bezpečnost. V minulém volebním období byl primátorem Plzně. Je předsedou plzeňské organizace ČSSD. Před vstupem do politiky podnikal.

Baxa zároveň varoval před riziky, která mohou město potkat. „Na obzoru se objevují problémy, kterým možná budeme čelit nebo již čelíme,“ řekl. Upozornil, že to souvisí s tématem bezpečnosti nebo očekávaným příchodem ekonomické recese.

„Budeme čelit globální konkurenci v oblasti pracovních příležitostí, kdy našemu městu může hrozit odliv mozků,“ sdělil.

Připomenul, že modernizace průmyslu může ovlivnit ekonomickou strukturu města. „Zcela určitě budeme čelit stárnutí obyvatelstva a budeme muset myslet na to, jak se postarat o spoluobčany, kteří budou opouštět produktivní věk,“ konstatoval.

Zdůrazňoval také, že kvůli odchodu učitelů ze škol může mít město potíže s udržením kvality vzdělávacího systému.

S nástupem nového vedení Plzně je spojeno několik „poprvé“. Martin Baxa je od roku 1989 prvním primátorem, kterému se podařilo do funkce po několikaleté přestávce v roli náměstka primátora vrátit.

Poprvé od roku 1989 je primátorem Plzně politik, který vedle své funkce na radnici plní zároveň povinnosti člena Poslanecké sněmovny. Poprvé od roku 1989 se bude kvůli souběhu funkcí primátora přesouvat den konání zasedání zastupitelstva a městské rady ze čtvrtka na pondělí.

Poprvé se na vedení Plzně budou podílet představitelé hnutí ANO. Poprvé se podařilo místo v radě města získat TOP 09.

Nové vedení bude muset řešit otázku, co s Peklem

S čím by měla být éra nového vedení Plzně spojená? Do značné míry se může jednat o období vyrovnávání dluhů z minulosti.

Samospráva by se mohla po letech slibů odhodlat k výraznějším krokům pro zklidnění automobilového provozu v centru města. Ve hře přitom podle některých radních bude omezení vjezdu na náměstí Republiky a na Americkou třídu.

Důležitou roli bude hrát nová rada v otázce zástavby území mezi Americkou třídou, Denisovým nábřežím a Sirkovou ulicí. Zástupci magistrátu budou totiž jednat s investorem o finální podobě projektu na vybudování nové čtvrti v centru Plzně.

Fotogalerie

Celkový výsledek bude tedy mimo jiné odrazem pozornosti, kterou vedení města projektu věnuje. Před novým vedením města také stojí úkol dotáhnout do konce plán vylepšit přístup do budovy Nového divadla pro lidi, kteří se hůř pohybují.

Nastupující radní se budou muset rovněž vypořádat s rozhodnutím o nutné rekonstrukci Kulturního domu Peklo. Ten byl nedávno uzavřený kvůli havarijnímu stavu. Na obnovu přitom bude radnice potřebovat zajistit stovky milionů korun.

Nové vedení Plzně stojí také před naléhavou otázkou budoucnosti soustavy Boleveckých rybníků. Ty v důsledku klimatických změn i rozšiřování města trpí nedostatkem vody a vysychají. Je tak reálná hrozba, že Plzeň o svou unikátní rekreační oblast časem přijde. Politici o problému léta ví, ale dosud se možnou nápravou v podstatě nezabývali.

Nejčtenější

Někteří přijdou s rakovinou penisu pozdě, úd už se rozpadá, říká lékařka

Kolorovaný snímek rakovinových buněk z elektronového mikroskopu

Nádory varlat jsou mnohem nebezpečnější než rakovina prostaty. Karcinom penisu je vysoce agresivní, proto se musí...

Nepohodlného svědka hodil do septiku, za vraždu dostal muž 28 let

Za vraždu Dominika P. a pohlavní zneužití nezletilé dívky si Jaromír Šmídek...

Krajský soud v Plzni poslal na 28 let do vězení Jaromíra Šmídka ze Sokolovska. Ten je obžalovaný, že loni v lednu hodil...

Liberec se výhrou dotáhl na první Třinec, Kometa porazila Spartu

Brněnský útočník Martin Dočekal podruhé překonává Matěje Machovského v brance...

Hokejová Tipsport extraliga v úterý přinesla lákavé souboje. V napínavém duelu vyhrál Liberec nad Třincem 4:3 a v...

Bolelo mě, že se na něj zapomínalo, říká neteř upáleného dělníka

Pietní setkání k uctění památky Josefa Hlavatého, který se v roce 1969 upálil...

Josef Hlavatý, dělník plzeňského pivovaru, byl v lednu 1969 po studentovi Janu Palachovi druhým člověkem, který se v...

Počasí ochromilo Plzeň, přes hodinu nejezdily autobusy ani trolejbusy

Silnice v Plzni ráno pokryla ledovka. Dopravní policisté řešili asi patnáct...

Rozmarné počasí si ráno nepěkně pohrálo s motoristy v Plzni. Na některých silnicích se vytvořilo náledí, na které...

Další z rubriky

Po rekonstrukci vznikne na zámku v Nečtinech malé wellness centrum

Zájem o ubytování na zámku v Nečtinech roste.  Západočeská univerzita v Plzni,...

Zámek Nečtiny na Plzeňsku čeká rozsáhlá rekonstrukce. V památkově chráněném objektu, který vlastní Západočeská...

Někteří přijdou s rakovinou penisu pozdě, úd už se rozpadá, říká lékařka

Kolorovaný snímek rakovinových buněk z elektronového mikroskopu

Nádory varlat jsou mnohem nebezpečnější než rakovina prostaty. Karcinom penisu je vysoce agresivní, proto se musí...

Po sto letech postaví v Plzni nový kostel, skládají se na něj věřící

Vizualizace nového kostela, který by měl stát v Komenského ulici v Plzni....

Po více než sto letech vznikne v Plzni nový římskokatolický kostel. Železobetonový chrám ve tvaru elipsy bude zasvěcený...

Najdete na iDNES.cz