Zastupitelé zvolili primátora Plzně, stal se jím už podruhé Martin Baxa

  14:10aktualizováno  14:10
Po čtyřleté pauze se Martin Baxa z ODS stal opět primátorem města Plzně. Na čtvrtečním ustavujícím zasedání o tom rozhodli zastupitelé. Město povede koalice hnutí ANO, ODS, TOP 09 a ČSSD.

Martin Baxa z ODS se ujal vedení města Plzně. Primátorský řetěz mu předal končící primátor Martin Zrzavecký. (15. 11. 2018) | foto: Eret Petr, MF DNES

Je přepřaženo. Po čtyřech letech Martin Zrzavecký z ČSSD, končící první muž Plzně, vrátil řetěz primátora Martinu Baxovi z ODS. Právě od něho symbol vlády nad městem v roce 2014 Zrzavecký převzal.

ODS tak znovu obsazuje nejvyšší post ve vedení Plzně, v jejímž čele stáli zástupci občanských demokratů dvě desetiletí od roku 1994 do roku 2014.

Dosavadní vedení krajské metropole nahradili představitelé koalice, která vznikla po říjnových volbách. Městskou radu na základě toho obsadili zástupci ANO, ODS, TOP 09 a ČSSD.

Nový primátor Martin Baxa, který je zároveň poslancem za ODS, naznačil, čím se bude v následujících čtyřech letech při vedení radnice řídit.

Upozornil, že město Plzeň svým způsobem představuje proslulou značku díky tradici pivovarnictví a průmyslové výroby, díky sportu, kultuře i univerzitě. „Mou ambicí je, aby město Plzeň bylo značkou moderně spravovaného města,“ řekl.

Radní města Plzně

  • Roman Zarzycký (ANO): náměstek primátora pro strategické vedení městských obchodních společností, oblast sportu. Předseda krajské organizace ANO. V minulém volebním období byl předsedou kontrolního výboru zastupitelů Plzně. V minulosti působil v médiích a v hokejovém klubu HC Plzeň.
  • David Šlouf (ODS): radní města pro ekonomiku a správu majetku a byty. V minulém období byl radní pro správu městských bytů a nemovitostí. V minulosti podnikal.
  • Pavel Šindelář (ODS): náměstek primátora pro oblast technickou - investice, odpady, územní plán. Profesí je právník. V minulém volebním období byl náměstkem primátora pro technickou oblast.
  • Lucie Kantorová (ANO): radní města pro školství. Profesí učitelka. V politice působí od roku 2014, kdy vstoupila do hnutí ANO. V minulém volebním období byla členkou kontrolního výboru zastupitelů Plzně.
  • Eliška Bartáková (ANO): náměstkyně primátora pro oblast kultury a sociální záležitosti. Profesí je učitelka, historička. V minulém volebním období byla členkou zastupitelstva Plzně.
  • Vlastimil Gola (ANO): radní města pro projekty Smart City a podporu podnikání. V minulém volebním období byl zastupitelem města Plzně. V minulosti podnikal.
  • Michal Vozobule (TOP 09): náměstek primátora pro dopravu a životní prostředí. Profesí je politolog. V minulém volebním období byl zastupitelem města Plzně. Je předsedou plzeňské organizace TOP 09.
  • Martin Zrzavecký (ČSSD): radní města pro bezpečnost. V minulém volebním období byl primátorem Plzně. Je předsedou plzeňské organizace ČSSD. Před vstupem do politiky podnikal.

Baxa zároveň varoval před riziky, která mohou město potkat. „Na obzoru se objevují problémy, kterým možná budeme čelit nebo již čelíme,“ řekl. Upozornil, že to souvisí s tématem bezpečnosti nebo očekávaným příchodem ekonomické recese.

„Budeme čelit globální konkurenci v oblasti pracovních příležitostí, kdy našemu městu může hrozit odliv mozků,“ sdělil.

Připomenul, že modernizace průmyslu může ovlivnit ekonomickou strukturu města. „Zcela určitě budeme čelit stárnutí obyvatelstva a budeme muset myslet na to, jak se postarat o spoluobčany, kteří budou opouštět produktivní věk,“ konstatoval.

Zdůrazňoval také, že kvůli odchodu učitelů ze škol může mít město potíže s udržením kvality vzdělávacího systému.

S nástupem nového vedení Plzně je spojeno několik „poprvé“. Martin Baxa je od roku 1989 prvním primátorem, kterému se podařilo do funkce po několikaleté přestávce v roli náměstka primátora vrátit.

Poprvé od roku 1989 je primátorem Plzně politik, který vedle své funkce na radnici plní zároveň povinnosti člena Poslanecké sněmovny. Poprvé od roku 1989 se bude kvůli souběhu funkcí primátora přesouvat den konání zasedání zastupitelstva a městské rady ze čtvrtka na pondělí.

Poprvé se na vedení Plzně budou podílet představitelé hnutí ANO. Poprvé se podařilo místo v radě města získat TOP 09.

Nové vedení bude muset řešit otázku, co s Peklem

S čím by měla být éra nového vedení Plzně spojená? Do značné míry se může jednat o období vyrovnávání dluhů z minulosti.

Samospráva by se mohla po letech slibů odhodlat k výraznějším krokům pro zklidnění automobilového provozu v centru města. Ve hře přitom podle některých radních bude omezení vjezdu na náměstí Republiky a na Americkou třídu.

Důležitou roli bude hrát nová rada v otázce zástavby území mezi Americkou třídou, Denisovým nábřežím a Sirkovou ulicí. Zástupci magistrátu budou totiž jednat s investorem o finální podobě projektu na vybudování nové čtvrti v centru Plzně.

Fotogalerie

Celkový výsledek bude tedy mimo jiné odrazem pozornosti, kterou vedení města projektu věnuje. Před novým vedením města také stojí úkol dotáhnout do konce plán vylepšit přístup do budovy Nového divadla pro lidi, kteří se hůř pohybují.

Nastupující radní se budou muset rovněž vypořádat s rozhodnutím o nutné rekonstrukci Kulturního domu Peklo. Ten byl nedávno uzavřený kvůli havarijnímu stavu. Na obnovu přitom bude radnice potřebovat zajistit stovky milionů korun.

Nové vedení Plzně stojí také před naléhavou otázkou budoucnosti soustavy Boleveckých rybníků. Ty v důsledku klimatických změn i rozšiřování města trpí nedostatkem vody a vysychají. Je tak reálná hrozba, že Plzeň o svou unikátní rekreační oblast časem přijde. Politici o problému léta ví, ale dosud se možnou nápravou v podstatě nezabývali.

Volby do EP proběhnou v České republice 24. a 25. května. Volební místnosti budou otevřeny v pátek od 14:00 do 22:00 a v sobotu od 8:00 do 14:00. Do Evropského parlamentu kandiduje 39 uskupení.

Nejčtenější

Plzeň zná soupeře pro předkolo Ligy mistrů, Slavia může narazit i na Ajax

Jan Kopic (vlevo) s Alešem Čermákem z Plzně brání madridského kanonýra Karima...

Basilej, Olympiakos Pireus, případně PSV Eindhoven. Fotbalová Plzeň zná okruh soupeřů, na které může narazit v...

Plzeň - Sparta 4:0, úřadující mistr dominoval a odložil oslavy Slavie

Plzeňský Jan Kopic slaví svůj gól proti Spartě.

Nejvyšší porážka Sparty v historii samostatné české ligy. Na půdě Plzně prohrála ve 3. kole nadstavbové části skupiny o...

Straka vzpomíná: Na Dopitu jsem neměl, nejchytřejší byl ale Alby

Martin Straka v diskuzi s Jiřím Dopitou

Jako centr se na buly extrémně zaměřoval. Moc dobře věděl, jak důležitá herní situace to v hokeji je. Právě úspěšnost...

Medici odmítají praxi v malých nemocnicích, chtějí na nejlepší pracoviště

Operační sál ve Fakultní nemocnici v Hradci Králové.

Studenti plzeňské lékařské fakulty Karlovy univerzity se bouří. Škola totiž rozhodla, že v šestém ročníku už nebudou...

KOMENTÁŘ: Proč fotbalová liga v novém fanoušky neláká

Tvrdé souboje provázely souboj o titul mezi Slavií a Plzní.

Když tenis před téměř padesáti lety na konci vyrovnaného setu zavedl zkrácenou hru zvanou tie-break, aby nedocházelo k...

Další z rubriky

Medici odmítají praxi v malých nemocnicích, chtějí na nejlepší pracoviště

Operační sál ve Fakultní nemocnici v Hradci Králové.

Studenti plzeňské lékařské fakulty Karlovy univerzity se bouří. Škola totiž rozhodla, že v šestém ročníku už nebudou...

Zloděj vezl auto přes hranici obsazenou policií, naboural další tři vozy

Muž ukradl v Německu BMW a ujížděl s ním do České republiky. Policisté ho...

Špatný den na krádež auta si vybral třiadvacetiletý cizinec. V Německu odcizil BMW a ujížděl před policisty do Čech. Na...

Dětské obrázky už nevisí na lednicích, zdobí kabelky a tašky maminek

Alexandra Krutá (vlevo) a Anna Čudáková přišly s nápadem, jak využít obrázky,...

Anna Čudáková a Alexandra Krutá z Plzeňska našly originální způsob, jak využít obrázky dětí tak, aby dělaly rodičům...

Najdete na iDNES.cz