Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Ministr Hladík chce rozseknout spor o zpřístupnění přechodu Modrý sloup

  9:26
Už desítky let se táhnou spory mezi částí politiků a ochránci přírody o otevření cesty Luzenským údolím, které patří k nejatraktivnějším oblastem Národního parku Šumava. Cesta údolím je uzavřená kvůli ochraně tetřeva hlušce. Mezi zastánce otevření cesty, která vede mezi Březníkem a přechodem Modrý sloup na hranici s Bavorskem, se nyní zařadil i ministr pro životní prostředí Petr Hladík.
Na snímku samota Březník nedaleko Modravy, cesta na bývalý přechod Modrý sloup...

Na snímku samota Březník nedaleko Modravy, cesta na bývalý přechod Modrý sloup a v pozadí vrchol Luzný (1375 m.n.m.). Letecký pohled. | foto: Slavomír Kubeš, MAFRA

Ten při nedávné návštěvě šumavského parku prohlásil, že se shodli s ředitelem správy parku Pavlem Hubeným, že chtějí cestu Luzenským údolím zpřístupnit návštěvníkům Šumavy.

„Pro mě jako pro ministra je prioritní záležitostí, abychom dokázali učinit kompenzační opatření (vyvážit otevření nějakým krokem k ochraně tetřeva – pozn. red.) ke zpřístupnění této úžasné části šumavské divočiny a propojit českou a německou stranu,“ uvedl Petr Hladík.

Ředitel České společnosti ornitologické Zdeněk Vermouzek nevylučuje, že by se po kompenzačních opatřeních mohla cesta údolím otevřít. Zdůrazňuje však, že nejprve by se v praxi muselo prokázat, že kompenzační opatření budou dostatečná.

Připomíná, že o otevření cesty se v roce 2012 pokusil bývalý ředitel správy parku Jan Stráský a soud pak jeho verdikt zrušil.

„Ochrana přírody je vysoce politická záležitost. Politici mají rozhodovat o politických otázkách a řešení odborných otázek nechat na odbornících,“ řekl Vermouzek.

Otevření od léta do podzimu

Šéf ornitologů upozornil, že Luzenské údolí je jednou z mála lokalit, kde se ve větších počtech vyskytují tetřevi, jejichž ochrana patří k zásadním úkolům.

„Jsou to zvířata, která u nás žijí jedině na Šumavě. Všude jinde už podmínky pro úspěšnou existenci ztratila. Stojí za to zvládnout určitá omezení, abychom takové naprosto unikátní přírodní bohatství uchránili,“ uvedl Vermouzek.

Hledáním kompromisu, jak cestu otevřít, se současný ředitel správy parku Pavel Hubený zabývá roky. Nabízel, že jako kompenzaci za otevření cesty budou do režimu klidových území převedeny další velké plochy o rozloze přes 3 300 hektarů. Ministerstvo životního prostředí ale s návrhem nesouhlasilo. Kompenzační opatření považovalo za nedostatečná a řízení loni zastavilo.

O záležitosti se ale dál jedná a výrok ministerstva nemusí být definitivní. Ředitel před několika týdny poslal podnět rozkladové komisi ministerstva, aby rozhodnutí z loňska znovu posoudila. Pokud by uspěl, možnost k otevření údolí by se otevřela.

Podle ministra existuje ještě další varianta. „Druhou možností je definování kompenzačních opatření, která by umožnila zpřístupnit údolí veřejnosti. Ve stejném režimu jako v Německu – od 15. července do půlky listopadu – což je doba, kdy tetřev už svá mláďata dostatečně naučí samostatnosti,“ vysvětlil Hladík.

Osmdesát let zavřeno

Pavel Hubený připustil, že nově navržená opatření by se pak mohla lišit od těch, se kterými loni neuspěl.

„Opatření musí mít dostatečný efekt na populaci tetřeva hlušce nejen k zachování, ale i zlepšení stavu populace a dostatečné kompenzace ztráty biotopu vzniklého otevřením cesty,“ sdělil Hubený.

Ten tvrdil, že v postoji ke zpřístupnění Modrého sloupu je s ministrem naprosto v souladu. „Je to v regionu výrazná priorita. Takový problém se v Čechách ještě právnicky nikdy neřešil, takže budeme první,“ konstatoval ředitel parku.

Podle Hubeného se nicméně těžko odhaduje, kdy by se mohlo údolí turistům otevřít. Ornitolog Vermouzek zdůrazňuje, že funkčnost kompenzačních opatření by se musela prokázat.

„To znamená počkat pár let, abychom měli jistotu, že jsou účinná a neporušovali zákony na ochranu životního prostředí. Pak bychom mohli s klidným srdcem Luzenské údolí otevřít,“ konstatoval Vermouzek.

Starosta Modravy Jaroslav Doležal se na plány ke zpřístupnění cesty Luzenským údolím dívá rezervovaně. „Tomu, že se Modrý sloup otevře, uvěřím, až jím budu procházet,“ uvedl starosta Doležal.

Cesta Luzenským údolím na hraniční přechod s Německem Modrý sloup je zavřena téměř 80 let. V minulosti byla v nepřístupném pohraničním pásmu, v posledních letech na trasu nesměli lidé hlavně kvůli možnému ohrožení populace tetřeva hlušce.

Ministerstvo životního prostředí před čtyřmi lety vydalo nesouhlasné stanovisko ohledně toho, jaký dopad na životní prostředí by mělo otevření stezky. Stanovisko nicméně připouštělo otevření cesty Luzenským údolím, pokud budou provedena kompenzační opatření.

Další zásadní podmínkou bylo, že populace tetřeva bude dostatečně veliká a ptáků nebude ubývat. To by v praxi znamenalo, že na území šumavského a sousedního bavorského národního parku by muselo být minimálně 735 tetřevů.

27. července 2023

Autoři: , ,
  • Nejčtenější

Muž vyndaval trávu ze zapnuté sekačky, ta mu amputovala část ruky

S vážným úrazem skončil ve čtvrtek v nemocnici muž, kterému sekačka na trávu amputovala část ruky. Pracovní úraz se stal na poli na Domažlicku. Případem se již zabývají policisté.

11. července 2024  15:14

Policie hledala ženu, která si šla zaběhat a nevrátila se domů. Našli ji v lese

Policisté od středečního večera pátrali po čtyřiačtyřicetileté ženě z Holýšova na Plzeňsku, která si šla zaběhat do lesa, kam pravidelně chodí, domů se ale už nevrátila. Ve čtvrtek ráno ji našli, je...

11. července 2024  9:11,  aktualizováno  9:41

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Hlavní tah mezi Chebem a Plzní je zavřený, Lipoltov zažívá dopravní peklo

Velké dopravní komplikace začaly ve středu na Chebsku kvůli úplné uzavírce silnice I/21, ta je neprůjezdná kvůli opravě mostu u Jesenické přehrady. Veškerá doprava mezi Chebem a Mariánskými Lázněmi...

11. července 2024  14:04

Slavia porazila v přípravě Podbrezovou, Plzeň nestačila na Karabach

Fotbalisté pražské Slavie ve druhém poločase otočili přípravný zápas s Podbrezovou a díky výhře 4:2 zvládli i třetí utkání na soustředění v Rakousku. Ve stejné zemi se připravuje na novou sezonu i...

9. července 2024  16:51,  aktualizováno  20:16

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Orel mořský zahnízdil v Brdech, po letech se tu vylíhlo mládě

Odborníci z Agentury ochrany přírody a krajiny ČR mají důvod k radosti. Orel mořský totiž po třech letech vyvedl mládě v Brdech. Ochranáři už ptáče okroužkovali a budou sledovat, kam se vydá. Orlí...

5. července 2024  8:18

Plzeň dospěla po přestřelce s Kodaní k remíze, Červ pro zranění nedohrál

Plzeňští fotbalisté na závěr soustředění v Rakousku remizovali v generálce na novou prvoligovou sezonu s FC Kodaň po přestřelce 3:3. Viktorii se zranil reprezentační záložník Lukáš Červ, jenž musel v...

12. července 2024  19:08,  aktualizováno  21:54

Badmintonista Louda zahájí olympiádu soubojem s tréninkovým partnerem

Badmintonista Jan Louda se v základní skupině na olympijském turnaji v Paříži utká se salvadorským soupeřem Urielem Canjurou, s kterým se v současnosti připravuje v Plzni. Los dzveřejnili pořadatelé,...

12. července 2024  18:14

Zostudila mě před celou vesnicí, tvrdí muž souzený za pobodání manželky

Pokus o vraždu v rumunském milostném trojúhelníku na ubytovně na Chebsku začal rozplétat Krajský soud v Plzni. Případ není ani tak složitý svou podstatou, jako spíš komunikací s obžalovaným mužem....

12. července 2024  13:10

Muž hrozil vystřílením úřadu kvůli tiskopisům, jeho zbraně půjdou na expertizu

Sedmapadesátiletého muže z Plzně, který ve středu vyhrožoval na plzeňském úřadě, že vystřílí jiné instituce, podezírají policisté z přečinu vyhrožování s cílem působit na orgán veřejné moci. Muže...

12. července 2024  12:32

Lela Vémola je na starých fotkách k nepoznání. Takto vypadala před plastikami

Kamarádka Lely Ceterové, Petra Batthyányová sdílela na sociálních sítích osmnáct let starou fotografii, na které je se...

Třískovi jsem šest let platil letenky a hotel, vzpomíná Jan Hrušínský

Premium Táta Rudolf ho uměl pochválit, ale také pokárat. Jednou v šatně mu například vmetl, že mu celé představení zkazil svojí...

Zemřel dětský kamarád mimozemšťana Alfa. Herec usnul v rozpáleném autě

Zemřel herec Benji Gregory. Televizním divákům je známý jako Brian z populárního sitcomu 90. let Alf. Gregorymu bylo 46...

Jeden z nejhorších filmů vůbec slušně vydělává i po 30 letech od natočení

První filmová adaptace kultovní bojovky Street Fighter z roku 1994 se umísťuje v žebříčcích nejhorších snímků všech...

Oběti žrali vepři. Hororové zlo páchal sériový vrah ve svém Prasečím paláci

Injekce, motorové pily, sexuální orgie, motorkáři. A hladoví vepři. Scény, při nichž vyhasínaly životy vancouverských...