Novou budoucnost romantického objektu plánují Vojenské lesy a statky společně s Agenturou ochrany přírody.
„Měl by tam vzniknout Dům přírody Brdy, ve kterém budou tři naučné zóny, skanzen tradičních řemesel, expozice věnovaná vodě i lesní zvěři. Vznikne i multifunkční sál a expozice o pohoří, jeho přírodě i historii,“ vyjmenoval mluvčí Vojenských lesů a statků Jan Sotona.
Projekt podporují i představitelé obce Strašice, na jejímž katastrálním území památkově chráněný zámek stojí. „Je předurčen k tomu, aby se stal pro návštěvníky Brd velkým lákadlem. Obec byla přizvaná a podílí se na interpretačním plánu oblasti,“ uvedl strašický starosta Jiří Hahner.
Interpretační plán je koncepční dokument, který na základě průzkumů situace na území stanovuje priority, jak veřejnosti představit jedinečnou přírodu i památky v ní, ale přitom vše zachovat nepoškozené i pro budoucí generace.
Jednou z vizí je zajištění ekologické dopravy ze Strašic na Tři trubky, možná její prodloužení až pod hráz dolního Padrťského rybníka. Starosta Hahner si dokáže představit nasazení malého elektrobusu i koňských povozů.
Vedoucí Muzea středních Brd Martin Lang k nápadu doplňuje, že malé elektrobusy by byly určeny zejména pro hůře se pohybující seniory nebo hendikepované, kteří by trasu sami nezvládli. Tito lidé by měli při nastupování vždy přednost. Ostatní cestu v pohodě zdolají pěšky nebo třeba na kolech.
Zámeček byl pro německého maršála domácím vězenímStavba připomínající zámeček začala v lesích za Strašicemi růst v roce 1888. Byl to nápad hraběte Jeronýma Colloredo Mansfelda, kterému jeho konečnou romantickou podobu vtiskl architekt Camillo Sitte. Když vláda zřídila v roce 1926 Vojenský újezd Brdy, zámeček se stal oblíbeným místem pro odpočinek armádních velitelů i vrcholných politiků. Ve 30. letech minulého století tu nabírali síly i prezidenti Tomáš Garrique Masaryk a Edvard Beneš. Za války si zámeček oblíbili i nacisté. Ale pro polního maršála Walthera von Brauchitsch, se stal vězením. Bylo to kvůli operaci Barbarossa, tedy invazi německých vojsk do Sovětského svazu v roce 1941. Maršála postihla srdeční příhoda a Adolf Hitler v něm viděl viníka neúspěchu v bojích o Moskvu. S touto nálepkou musel Brauchitsch nastoupit do domácího vězení v zámečku Tři trubky. Jenže vášnivý nimrod jej proměnil na myslivecko-společenské centrum pro okupační síly. Zdejší jeleni se i ve válečné době dočkali velkorysého přikrmování, při lovech pak byli vítanou kořistí střelců. Maršál byl na zámečku až do konce války. O tři roky později zemřel v nemocnici v Hamburku. Po válce zůstaly Tři trubky armádě. |
„Je jasné, že spolupráce Muzea středních Brd s Třemi trubkami přinese prospěch oběma. Do budoucna vidím velký potenciál v dalším propojení významných turistických center celých středních Brd. Ať se jedná o Podbrdské muzeum v Rožmitále pod Třemšínem, muzeum v Míšově, špejchar ve Spáleném Poříčí, předpokládáme spolupráci s Domem Natura i s hornickým muzeem v Příbrami, nesmím zapomenout na muzeum a zámek v Hořovicích,“ vyjmenoval Lang, na co mohou Brdy kromě nedotčené přírody lákat turisty.
I nezbytná rekonstrukce zámku Tři trubky je zatím jen připravovaným velkým projektem. „Vojenské lesy a statky začínají s přípravou finálního projektu Domu přírody Brd. Na jaře příštího roku ho chceme mít dokončený, abychom mohli žádat o evropské dotace. Samotná budova bude potřebovat náročnou rekonstrukci,“ uvedl mluvčí Jan Sotona.
Strašický starosta řekl, že v současné době je v obci největší problém nedostatek parkovacích míst.
„Přímo na hranicích CHKO žádné parkoviště není. Turisté musejí nechávat auta v obci. Už jsme směnili pozemky, aby parkoviště mohlo vzniknout,“ uvedl starosta. Varoval, že policisté pokutují řidiče, kteří nerespektují zákazové značky, a auta odstavují na okraji lesa.