Lídři z Plzeňska: Koalice pro kraj sází na disidenta a skauta Vokouna

  18:07aktualizováno  18:07
Petr Náhlík je jedním z mála politiků v kraji, kteří před listopadem 1989 působili v disentu. Byl proto i krátce vězněn. Nyní vede do voleb Koalici pro Plzeňský kraj. I v padesáti letech se hlásí ke skautům, říkají mu "Vokoun". Původním povoláním je dopravní inženýr a geodet.

Volebním lídrem Koalice pro Plzeňský kraj je bývalý starosta Slovan Petr Náhlík. V minulosti byla také náměstkem hned tří primátorů. | foto: Ladislav Němec, MAFRA

Náhlík už léta šéfuje plzeňským lidovcům a nyní se pokouší udržet v krajském zastupitelstvu Koalici pro Plzeňský kraj (KPPK), v níž je vedle KDU-ČSL i Strana živnostníků.

Petr Náhlík patřil k přímým účastníkům demonstrace 17. listopadu 1989 na Národní třídě v Praze. "Politikem jsem se stal tím, že jsem se v osmdesátých letech dostal do střetu s komunistickou mocí. Po roce 1990 jsem vstoupil do komunální politiky a jsem stále křesťanský demokrat jako tehdy," říká.

Po změně režimu v Československu se stal členem Křesťansko demokratické strany (KDS), kterou opustil před jejím sloučením s ODS v druhé polovině devadesátých let a od roku 1997 je v KDU-ČSL.

"Původním povoláním jsem dopravní inženýr a geodet, což kdysi bylo povolání Old Shatterhanda," pochlubil se ve svém předvolebním klipu.

V první polovině devadesátých let byl Náhlík zástupcem starosty a pak i starostou městské části Plzeň-Slovany. Později obsadil funkci náměstka primátora Plzně Zdeňka Proska (1995 -1998) a primátorů Jiřího Šnebergera a Pavla Rödla (2002 - 2010).

Když Plzni vládla velká koalice ODS a ČSSD (1998 - 2002), byl Náhlík šéfem kontrolního výboru zastupitelů města.

V posledních komunálních volbách v roce 2010 se už lidovci do zastupitelstva města nedostali a Náhlík po odchodu z radnice nastoupil na post náměstka ředitelky společnosti Poved (Plzeňský organizátor veřejné dopravy), kterou vlastní Plzeňský kraj a město Plzeň.

Petr Náhlík zřejmě i vzhledem k současnému působení v Poved v předvolební kampani zdůrazňuje význam veřejné dopravy a zajištění dobré dopravní obslužnosti, kterou také pokládá za hlavní téma pro Plzeňský kraj.

Předchozí profily

Seriál MF DNES postupně představuje všechny lídry stran pro volby v Plzeňském kraji:

"Všichni potřebují dostupné školství. Všichni potřebují dostupné zdravotnictví. Ale hlavně práci. K těmto službám, které potřebují, se musí dostat. A jedinou šancí pro některé oblasti našeho kraje je právě veřejná doprava," soudí. 

Po neúspěchu lidovců ve volbách v roce 2010 Náhlík připomíná, jak dopadl experiment spojený s hlasováním pro Věci veřejné a odklonem od lidovců.

"...teď máte šanci svoji volbu změnit. Existuje tady alternativa proti těm tak zvaným zavedeným politickým stranám. Z mého pohledu takovou alternativou je Koalice pro Plzeňský kraj," tvrdí.

Uvádí, že kolice je osvědčená a že několik volebních období jsou její zástupci v krajském zastupitelstvu. To je ovšem lehce zavádějící. KPPK jde do voleb v kraji teprve podruhé a před čtyřmi roky měla jiné složení, ačkoliv i tehdy byla základem uskupení KDU-ČSL.

Obhájit tři křesla v zastupitelstvu kraje ovšem zřejmě nemusí být pro koalici nijak snadné. Nedávný předvolební průzkum České televize přiřkl KPPK letos 4,5 procenta, takže překonání pětiprocentní hranice a přežití v krajské samosprávě není jisté.

Pokud si navíc chce KPPK udržet naději na případnou účast v krajské koalici, nemůže si to před volbami rozházet nalevo ani napravo a Náhlík si tedy musí v kampani dávat pozor na razantní výroky zejména vůči ČSSD a ODS.

Volební lídr Koalice pro Plzeňský kraj má blízko k ochraně přírody nebo sociální problematice. Pokud měl vysvětlit, proč by právě pro něho měli lidi hlasovat, připomínal zkušenosti z komunální politiky i to, že se drží skautských zásad.

"Myslím, že patřím k poutníkům, kteří hledají cestu. Kde je vůle, je i cesta," uvedl. Petr Náhlík je 28 let ženatý a tvrdí, že šťastně. Má tři děti.

Nejčtenější

Plzeň - Slavia 2:0, šlágr vyzněl pro mistra, snížil náskok na tři body

Plzeňský Jean David Beaguel se raduje z gólu, který vstřelil v zápase proti...

Také v desátém vzájemném duelu Plzně se Slavií po sobě zvítězili domácí. O třetí porážce ligového lídra v sezoně...

Plzeň - Záhřeb 2:1, domácí prohrávali, výhru a naději zařídil Pernica

NEČEKANÝ STŘELEC. Obránce Luděk Pernica rozhodl dvěma góly o vítězství Plzně...

Plzeňští fotbalisté přes padesát minut nevystřelili na bránu, ale nakonec triumfovali. V úvodním utkání prvního kola...

Plzeň se Slavií drží pět pohárových míst, koeficient znovu posílil

EUFORIE. Plzeňští fotbalisté se radují z vítězného gólu v úvodním utkání...

Fotbalové Česko i pro pohárový ročník 2020/2021 vyšle do kvalifikace o Ligu mistrů dva kluby. A další tři budou bojovat...

Senior, který jel po D5 v protisměru a srazil se s osobákem, zemřel

Senior, který způsobil nehodu v protisměru, zemřel

Senior, který ve čtvrtek vjel na dálnici D5 do protisměru a po několika kilometrech se u Rokycan čelně srazil s jiným...

I kdyby byl na hrotu Kane, bylo by to houby platné, řekl Trpišovský

Trenér Slavie Jindřich Trpišovský udílí pokyny svým svěřencům během zápasu...

Tah s Peterem Olayinkou místo Milana Škody na hrotu útoku slávistickému trenérovi Jindřichu Trpišovskému nevyšel,...

Další z rubriky

Při nehodě u Staňkova na Domažlicku se těžce zranily dvě děti

Zdravotnická záchranná služba Královéhradeckého kraje (ilustrační snímek)

V sobotu krátce po třetí hodině odpoledne se nedaleko obce Ohučov u Staňkova stala nehoda, při níž se těžce zranily dvě...

Ženu soudí za bodnutí manžela dýkou. Říkal, že jsem nepotřebná, hájí se

Žena z Plzeňska se přiznala, že po předchozí hádce dvakrát bodla dýkou svého...

Až deset let za mřížemi hrozí devětačtyřicetileté ženě z Plzeňska, která je obžalovaná, že po hádce dvakrát bodla dýkou...

Parky v Plzni dlouhodobě vysychají, v kondici je mají udržet nové vrty

Plzeňské parky na Borech a Lochotíně dlouhodobě vysychají. Zachránit je mají...

Borský a Lochotínský park v Plzni bude zavlažovat voda ze dvou nových vrtů. Jejich vybudování souvisí mimo jiné s tím,...

Najdete na iDNES.cz