Studenti plzeňské letní školy se učí fotografovat i kreslit komiksy

  9:05aktualizováno  9:05
Zatímco řada lidí odjíždí v těchto dnech na dovolenou, v Plzni usedají stovky zájemců do lavic. Startují tu totiž letní školy, které pořádá Západočeská univerzita. V pondělí už začaly dvě největší - ArtCamp a Mezinárodní letní jazyková škola.

Miro Švolík vyfotografoval všechny účastníky Mezinárodní letní jazykové školy. Ti se tak rovnou naučili něco o principech skupinového portrétu. | foto: Ladislav Němec, MAFRA

Kdo by čekal, že s letními měsíci bude vysokoškolský kampus na Borských polích vylidněný, mýlil by se. Celkem se tu uskuteční deset letních škol.

"Největší letošní novinkou je místo konání," sdělila provozní ředitelka letní školy ArtCamp Lenka Kodýtková s tím, že vůbec poprvé se kurzy uskuteční pod jednou střechou, a to v nové budově Ústavu umění a designu na Borských polích. I díky tomu bude letošní nabídka kurzů nejrozsáhlejší v devítileté historii školy.

Stálice, jimiž jsou například digitální fotografie, komiks, figurální kresba či knižní vazba, doplnily mimo jiné kurzy základů grafických technik, designu světla, tvorby loga nebo kurz zaměřený na skupinovou fotografii.

"V průběhu tří týdnů projde 35 kurzy ArtCamp 2013 na 380 účastníků. Zhruba stovka účastníků k nám přijede ze zahraničí. Přivítáme například studenty ze Spojených států, Slovenska, Ruska, Francie, Polska, Rakouska, Japonska, Švédska nebo Estonska," informovala Kodýtková.

Hosté ze zahraničí budou i mezi lektory kurzů. Tentokrát jich bude šest, mezi nimi také Karol Weisslechner, který povede kurz tvorby šperku pro pokročilé, John Humphries povede kurz nových médií nebo známý fotograf Miro Švolík, který zájemce naučí principy tvorby skupinového portrétu. První rady udělil hned dopoledne, kdy fotil všechny účastníky Mezinárodní letní jazykové školy.

A kolik jich je? "V letošním roce evidujeme 517 přihlášených účastníků, z toho 448 studentů a 69 vyučujících," říká organizátorka letní školy Jana Jánská Lonská z oddělení mezinárodních vztahů na ZČU.

Fotogalerie

Učitelé a studenti přijedou z devatenácti zemí celého světa. Z celkového počtu 105 cizinců se bude podílet na výuce 24 lektorů.

"Největší zájem je o kurzy anglického jazyka pro děti a mládež, za kterými následuje němčina a čeština pro cizince," uvádí Jánská Lonská. Letní jazyková škola vyučuje také francouzštinu a španělštinu.

Mezi letošními novinkami je kurz angličtiny pro policisty, který škola připravila ve spolupráci s americkou ambasádou, a kurzy českého jazyka pro děti od 5 do 8 let a od 9 do 12 let.  Třítýdenní kurz pro děti cizinců je připraven ve spolupráci s Centrem na podporu integrace cizinců. Poprvé je otevřen i dvoutýdenní přípravný kurz na státní maturitu z angličtiny.

V pondělí začala na Západočeské univerzitě také Letní škola virtuální reality, během níž se středoškoláci již podruhé mohou seznámit s virtuálním světem.

Do konce srpna se uskuteční ještě Letní škola etnografického filmu, JuniorFEL, Homo Economicus nebo Letní intenzivní škola arabského jazyka, ivritu a tureckého jazyka.

Nejčtenější

Plzeň - Slavia 2:0, šlágr vyzněl pro mistra, snížil náskok na tři body

Plzeňský Jean David Beaguel se raduje z gólu, který vstřelil v zápase proti...

Také v desátém vzájemném duelu Plzně se Slavií po sobě zvítězili domácí. O třetí porážce ligového lídra v sezoně...

Plzeň - Záhřeb 2:1, domácí prohrávali, výhru a naději zařídil Pernica

NEČEKANÝ STŘELEC. Obránce Luděk Pernica rozhodl dvěma góly o vítězství Plzně...

Plzeňští fotbalisté přes padesát minut nevystřelili na bránu, ale nakonec triumfovali. V úvodním utkání prvního kola...

Plzeň se Slavií drží pět pohárových míst, koeficient znovu posílil

EUFORIE. Plzeňští fotbalisté se radují z vítězného gólu v úvodním utkání...

Fotbalové Česko i pro pohárový ročník 2020/2021 vyšle do kvalifikace o Ligu mistrů dva kluby. A další tři budou bojovat...

Senior, který jel po D5 v protisměru a srazil se s osobákem, zemřel

Senior, který způsobil nehodu v protisměru, zemřel

Senior, který ve čtvrtek vjel na dálnici D5 do protisměru a po několika kilometrech se u Rokycan čelně srazil s jiným...

Případy tří penalt a jednoho souboje. Když faulovaný ochotně padá

Plzeňský brankář Aleš Hruška inkasuje z penalty, kterou zahrával ruský útočník...

Když fotbalová Slavia před pěti lety prožívala nejhorší období v samostatné české historii, v 73 zápasech za sebou...

Další z rubriky

Parky v Plzni dlouhodobě vysychají, v kondici je mají udržet nové vrty

Plzeňské parky na Borech a Lochotíně dlouhodobě vysychají. Zachránit je mají...

Borský a Lochotínský park v Plzni bude zavlažovat voda ze dvou nových vrtů. Jejich vybudování souvisí mimo jiné s tím,...

Vědci z Plzně prodali patent, který vylepší robota na zpracování bakterií

Vědec Jaroslav Hrabák z Biomedicínského centra v Plzni.

Plzeňská lékařská fakulta Univerzity Karlovy prodala patent, který vylepšil robota na zpracování bakteriálních kultur....

Nevidomí a slabozrací mají speciální kuchyň, věci mluví a vibrují

Novou cvičnou kuchyň plnou vychytávek mají nevidomí a slabozrací v Plzni. (11....

Novou cvičnou kuchyň plnou vychytávek dostal plzeňský Tyfloservis, který pomáhá nevidomým a slabozrakým. Moderní zázemí...

Advantage Consulting, s.r.o.
INŽENÝR KVALITY DODAVATELŮ

Advantage Consulting, s.r.o.
Plzeňský kraj
nabízený plat: 45 000 - 55 000 Kč

Najdete na iDNES.cz