Doplatky na léky na předpis se hodně liší, rozdíly jsou až stovky korun

  5:06aktualizováno  5:06
Ceny léků na recept se v jednotlivých lékárnách v Plzeňském kraji výrazně liší. Například preparát na ředění krve se dá koupit za 1 620 korun, ale také bez doplatku. Znevýhodněni jsou například pacienti z malých obcí, kteří nemohou jet pro lék do města a sehnat ho tam levněji.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: AP

Že se ceny léků mohou lišit až o stokoruny, zjistila redaktorka MF DNES, když své známé sháněla lékařem předepsaný preparát Eliquis na ředění krve. Na receptu byla dvě balení léku Eliquis 2,5 miligramu po 168 tabletách.

V první oslovené lékárně velkého zahraničního řetězce v Plzni nabídli se zákaznickou kartou tři balení po šedesáti tabletách s celkovým doplatkem 807 korun.

Zvolit mohla také balení 168 tablet, v němž ovšem byly pětimiligramové tablety s doplatkem 24 korun. V tomto případě by si pacientka musela tablety kvůli správnému dávkování půlit, ale dosáhla by požadovaného množství podle předpisu.

V lékárně Fakultní nemocnice v Plzni nabídli tři balení po šedesáti tabletách s 2,5 miligramy účinné látky za doplatek 1 620 korun.

To je více než stoprocentní nárůst oproti první lékárně a zhruba sedmdesátkrát víc ve srovnání s variantou půlení pětimiligramových tablet.

Opravdové překvapení ale čekalo redaktorku v lékárně menšího řetězce v Plzni na Lochotíně. „Když si vezmete jedno balení po šedesáti tabletách, doplatek je zhruba 500 korun,“ uvedla lékárnice. Dohromady by tedy za požadované množství pacientka doplatila 1 500 korun.

Lékárna ovšem nabídla i výhodnější variantu bez doplatku – balení po dvaceti 2,5miligramových tabletách. Lékárnice ale zároveň doplnila, že podmínkou je, aby pacientka znovu zamířila ke svému lékaři, který recept přepíše ze dvou balení po 168 tabletách na osm nebo devět balení po dvaceti tabletách.

Jinak by podle lékárnice hrozilo, že by zdravotní pojišťovna medikament lékárně neproplatila. Lékárnice zároveň upozornila, že je nutné si pospíšit, protože druhý den už Eliquis bez doplatku nemusí být k mání.

Rozčarování čeká i na cukrovkáře

Výrazné rozdíly doplatků mezi lékárnami zaznamenala také čtenářka, která má cukrovku a každý měsíc potřebuje dvě inzulinová pera.

V malém městě o velikosti 2 500 obyvatel jí stanovili v lékárně cenu za dvě pera Victoza 1 800 korun. V lékárně velkého zahraničního řetězce ale zaplatila 1 300 korun. Za měsíc tedy ušetřila 500 korun.

Lékaři tento chaos v cenách kritizují a navrhují sjednocení doplatků. „Přivítali bychom, kdyby doplatky za léky byly ve všech lékárnách stejné. Stanovil by je Státní ústav pro kontrolu léčiv SÚKL. Stav, který je nyní, není příznivý pro naše pacienty,“ uvedla plzeňská praktická lékařka Eva Pohořalá.

V Německu je doplatek za léky ve všech lékárnách stejný

Člen představenstva České lékárnické komory a pracovník lékárny v Plzni Stanislav Havlíček uvedl, že současný systém znevýhodňuje například seniory v malých obcích, kteří si nemohou dojet pro léky do velkého města, kde je seženou levněji.

Například v Německu podle Havlíčka systém funguje mnohem lépe. Stát pro pacienty stanoví jednotné doplatky za léky ve všech lékárnách. Plátci, což jsou zdravotní pojišťovny, od farmaceutických firem získávají podle počtu pojištěnců zpětné bonusy, které cenu léků ve finále zlevňují.

„V Česku si na zpětné bonusy od výrobců léků sáhnou jen velcí hráči, kterým výrobci bonusy vyměřují podle podílu na trhu a pro systém zdravotního pojištění to neznamená žádné zvýhodnění,“ líčí Havlíček.

Zdravotní pojišťovny podle něj chtějí, aby pacienti získávali levnější léky, a proto podporují různé marketingové kampaně.

„Ty ale z obecného hlediska nejsou nic prospěšného, protože zvyšují spotřebu léků,“ sdělil Stanislav Havlíček.

  • Nejčtenější

Limberskému jsem půjčoval na hazard, tvrdí obžalovaný z oklamání fotbalistů

Dvě ikony plzeňského fotbalu, David Limberský a Vladimír Darida, se staly obětí milionových podvodů. Podle obžaloby...

Nejsem gambler. I kdybych hrál, nepůjčoval bych si, hájí se Limberský

Před plzeňským krajským soudem vypovídal fotbalista David Limberský, kterého podle spisu obchodník s luxusními vozy...

Načerno zvětšuje salaš na Šumavě. Chráním ovce před vlky, tvrdí podnikatel

Podnikatel přestavuje hospodářství u Borových Lad na Prachaticku v rozporu s územním plánem. Prý nemá jinou možnost,...

Kometa si poradila s Plzní, Gulašova rekordní střelecká série skončila

Deset zápasů se vstřeleným gólem. Na této hodnotě se zastavila rekordní série útočníka Milana Gulaše. Hokejisté Komety...

Do Úhlavy se dostala nebezpečná látka, Plzeň zásobuje náhradní zdroj

Do řeky Úhlavy, která zásobuje Plzeň pitnou vodou, se dostala vysoce toxická chemická látka. Prostředek na impregnaci...

Premium

Havel byl z jiného těsta, vzpomíná v rozhovoru exprezident Klaus

Jeden z hlavních aktérů polistopadového vývoje Václav Klaus starší hovořil pro LN o nepochopení kuponové privatizace i...

Premium

Test kávy v kapslích: Bezpečné, pohodlné, ale drahé potěšení

V kavárně určitě najdete zajímavější druhy kávy, rozpustná je zase levnější. Test jsme zaměřili na kávu v kapslích, z...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

  • Další z rubriky

Vlaky z Prahy na západ Čech zrychlí, přibudou nové přímé spoje

Od poloviny prosince přibude vlaků na tratích mezi Prahou a západem Čech. Podle Českých drah se spoje také zrychlí,...

Odvážných, kteří podepsali Chartu 77, bylo v Plzeňském kraji málo

Před listopadem 1989 nebylo v západních Čechách mnoho lidí, kteří podepsali Chartu 77. Pamětníci odhadují, že v Plzni...

Nárazy do stromu. Na Plzeňsku zemřel řidič, na Tachovsku dva zranění

U dvou vážných nehod, kdy auto narazilo do stromu, zasahovali v neděli záchranáři v kraji. Vrtulník vzlétl v noci k...

Radikální řešení zachránilo vzácné varhany, vrátil se jim původní zvuk

Jedinečným varhanám v Korandově sboru v Plzni osud během jejich téměř devadesátileté historie příliš nepřál. Nikdo je...

KRUTÁ REALITA: První měsíce po porodu byly peklo
KRUTÁ REALITA: První měsíce po porodu byly peklo

Měli jste možnost si přečíst o mém porodu a o pobytu v porodnici na šestinedělí. Nyní bych chtěla rozvést poslední a nejtěžší část mého příběhu. První půlrok mého mateřství.

Najdete na iDNES.cz