Rakovina slinivky zabíjí stále častěji, lékaři usilují o zahájení screeningu

  5:46aktualizováno  5:46
V Plzeňském kraji je dlouhodobě největší výskyt rakoviny slinivky břišní a nádorů rok od roku přibývá. Většina lidí s touto diagnózou do roka po zjištění nemoci umírá. Lékaři v plzeňské fakultní nemocnici proto připravují preventivní program pro rizikové skupiny lidí, aby se onemocnění zachytilo včas.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Martin Polívka, MF DNES

„Mohu, bohužel, ze své praxe potvrdit, že v současnosti vzrůstá výskyt rakoviny slinivky břišní a úmrtnost při ní,“ uvedla Jana Koželuhová, vedoucí lékařka oddělení gastroenterologie I. Interní kliniky Fakultní nemocnice Plzeň. Jen o málo lépe je na tom Karlovarský kraj.

V roce 2000 byla rakovina slinivky diagnostikována v kraji u 89 lidí a 85 z nich zemřelo, v roce 2017 onemocnělo 151 lidí a zemřelo 139. Data jsou na webu svod.cz.

Koželuhová připomněla, že v České republice je šestý nejvyšší výskyt rakoviny slinivky břišní v Evropě. V době stanovení diagnózy není kvůli pokročilému stadiu možné u 70 až 80 procent nemocných provést radikální odstranění postiženého orgánu, které by nemocným dávalo reálnou šanci na dlouhodobé přežití.

„Z těchto důvodů usilujeme s dalšími kolegy a zástupci České gastroenterologické společnosti o vytvoření a zahájení screeningového programu karcinomu slinivky břišní,“ prozradila Koželuhová.

Varovná čísla

  • v roce 2000 onemocnělo rakovinou slinivky 89 lidí, z toho 85 zemřelo
  • v roce 2017 mělo rakovinu slinivky 151 lidí, z toho 139 zemřelo

Nyní je ve fázi vytipovávání rizikových skupin lidí, u kterých by screening byl zahájen. „Cílem zavedení nového typu screeningu je snížení výskytu a úmrtnosti na rakovinu slinivky břišní, podobně jako se během téměř dvaceti let díky screeningovému vyšetření rakoviny tlustého střeva dosáhlo snížení počtu úmrtí,“ sdělila Koželuhová.

Nový projekt podle ní využije zkušeností z již fungujícího Národního programu screeningu rakoviny tlustého střeva, který je spolu s rakovinou děložního hrdla a rakovinou prsu jedním ze tří celostátních plošných preventivních vyšetřovacích projektů.

Po zavedení screeningu v roce 2000 výskyt rakoviny tlustého střeva a konečníku klesá, snížila se tím také úmrtnost. V roce 2000, tedy předtím, než program odstartoval, onemocnělo v Česku rakovinou tlustého střeva a konečníku 7 561 lidí a 60 procent z nich zemřelo, v roce 2017 bylo diagnostikováno 7 503 případů a zemřelo 3 718 lidí, což je o 11 procent méně.

Čísla by ale mohla být mnohem pozitivnější, kdyby preventivní vyšetření absolvovalo více lidí. Nyní ho absolvuje jen třetina těch, kterých se to týká.

Rizikové skupiny: ti, co kouří a pijí alkohol

Chirurgové plzeňské fakultní nemocnice v souvislosti se slinivkou upozorňují dlouhodobě na to, aby se dalo více peněz do výzkumu.

„Aby se zjistily příčiny vzniku nádorů slinivky. Nebude to jedna příčina, ale komplex příčin. Jisté ale je, že bez peněz navíc to nepůjde,“ uvedl již dříve přednosta Chirurgické kliniky plzeňské fakultní nemocnice Vladislav Třeška.

Doplnil, že o výzkum slinivky břišní by se mohla rozšířit činnost Biomedicínského centra v Plzni, které už se zaměřuje na výzkum rakoviny jater.

Podle Třešky musí do hry vstoupit státní aparát, politici. „To ale není jen slinivka. Jsou tu žlučové cesty, rakovina tlustého střeva, rakovina ledvin. Do výzkumu se musí pustit peníze, protože rakovina zabíjí ve stále větší míře i mladé lidi,“ upozornil Třeška.

Podle jeho kolegy chirurga Tomáše Skalického by se měl výzkum zaměřit na příčinu vzniku nádoru a na léčbu.

„Na vzniku chronického zánětu slinivky se podílí kouření a pití alkoholu. Ale asi je to více faktorů, protože důvodem vyššího výskytu rakoviny slinivky v Plzeňském a Karlovarském kraji není to, že by se v tomto regionu kouřilo a pilo více než v ostatních částech republiky,“ uvedl Skalický.

Doplnil, že při rakovině slinivky a žlučových cest se pětileté přežití týká jen zhruba pěti až sedmi procent pacientů. Většina nemocných totiž umírá už po roce.

  • Nejčtenější

Limberskému jsem půjčoval na hazard, tvrdí obžalovaný z oklamání fotbalistů

Dvě ikony plzeňského fotbalu, David Limberský a Vladimír Darida, se staly obětí milionových podvodů. Podle obžaloby...

Nejsem gambler. I kdybych hrál, nepůjčoval bych si, hájí se Limberský

Před plzeňským krajským soudem vypovídal fotbalista David Limberský, kterého podle spisu obchodník s luxusními vozy...

Kometa si poradila s Plzní, Gulašova rekordní střelecká série skončila

Deset zápasů se vstřeleným gólem. Na této hodnotě se zastavila rekordní série útočníka Milana Gulaše. Hokejisté Komety...

Do Úhlavy se dostala nebezpečná látka, Plzeň zásobuje náhradní zdroj

Do řeky Úhlavy, která zásobuje Plzeň pitnou vodou, se dostala vysoce toxická chemická látka. Prostředek na impregnaci...

Na Čapí hnízdo se premiéra neptejte, výhrůžky studentům prověří inspekce

Hejtmanství nechá prověřit incident spojený s návštěvou premiéra Andreje Babiše na plzeňské průmyslové škole...

Premium

Havel byl z jiného těsta, vzpomíná v rozhovoru exprezident Klaus

Jeden z hlavních aktérů polistopadového vývoje Václav Klaus starší hovořil pro LN o nepochopení kuponové privatizace i...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

Premium

K jídlu suchý chleba, místo chráničů molitan. Zpověď Pastrňákovy mámy

Příběh jak z hollywoodského filmu. Marcela Ziembová je máma hokejové hvězdy světového formátu Davida Pastrňáka, kterému...

  • Další z rubriky

Cestu přes centrum Plzně nově urychlí sdílené koloběžky

Kromě kol mohou lidé pro cestování po Plzni nově využívat sdílených koloběžek. K dispozici je zatím pět stanovišť v...

Na ledvinu se čeká rekordně krátkou dobu, čas by mohl být ještě kratší

Na transplantaci ledvin čekají pacienti v České republice zhruba jeden rok. Na západě Čech je to jen kolem čtvrt roku....

Mýval vylezl na lampu a nemohl dolů, na pomoc mu přijeli hasiči

Pomoc profesionálních hasičů potřeboval ráno v Bělé nad Radbuzou na Domažlicku mýval. Medvídek se vyšplhal na lampu...

Radikální řešení zachránilo vzácné varhany, vrátil se jim původní zvuk

Jedinečným varhanám v Korandově sboru v Plzni osud během jejich téměř devadesátileté historie příliš nepřál. Nikdo je...

Najdete na iDNES.cz