Lavičku Václava Havla opět poničil vandal a radnici už došla trpělivost

  14:24aktualizováno  14:24
Lavička Václava Havla není v centru Plzně ani rok a už se čtyřikrát stala terčem vandalů. Naposledy minulý týden, kdy někdo poškodil desku stolu a to i přesto, že prostor sleduje městská kamera. Radnice se nyní opět vrací k záměru, že lavičku ze Šafaříkových sadů přestěhuje jinam.

Lavičku Václava Havla v Šafaříkových sadech v Plzni opět poškodil vandal. Tentokrát vyrazil část dřevěné výplně desky stolu. (19. srpna 2015) | foto: Ladislav Němec, MAFRA

„Poškození lavičky jsme zaznamenali minulý týden. Už je zadaná oprava, kterou provede vlastními silami Správa veřejného statku města Plzně. Škodu odhaduje maximálně do tisíce korun,“ uvedla mluvčí magistrátu Eva Barborková.

Předmětem zájmu vandalů už byla lavička několikrát. „Mimo jiné se z ní ztratily tři skleněné komponenty. V jednom případě byla také počmárána barvami. Město je pro takové případy pojištěné,“ uvedla mluvčí magistrátu Eva Barborková.

Kvůli opakovanému poškozování lavičky radnice opět otevře téma jejího přestěhování z parkového okruhu kolem historického centra města na jiné místo.

„Myslím, že už došla trpělivost všem nám tady a také všem Plzeňanům, alespoň takové jsou reakce. Já to budu projednávat s kolegy hned příští týden, kdy máme pravidelné porady, abychom si ujasnili a vytipovali prostor, kam by bylo vhodné lavičku přestěhovat. Je třeba, aby bylo nové umístění také v souladu s tím, co bude požadovat Knihovna Václava Havla, která je vlastníkem licence k lavičce,“ řekl primátor města Plzně Martin Zrzavecký.

Opravy lavičky už město přišly na jedenáct tisíc korun

Potvrdil, že ve hře nadále zůstávají lokality, které se zvažovaly už v minulosti, a to Luftova zahrada, areál Západočeské univerzity nebo atrium Nového divadla.

„Jde o to, aby místo bylo přístupné turistům, protože lavička je do jisté míry atrakcí. Já sám se přikláním k prostoru u Nového divadla, protože Václav Havel měl také vztah k divadlu. Musíme se ale spojit s Knihovnou Václava Havla a zvážit i technické možnosti, protože tento přesun bude znamenat i nějaké investice,“ podotkl Zrzavecký.

Fotogalerie

Podle zástupce velitele Městské policie Marka Šilhana se zatím nepodařilo dopadnout ani jednoho z pachatelů, kteří v minulosti lavičku poškodili. Děje se to v noci, kdy kamera sice zachytí člověka třeba s kapucí na hlavě, ale jeho identifikace není možná.

„Z bezpečnostního hlediska by rozhodně bylo vhodné lavičku přemístit tak, aby nebyla na trase opilců, v nejužším centru města. Když se jdou lidé bavit a jdou z restaurací, tak procházejí právě i Šafaříkovými sady,“ řekl Šilhan.

Lavička Václava Havla, jejímž autorem je architekt Bořek Šípek, je v Plzni od 31. října 2014. Má být místem setkávání, dialogu a diskusí. Tvoří ji dvě křesla spojená kulatým stolem, jehož středem prorůstá lípa. Její instalace a potřebné úpravy místa si vyžádaly kolem 350 tisíc korun, opravy poškozené lavičky už město přišly na 11 tisíc korun.

V ČR je lavička také v Praze, Českých Budějovicích a v Hradci Králové, ve světě je například v Dublinu, ve Washingtonu či Barceloně.

Autor:

Nejčtenější

Unikátní případ: Limberskému hrozí trest za zesměšňování Tvrdíka

Plzeňský obránce David Limberský se drží za hlavu poté, co na Realu Madrid v...

Plzeňský fotbalista David Limberský už měl po sezoně a začínal dovolenou. Teď mu hrozí trest za následné výroky na...

Herec Skamene získal pole a louky na Tachovsku jako restituční náhradu

Roman Skamene

Herec Roman Skamene a jeho příbuzná jsou definitivně vlastníky sedmi hektarů pozemků u dálnice D5 na Tachovsku, které...

Chovanec už nechce být poslancem, vadí mu podpora ČSSD současné vládě

Milan Chovanec (ČSSD)

Bývalý ministr vnitra Milan Chovanec se vzdá poslaneckého mandátu. Ze Sněmovny chce odejít do konce března po sjezdu...

Žena nechala stopaře v autě a odešla nakoupit. Muž mezitím odjel pryč

Zastavit stopaři se řidičce jedoucí ze Svitav do Litomyšle nevyplatilo....

Domažličtí policisté pátrají po stopaři, kterého svezla čtyřicetiletá řidička. Muž zřejmě působil značně věrohodně,...

Počasí ochromilo Plzeň, přes hodinu nejezdily autobusy ani trolejbusy

Silnice v Plzni ráno pokryla ledovka. Dopravní policisté řešili asi patnáct...

Rozmarné počasí si ráno nepěkně pohrálo s motoristy v Plzni. Na některých silnicích se vytvořilo náledí, na které...

Další z rubriky

Na Plzeňsku zabila psa jedovatá návnada, traviče hledá policie

Ilustrační snímek

Policisté pátrají po pachateli, který v lese mezi Třemošnou a obcí Zruč-Senec na Plzeňsku umístil otrávenou návnadu. Tu...

Řidička jela na červenou a srazila se s autem, její vůz se převrátil

Řidička projela křižovatkou Masarykova - Rokycanská na červenou, její vůz...

Nepozornost se ve středu večer zle vymstila řidičce, která projížděla křižovatkou U Pietasu v Plzni. Jela totiž na...

Nikdo mě nechtěl zaměstnat, říká muž zproštěný viny z podpálení benzinky

Obžalovaný Nikola Raduljev si u soudu před novináři zakrýval obličej. Vlevo na...

Čtyři roky žil pětadvacetiletý Nikola Raduljev s nálepkou žháře, který podpálil sklad u čerpací stanice v Horšovském...

Najdete na iDNES.cz