Po zpronevěře peněz vedou krajské sdružení hasičů stejní lidé

  18:19aktualizováno  18:19
Ve vedení Krajského sdružení hasičů Čech, Moravy a Slezska v Plzeňském kraji, které zaštiťuje dobrovolné hasiče v obcích, jsou stejní lidé jako před vytunelováním pokladny spolku. Odstoupil pouze starosta sdružení. Někteří členové si myslí, že za zpronevěru mohlo celé vedení a mělo tedy rezignovat.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: HZS Královéhradeckého kraje

Kauza začala nalezením prázdné pokladny v závěru roku 2017. Přitom v ní mělo být téměř 800 tisíc korun. Za zpronevěru peněz soud loni v srpnu pravomocně potrestal podmínkou Renatu Vídršperkovou, která hasičům vedla účetnictví.

Paradoxní ale je, že ve vedení krajského sdružení hasičů jsou dnes kromě starosty, který odstoupil, stále ti samí lidé. Staronové vedení se hájí tím, že zpronevěru nezavinilo.

Trestní oznámení, které na bývalé vedení za spoluúčast na zmizení peněz bylo podáno, rok a půl vyšetřuje policie.

Pozitivní na celé věci je jen rozhodnutí Plzeňského kraje, který poskytuje dobrovolným hasičům každý rok tři a půl milionu korun. Peníze jdou nově na konkrétní akce, které organizátoři vyúčtovávají přímo hejtmanství. Už se tedy nemůže stát, že by krajské vedení hasičů mělo na účtu statisíce.

„Krajský úřad dává na činnost dobrovolných hasičů 3,5 milionu korun ročně, krajské vedení dobrovolných hasičů z těchto peněz dostávalo 750 tisíc korun. Jedná se o peníze, které zpronevěřila paní Vídršperková. Nově jde na provoz krajské kanceláře jen 50 tisíc korun, ostatní peníze se rozdělují mezi okresní sdružení, která organizují akce hasičů,“ vysvětlil člen výkonného výboru krajského sdružení za Plzeň-město Vlastimil Malina.

Ten je přesvědčený, že bývalé vedení mělo rezignovat. „Protože za zpronevěru mohlo celé vedení, a ne jen starosta,“ uvedl Malina.

Odstoupil ale jen bývalý starosta Jan Majer. Josef Černý a František Ryba, kteří mu dělali náměstky, jsou ve vedení stále. Jen s tím rozdílem, že Černý je starostou.

Že vedení mělo odstoupit, si myslí i starosta Němčovic Karel Ferschmann, který je také dobrovolným hasičem. Proto na Majera, Černého i Rybu podal kvůli vytunelované pokladně v říjnu 2017 trestní oznámení.

„Dodnes jsem ale nebyl ve věci vyslechnut,“ líčí Ferschmann.

Mluvčí krajských policistů Martina Korandová sdělila, že případ je ve fázi prověřování. „Nepadlo tedy ani obvinění, ani nebyl případ odložen,“ dodala.

Členové vedení krajského sdružení podle Ferschmanna měli přijmout morální odpovědnost a odstoupit. „Takto se dobrovolní hasiči pošramocené pověsti nezbaví,“ sdělil Ferschmann.

„Jo, to se nám to hoduje, když nám lidi pučujou, říkal ve Švejkovi feldkurát Katz. Krajského vedení se to týká také,“ dodal Ferschmann. Naráží na to, že jednotlivá okresní sdružení půjčila krajskému vedení peníze na to, aby se vyrovnal dluh téměř 800 tisíc korun.

Jsou to peníze například z členských příspěvků členů okresních sdružení, z nichž některá jsou kvůli tomu téměř bez prostředků.

Černý: Podvody dělali jiní s vědomím bývalého starosty

Černý uvedl, že na funkci náměstka rezignoval a o starostu krajského sdružení nestál, ale navrhli ho lidé z okresních sdružení. „Zvolilo mě nakonec shromáždění představitelů okresních sdružení, což je asi 40 lidí, kde má každý okres nějaké členy. Dostal jsem nadpoloviční většinu hlasů,“ sdělil Černý.

„Někdo má zájem, abych skončil, jsme s náměstkem Rybou nepohodlní, chtějí nás zlikvidovat. Přitom jiní dělali podvody s plným vědomím bývalého starosty Majera. Přišel jsem na to při uzávěrce dotace,“ sdělil Černý. Konkrétní být nechtěl.

Sdělil jen to, že on ani Ryba o zpronevěře nevěděli. „Neměl jsem ani žádný přístup k financím, ten měl jen pan Majer a paní Vídršperková,“ sdělil.

Na připomínku, že starosta Majer byl těžce nemocný a jeho náměstci ho tedy měli zastoupit, namítl, že když ve firmě onemocní jednatel, nikdo ho svévolně také nemůže nahradit.

„To podle stanov nejde, já bych od starosty musel získat zplnomocnění, abych ho mohl zastupovat, ani Rybovi zplnomocnění nedal. Já jsem měl svěřený jen úsek mládeže, finance ne,“ popsal Černý.

Možné je, že se situace zklidní v příštím roce, kdy si dobrovolní hasiči budou volit nové vedení.

Volby do EP proběhnou v České republice 24. a 25. května. Volební místnosti budou otevřeny v pátek od 14:00 do 22:00 a v sobotu od 8:00 do 14:00. Do Evropského parlamentu kandiduje 39 uskupení.

Nejčtenější

Plzeň zná soupeře pro předkolo Ligy mistrů, Slavia může narazit i na Ajax

Jan Kopic (vlevo) s Alešem Čermákem z Plzně brání madridského kanonýra Karima...

Basilej, Olympiakos Pireus, případně PSV Eindhoven. Fotbalová Plzeň zná okruh soupeřů, na které může narazit v...

Plzeňský klub čeká na výsledky vyšetřování. Podle svědků boural Krmenčík

Plzeňský útočník Michael Krmenčík je rozmrzelý, neuspěl proti Bohemians.

Pražští policisté vyšetřují dopravní nehodu z pondělního rána, kdy řidič narazil do několika zaparkovaných aut. Poničil...

Medici odmítají praxi v malých nemocnicích, chtějí na nejlepší pracoviště

Operační sál ve Fakultní nemocnici v Hradci Králové.

Studenti plzeňské lékařské fakulty Karlovy univerzity se bouří. Škola totiž rozhodla, že v šestém ročníku už nebudou...

KOMENTÁŘ: Proč fotbalová liga v novém fanoušky neláká

Tvrdé souboje provázely souboj o titul mezi Slavií a Plzní.

Když tenis před téměř padesáti lety na konci vyrovnaného setu zavedl zkrácenou hru zvanou tie-break, aby nedocházelo k...

Kardinála Berana chtěla StB natočit při flirtování, dali mu afrodiziaka

Smutné výročí, kardinál Josef Beran zemřel před padesáti lety. Snímek je z...

Kardinála Josefa Berana věznili nacisté i komunisté. Plzeňského rodáka a uznávaného duchovního StB neustále sledovala,...

Další z rubriky

Schizofrenik, který vraždil mačetou, jde do detence. Před činem trpěl bludy

Davida K. přivedli ke Krajskému soudu v Plzni policisté ze zásahové jednotky....

David K., který podle vyšetřovatelů loni v prosinci v Plzni brutálně zavraždil mačetou mladistvého chlapce, půjde do...

VIDEO: Do Království jedu přibyly mamby zelené, umějí lovit i ptáky

Dvě mamby zelené se zabydlely v plzeňské zoo.

V plzeňské zoo se zabydlely dva exempláře jednoho z nejjedovatějších hadů světa mamby zelené. Čtyřletý pár pochází ze...

Úřady nespolupracují, Plzeň se pro řidiče stala labyrintem plným uzavírek

Dopravní komplikace přineslo uzavření Rooseveltova mostu v Plzni. Jeho opravy...

V Plzni je několik rozsáhlých uzavírek, které značně komplikují dopravu. Dalo se situaci předejít a jednotlivé opravy...

ROZHOVOR: Dceřino onemocnění nám více dalo, než vzalo
ROZHOVOR: Dceřino onemocnění nám více dalo, než vzalo

V roce 2016 se Elišce Hladové a jejímu partnerovi narodila Beátka. Až do té chvíle netušili, že dcerka nebude v pořádku. Přišla však na svět s Treacher Collinsovým syndromem...

Najdete na iDNES.cz