Kostelec je úkaz. Z jiných vesnic lidé odcházejí, tady jich přibývá

  18:16aktualizováno  18:16
Ojedinělou výjimkou v regionu, který se již léta spíše vylidňuje, je Kostelec na Tachovsku. Za poslední 15 let tu přibylo na čtyřicet nových domů. Lidi sem láká klidné bydlení a přitom blízkost krajského města. Vesnička, která má i vlastní školku a družinu, se může chlubit tím, že si dokáže „sáhnout“ pro evropské dotace.

Kostelec na Tachovsku se v posledních letech rozrůstá | foto: Ladislav Vaindl, 5plus2.cz

Počet obyvatel pětisethlavé vesničky vzrostl za posledních několik let téměř o polovinu. Z paneláku v Nýřanech na Plzeňsku se sem přistěhovala i rodina Fichtlových, která zde právě dokončuje stavbu rodinného domku.

„Kostelec jsem si vyhlédl při svých cestách na kole po kraji. Vždy na zpáteční cestě jsem se zastavil v místní hospodě a v průběhu let jsem viděl, jak se vesnice mění a vzkvétá. Na základě toho jsme se s manželkou rozhodli, že bychom si tady mohli postavit dům,“ vypráví Jaroslav Fichtl.

Cena pozemku byla dotovaná obcí, která na novou zástavbu získala evropské dotace. „Jsou tady veškeré sítě - voda, plyn, kanalizace. Máme krásný výhled do krajiny, kousek od nás fotbalové hřiště,“ říká Fichtl.

Bydlení v Kostelci si pochvaluje i Martin Starý, který žije na Tachovsku od dětství. „Přímo z Kostelce pochází manželka. Postavili jsme si tady nový domek, a jsme tu moc spokojeni, protože zkrátka všechno funguje jak má. Je to hlavně o lidech. A zdejší starosta je tahoun, který ostatní motivuje,“ říká Martin Starý.

Plánují i moštárnu či sběrný dvůr

Přímo v Kostelci vyrostlo za posledních patnáct let 40 nových domů, další přibývají. Vesnice, která se dokázala zbavit i problémů se sociálně nepřizpůsobivými obyvateli, se stala atraktivním místem pro bydlení pro starousedlíky, ale i pro mnoho mladých rodin. A má další plány.

Fotogalerie

„Počítáme s vybudováním sběrného dvora, obecní moštárny nebo s přestavbou starého kravína na unikátní projekt zahradnictví, v němž by našli práci i sociálně slabší, kteří mají problém se získáním a udržením stálého zaměstnání,“ prozrazuje starosta František Trhlík, který Kostelec vede již dvanáct let.

Přiznává zároveň, že bez dotací by se změny nepodařily. „Naše obec má příjem z daní sedm milionů ročně. Ještě jednou tolik ale máme díky dotacím, především evropským, a z vlastní ekonomické činnosti. Když vybíráme investiční akce, z devadesáti procent mají přednost projekty, na které je momentálně možné získat dotaci,“ vysvětluje Trhlík.

Průmyslová zóna roku

Průmyslovou zónu je v Kostelci, v jeho části Ostrov u Stříbra, na dálnici D5 nedaleko Plzně, ocenila porota soutěže Investor a podnikatelská nemovitost roku jako nejlepší v ČR. Soutěž organizuje agentura CzechInvest a Sdružení pro zahraniční investice AFI. 

Díky rozšíření Panattoni Parku Stříbro, které připravila nová česká developerská skupina Accolade spolu s mezinárodním developerem Panattoni, vzniká v okrese s nejvyšší nezaměstnaností v Plzeňském kraji jen v letošním roce téměř tisíc nových pracovních míst. Celkem v zóně pracují dva tisíce lidí a působí tu šest společností. „Park v Ostrově u Stříbra se za poslední rok prakticky zdvojnásobil a patří k našim nejúspěšnějším nejenom v České republice,“ říká Klára Fritsch, obchodní ředitelka společnosti Panattoni Europe Česká republika. 

„Nebýt dotací, tak bychom měli ročně na investice necelé dva miliony korun, a to je v podstatě o ničem,“ tvrdí starosta.

Fichtlovi jsou v novém domově spokojeni i proto, že práci mají blízko. Jaroslavova manželka Radka dojíždí do průmyslové zóny v Ostrově, vzdálené jen čtyři kilometry. Tam dosud našlo zaměstnání 600 lidí.

V dalších halách, které se nyní staví, bude zapotřebí dalších téměř 1500 pracovníků a výhledově by se průmyslová zóna měla rozrůst ještě o další fabriky. Ty pak podle starosty Kostelce zaměstnají až 1200 lidí. „A nájezd na dálnici je hned u Ostrova, takže v Plzni jsme od baráku za dvacet minut,“ popisuje Radka Fichtlová.

Starší dcera Fichtlových Kristýna dojíždí autobusem do základní školy v Kladrubech, mladší Veronika chodí do mateřské školy přímo v obci.

„Je tady krásná, nově opravená školka. V ní fungují odpoledne kroužky a něco jako družina i pro školní děti. Když přijedou po vyučování z Kladrub, mohou tam být až do pěti odpoledne. To vnímáme jako velký nadstandard a navíc je to zdarma, náklady platí obec,“ vypráví Fichtlová.

Na opravu čeká ještě gotický kostel v obci. Radnice už má projekt na jeho rekonstrukci za dvacet milionů korun. I tady chce žádat o dotaci.  

Volby do EP proběhnou v České republice 24. a 25. května. Volební místnosti budou otevřeny v pátek od 14:00 do 22:00 a v sobotu od 8:00 do 14:00. Do Evropského parlamentu kandiduje 39 uskupení.

Nejčtenější

Plzeň zná soupeře pro předkolo Ligy mistrů, Slavia může narazit i na Ajax

Jan Kopic (vlevo) s Alešem Čermákem z Plzně brání madridského kanonýra Karima...

Basilej, Olympiakos Pireus, případně PSV Eindhoven. Fotbalová Plzeň zná okruh soupeřů, na které může narazit v...

Plzeň - Sparta 4:0, úřadující mistr dominoval a odložil oslavy Slavie

Plzeňský Jan Kopic slaví svůj gól proti Spartě.

Nejvyšší porážka Sparty v historii samostatné české ligy. Na půdě Plzně prohrála ve 3. kole nadstavbové části skupiny o...

Straka vzpomíná: Na Dopitu jsem neměl, nejchytřejší byl ale Alby

Martin Straka v diskuzi s Jiřím Dopitou

Jako centr se na buly extrémně zaměřoval. Moc dobře věděl, jak důležitá herní situace to v hokeji je. Právě úspěšnost...

Medici odmítají praxi v malých nemocnicích, chtějí na nejlepší pracoviště

Operační sál ve Fakultní nemocnici v Hradci Králové.

Studenti plzeňské lékařské fakulty Karlovy univerzity se bouří. Škola totiž rozhodla, že v šestém ročníku už nebudou...

KOMENTÁŘ: Proč fotbalová liga v novém fanoušky neláká

Tvrdé souboje provázely souboj o titul mezi Slavií a Plzní.

Když tenis před téměř padesáti lety na konci vyrovnaného setu zavedl zkrácenou hru zvanou tie-break, aby nedocházelo k...

Další z rubriky

Hutím Pilsen Steel hrozí konkurz, ministr se sejde s ruským velvyslancem

Ilustrační snímek

Ministr průmyslu Karel Havlíček se kvůli plzeňským hutím a kovárnám Pilsen Steel, které jsou v insolvenčním řízení,...

Na plzeňském Beko Fresh festivalu lidé ochutnali cvrčky, top piva i vína

Cooking show Zdeňka Pohlreicha patřila k tahákům akce Beko Fresh Festival Plzeň...

Tisíce lidí zamířily v sobotu na plzeňský Beko Fresh festival určený pro milovníky jídla a pití, který se koná i v...

Dětské obrázky už nevisí na lednicích, zdobí kabelky a tašky maminek

Alexandra Krutá (vlevo) a Anna Čudáková přišly s nápadem, jak využít obrázky,...

Anna Čudáková a Alexandra Krutá z Plzeňska našly originální způsob, jak využít obrázky dětí tak, aby dělaly rodičům...

Nejlepší dětské knihy podle věku: Testujeme na vlastních dětech
Nejlepší dětské knihy podle věku: Testujeme na vlastních dětech

Dětských knih je na trhu velké množství, a tak je někdy složité najít tu pravou, která bude děti opravdu bavit. My jsme vyzkoušeli osm knížek. Podívejte se, jak v testu našich „redakčních“ potomků obstály, a nechte se inspirovat.

Najdete na iDNES.cz