Středa 19. ledna 2022, svátek má Doubravka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 19. ledna 2022 Doubravka

Stalinova i Moskevská, ulice si vysloužila titul Třída politických omylů

  9:12
Listopad 1989 přinesl se změnou poměrů také přejmenování mnoha ulic a náměstí. Snad žádná ulice v Plzni nenesla v historii tolik názvů jako Americká. Za minulého režimu byla Stalinovou třídou, později Moskevskou a třídou Ludvíka Svobody. Kvůli častému přejmenování jí Plzeňané začali říkat Třída politických omylů.

Obyvatelé Plzně s nadsázkou říkají dnešní Americké třídě Třída politických omylů. Její název se v historii několikrát změnil. V roce 1939 to byla Jungmannova třída. | foto: Vydavatelství Starý most

První změny v názvech nastaly už během roku 1990. Z veřejného prostoru zmizela například jména Friedricha Engelse nebo Karla Marxe. Z třídy Lidových milicí se stala Studentská ulice, z Leningradské zase Masarykova, náměstí Odborářů bylo opět Mikulášské.

Rozsáhlejší však byla vlna, která přišla o rok později. Vznikla komise, do níž patřili zástupci politických stran a Občanského fóra. V jejím čele stál městský archivář Miloslav Bělohlávek.

Jen pro představu: v Plzni se nacházelo 891 ulic, náměstí a parků. Členové komise pak navrhli přejmenování pro téměř čtyřicítku z nich, přičemž asi polovině se vrátil původní název (třeba Leninova ulice byla znovu Husova, třída 1. máje zase Klatovská).

Nově se objevila jména osobností, které hrály důležitou roli v historii Plzně, jako například Luděk Pik, Matouš Mandl nebo generál George S. Patton. Odborníci při návrhu pamatovali také na oběti komunistického režimu, mezi něž patřili Milada Horáková, generál Heliodor Píka či Ladislav Broj.

V seznamu nechyběli ani lidé z uměleckého a náboženského života, kupříkladu Ladislav Lábek, Fridolín Macháček nebo kardinál Josef Beran.

Fotogalerie

Záležitost Plzeňané velmi sledovali a bouřlivě o ní diskutovali. Posílali dopisy se svými nápady nejenom vedení města, ale také redakci deníku Nová Pravda, kde historik Bělohlávek publikoval články o tomto tématu.

Změna se však neobešla bez protestů. Největší spory se vedly o pojmenování Hrdličkovy ulice, která dostala název Mandlova. Podobně tomu bylo u Prokůpkovy, dnešní ulice Luďka Pika.

„Václav Prokůpek byl jedním ze zakladatelů KSČ na Plzeňsku a redaktorem zdejší Pravdy, který psal nenávistně o Československé republice. Iniciátoři akce za zachování jména nyní zoufale hledají důvody a licoměrně dokládají, že by Prokůpkova ulice měla být pojmenována po husitském představiteli Prokopu Holém, který byl malé postavy a říkalo se mu také Prokůpek, anebo po spisovateli-ruralistovi Václavu Prokůpkovi, který však k našemu regionu neměl žádný vztah,“ zmínil historik Bělohlávek ve svém článku z 10. července 1991, jenž snahu obyvatel kritizoval.

Na porevoluční přejmenování si dobře vzpomíná plzeňský architekt Petr Domanický. Určité kroky ho tehdy překvapily.

Jak Americká měnila název

  • Dnešní Americká ulice se skládala ze dvou samostatných částí, které byly sloučeny až v roce 1951.
  • První polovina ulice vedla v minulosti od Klatovské třídy a končila před dnešním Wilsonovým mostem. Pojmenování dostala už v roce 1871 - Stodolní, později Jungmannova třída, za okupace se z ní stala třída Vítězství. Krátce po osvobození dostala název Stalinova třída.
  • Druhá část vznikla v roce 1913 a vedla od dnešního Wilsonova mostu směrem k vlakovému nádraží. Z třídy Františka Josefa I. se později stala Wilsonova třída. Za války byla přejmenována na ulici Karla IV., po jejím skončení opět na Wilsonovu třídu, což jí zůstalo do roku 1951.
  • Od té doby nesly už obě části komunikace společný název Stalinova třída, následně Moskevská ulice. Po roce 1968 nastala další změna na třídu Ludvíka Svobody, hned o dva roky později ale dostala své předchozí pojmenování, tedy Moskevská.

„Je to samozřejmě můj subjektivní pohled, nicméně dodnes mi vadí vybrané názvy na Skvrňanech. Ladislav Lábek a Fridolín Macháček byli celoživotními bojovníky za plzeňské památky. Jejich jména se ovšem objevila v názvech ulic v panelákovém sídlišti, které se vybudovalo na místě vesnice. Ta byla v šedesátých letech minulého století brutálně srovnaná se zemí,“ zdůraznil.

Podobně architekt hodnotí rovněž sídlištní lokality na Borech pojmenované po politikovi a meziválečném plzeňském starostovi Luďku Pikovi či jeho předchůdci a právníkovi Matouši Mandlovi.

Architekta též překvapil výběr názvů pro některá místa na Slovanech. „V minulosti mi přišlo velmi kontrastní, že v ultra stalinském sídlišti z padesátých let, zejména kolem Francouzské třídy, se na jednom konci vyskytlo náměstí Milady Horákové a na druhém náměstí Generála Píky. Uprostřed se pak nachází Brojova ulice. Teď už to tak intenzivně nevnímám, ale určitý paradox to stále je,“ konstatoval Domanický.

Domnívá se, že lepší variantou by tehdy bylo vybrat spíše nová prostranství. „Třeba ve čtvrti, kde by vzniklo pěkné náměstí, nábřeží a podobně. Nicméně je důležité zmínit, že úkol to byl v dané době těžký a časově náročný,“ podotkl.

Podle Domanického skrývá historie města stále řadu významných postav, které by si zasloužily v budoucnu při pojmenování pozornost.

  • Nejčtenější

Řidič rozpůleného traktoru odmítl vinu za střet s policisty při honičce

S obžalobou za těžké ublížení na zdraví při policejní honičce stanul u Okresního soudu v Tachově čtyřiapadesátiletý...

Zaběhnutý vlčák strávil noc v lese omotaný za vodítko, hledal ho i dron

Nervy drásající chvilky zažila Lenka Kolářová během procházky se svým psem v lese u Plzně. Ačkoliv měla zvíře na...

Lokomotiva si měla vydělat na opravu, před parádní jízdou ale zradil kompresor

Po šesti letech od zprovoznění čeká historickou parní lokomotivu z roku 1957 generální oprava. Nutné práce vyjdou na...

Říha o nominaci: Dělat ještě dramatické změny? Přišlo by mi to zvláštní

Premium Vedení reprezentace ukázalo při čtvrteční nominaci na olympijské hry 2022 na nejsilnější možný výběr. Tedy téměř, myslí...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Spodní voda od bytových domů v Plzni má končit v Boleváku

Příběh zneužití městské kanalizace k nápravě nedostatků sporného projektu na stavbu čtyř velkých bytových domů u...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nečekaný příbuzenský vztah. Vévodkyně Kate a Meghan pojí krev Přemyslovců

Premium Učebnice mluví jasně. Přemyslovci vymřeli po meči v roce 1306, kdy byl mladičký král Václav III. zákeřně zavražděn...

Češi investují do kryptoměn ve velkém. Stát řeší, jak je přinutit přiznat zisky

Premium Ještě nedávno byly virtuální měny jako bitcoin investicí především pro lidi, kteří chtěli experimentovat a nebáli se...

  • Další z rubriky

Podnikatel odsouzený za zpronevěru peněz fotbalistů se vyhýbá vězení

Nástupu do vězení se vyhýbá podnikatel Čeněk Pazderka, kterého soudy poslaly za mříže dohromady na 12,5 roku. Mimo jiné...

Za Loosovými skvosty jezdí do Plzně lidé z celého světa, říká průvodce

Jiří Petrásek provází návštěvníky byty v Plzni, které navrhl známý architekt Adolf Loos. Unikátní je, kolik se jich v...

Řidič rozpůleného traktoru odmítl vinu za střet s policisty při honičce

S obžalobou za těžké ublížení na zdraví při policejní honičce stanul u Okresního soudu v Tachově čtyřiapadesátiletý...

Upravená voda z řeky Berounky může Bolevecký rybník v Plzni plnit roky

Už letos na podzim by do vysychajícího oblíbeného rekreačního rybníku Bolevák v Plzni mohla přitékat voda z Berounky....

Co bolí nejvíc? Ani porod, ani kopanec do varlat. Lékaři sestavili žebříček

Bolí nejvíc porod, nebo když muže nakopnete do varlat? Ani jedno. Podle průzkumu britské Národní zdravotnické služby...

Zemřela Adalia Rose. Holčička, která předčasně stárla

Adalia Rose byla velkou bojovnicí. Podle lékařů měla zemřít kvůli progerii krátce po porodu. Dožila se ovšem patnácti...

Německá pošta startuje diesely. Elektrododávky v zimě nevyjedou kopec

Německá Deutsche Post DHL provozuje největší flotilu elektrických dodávek, které si navíc sama vyvinula. V horském...

Čtyři typy žen, které by chtěl mít každý muž po svém boku. Jste mezi nimi?

Možná právě vy si lámete hlavu nad tím, jak si zajistit přízeň stávající či budoucího partnera? V tomto směru záleží na...

Začínal se čtyřmi zaměstnanci, dnes jich má devadesát a prodává i do světa

Svou firmu založil navzdory již existující konkurenci. Po úspěšném startu začal s vlastní výrobou výtahů, později...