Za minulého režimu stáli lidé fronty i na knihy, na většinu se nedostalo

  9:19aktualizováno  9:19
Fronty na nedostatkové zboží jako banány a toaletní papír byly průvodním jevem minulého režimu. Lidé ale stáli ve frontách i na knihy. Mnohdy odcházeli domů s prázdnou. Knihkupectví dostávala na prodej jen pár výtisků. Zatímco oblíbených detektivek a českých románů byl nedostatek, politické projevy zůstávaly v regálech.

Takzvané knižní čtvrtky. Plzeňané stojí před knihkupectvím, aby si mohli koupit knihu. Na mnohé se nedostane. | foto: Z knihy Plzeňané II., vydavatelství Starý most

„Tehdy se stály fronty na toaletní papír, na banány, takže fakt, že se tvořily fronty i na knihy, se dá považovat za detail, protože knihu člověk tak nutně jako toaletní papír nepotřebuje,“ poznamenal s nadsázkou Petr Basl, spolumajitel plzeňského knihkupectví Moudrá sova.

Na zážitky spojené s nedostatkem knih za minulého režimu prý v rámci psychohygieny raději zapomněl. Ale nakonec pár zážitků z paměti vylovil.

Známé byly takzvané knižní čtvrtky. „Na ty hrůzné doby, kdy ve čtvrtek ráno stáli lidé ve frontě a my jsme se styděli, že pro ně máme jen deset knížek a je tam dvacet lidí, se mi moc vzpomínat nechce,“ uvedl Petr Basl.

Smutné podle Basla bylo, že fronta se stávala na obyčejné detektivky, na obyčejného Párala, na obyčejný český román.

„Třeba detektivek od Chandlera jsme dostali 25 výtisků, dva, tři dostala knihovna, prodavačka si vzala jeden a na dveře jsme dali oznámení: Na čtvrtek pro vás máme připraveno 22 výtisků tří knih Chandlera,“ doplnil Basl, který v branži pracuje od roku 1975.

Vzpomíná na příhodu se světoznámým románem Jamese Joyce Odysseus. „Dostali jsme tři výtisky a přišlo oznámení, že se nesmí prodávat a je určený jen pro knihovny,“ popsal Basl.

Knihy podléhaly schválení stranických orgánů

Nakonec si ho mohli půjčovat jen studenti pedagogické fakulty po předložení indexu. „Důvodem byl popis choulostivých scén v knize, které mohly sloužit pouze ke studijním účelům,“ popsal spolumajitel antikvariátu v Mandlově ulici v Plzni Jaroslav Holý.

„Knihy vydávané po roce 1949 byly poplatné režimu. Podléhaly schválení stranických orgánů. To znamená, že byly vydávány knihy filosofické, odborné, ekonomické i náboženské, které vysvětlovaly našim občanům ten správný názor jedné strany,“ podotkl.

Zavzpomínal, že k velmi nedostatkovým titulům patřily například Medojedky od Roberta Ruarka nebo romány Arthura Haileyho. „Také to byl Karel May a jeho dobrodružné romány vydávané v nakladatelství Albatros a ilustrované Zdeňkem Burianem nebo poezie, například Jan Skácel,“ uvedl Holý a zavzpomínal i na zaniklá plzeňská knihkupectví.

„Bylo na Americké třídě pod dnešním Rájem kuřáků, ale také U Práce, kde se dnes prodávají kabelky, dále v ulici Bedřicha Smetany, na náměstí Republiky, kde je dnes restaurace Lékárna, ve Zbrojnické ulici, kde se prodává textil, nebo v obchodním centru Luna na Borech,“ vyjmenoval Holý.  

Počet objednávek knih převyšoval nabídku

Každé knihkupectví mělo podle Basla okruh svých zákazníků. „Jak mi vyprávěla knihkupkyně Lída Charvátová, fronta na nově vydávané tituly bývala obsazena herci, stával tam třeba Rudolf Kutílek nebo operní režisérka Inge Švandová–Koutecká a spousta sympatických lidí s dlouhými vlasy,“ uvedl Holý.

A jak se před rokem 1989 knihy objednávaly? Existoval Knižní velkoobchod, kam knihkupci posílali objednávky. „Mohli jsme si objednat většinu titulů z nabídky, ale pracovníci velkoobchodu pak museli objednávky seškrtávat, protože počet žádostí převyšoval nabídku. Třeba pro Plzeň bychom bývali potřebovali 300 detektivek, ale pro celý kraj jsme nakonec dostali jen stovku,“ přiblížil knihkupec.

Občas prý obchody s knihami musely příkazem shora prodávat i tituly, které by si nikdy neobjednaly. Byly to třeba politické projevy nebo knihy spisovatelů, kteří se přátelili s mocnými komunisty.

„Ale většinou si je nikdo stejně nekoupil,“ konstatoval Basl. Ten je rád, že na rozdíl od minulého režimu může dnes podnikat, mít svůj obchod s knihami a může vybírat z nepřeberného množství titulů.

Dříve knihkupec řešil, jak získat dobrou literaturu

„Před rokem 1989 ročně vyšly tři, čtyři tisíce titulů včetně učebnic, v posledních letech je to kolem 17 tisíc a ještě před třemi, čtyřmi lety to bylo dokonce kolem 19 tisíc,“ popsal knihkupec.

Soutěž o cestu kolem světa

Splňte si sen

Zúčastněte se soutěže ke 30. výročí obnovení svobody a vyhrajte cestu kolem světa s CK S.E.N. – Poznávací zájezdy do exotiky plné zážitků s českými průvodci již od roku 1993.

Zatímco za minulého režimu řešil, jak do obchodu dostat dobrou literaturu, dnes je titulů tolik, že je problém vše probrat a vybrat přesně ty knihy, které zákazníci koupí. Nesrovnatelné je to dnes v oblasti učebnic, kterých je na trhu nepočítaně, zatímco za minulého režimu jich bylo pár.

„Když jsou ve škole tři třídy prvňáčků, může se stát, že si každá paní učitelka vybere jinou učebnici a škola ji pro žáky nakoupí,“ popisuje knihkupec. Podle něj ale existuje věc, která se tehdy a dnes nezměnila. „Stále pracujeme s manželkou od rána do večera,“ usmívá se podnikatel, který název Moudrá sova vymyslel v roce 1986.

Bylo to poté, co se stará prodejna ze začátku 50. let, která sídlila na rohu Klatovské třídy a Jagellonské ulice, rekonstruovala. „Po sametové revoluci ale museli vlastní prodejnu otevřít naproti, protože nový majitel domu ji tam nechtěl.

Nejčtenější

Místo pikniku ženu brutálně znásilnili. Polskému páru hrozí zpřísnění trestů

Ilustrační snímek

Třiadvacetiletá Alexandra B. z Řecka si vyrazila s polským párem, se kterým pracovala v plzeňské firmě, do lesa na...

Po pěti letech s jediným pohárovým zástupcem. Česku zbyla jen Slavia

Zklamaný Tomáš Chorý.

Ještě ani jednou v aktuálním pohárovém ročníku nekopli do míče, přesto už teď slávističtí fotbalisté vědí, že z českých...

Spolujezdec umíral, on sháněl pomoc pro psa. Řidič dostal šest let vězení

Alexandru Černému hrozí za usmrcení z nedbalosti, neposkytnutí první pomoci,...

Krajský soud v Plzni poslal na šest a půl roku do vězení s ostrahou Alexandra Černého, který loni pod vlivem alkoholu a...

PONEDĚLNÍK: Přichází Vrbův pád, nebo Plzeň zase zvedne?

Plzeňský trenér Pavel Vrba pozoruje utkání třetího předkola Evropské ligy v...

Vypadli z předkola Ligy mistrů i Evropské ligy a v domácí soutěži tápou. Naposledy jen remizovali v Teplicích, hra...

Fotbalové Česko vykročilo do evropského suterénu. Lepší je i Andorra

Hráči Plzně po ztraceném postupu.

Teď to mrzí. Štve. Ale bohužel bude hůř, protože pohárový koeficient, ze kterého těžil český fotbal, padá ke dnu. Měly...

Další z rubriky

Pandu na útěku viděli lidé v lese, zoo nabízí za informace permanentku

V plzeňské zoologické zahradě postrádají samce pandy červené. Utekl z...

Pandu červenou, která je už přes týden na útěku z plzeňské zoo, poprvé někdo spatřil. Lidé ji viděli v lesním porostu...

Pandí uprchlík je po dvanáctidenním pobytu mimo zoo v perfektní kondici

Sameček pandy červené po návratu zpět do ubikace v plzeňské zoo. Panda byla na...

Přibližně dvanáct dnů svobody si užíval samec pandy červené, který utekl z plzeňské zoologické zahrady. V pondělí večer...

Na Tachovsku se srazilo auto a motorka. Pro motorkáře letěl vrtulník

Na křižovatce u Českého Brodu se srazilo auto s motorkou (3.5.2016).

Vrtulník letecké záchranné služby vzlétl ke srážce osobního auta a motorky k obci Borovany na Tachovsku. Při nehodě se...

Trest nebo domluva? Co na fyzické tresty říkají odborníci
Trest nebo domluva? Co na fyzické tresty říkají odborníci

Výchova dětí je těžká disciplína a neexistuje univerzální návod. Jak potrestat dítě, které neposlouchá? Fyzické tresty, zákazy nebo stačí jen domluva? Odborníci v tom mají jasno.

Najdete na iDNES.cz