Spuštění francouzského kolotoče v Plzni provázely potíže s ozvučením

  16:19aktualizováno  16:19
Spuštění výtvarného kolotoče Le Manege Carré Sénart na plzeňském náměstí Republiky v pátek poznamenaly potíže s ozvučením. Na akci, jejíž součástí byl i videomapping na stěnu kostela, přišlo asi 15 až 20 tisíc lidí. Část z nich ale neslyšela úvodní projevy.

Akce byla vlastně jakousi generálkou na slavnostní zahájení 17. ledna 2015, kdy se Plzeň stane Evropským hlavním městem kultury. Organizátoři ale podcenili množství lidí. Rušivé byly i projíždějící tramvaje a autobusy.

„Chtělo by to vychytat ozvučení náměstí. V levé polovině nebylo vůbec slyšet nic. Ani hudba, ani projevy zastupitelů, či kdo to byl,“ posteskla si na facebookovém profilu Plzeň 2015 Jana Bláhová.

„My neslyšeli vůbec nic. A to bylo ještě spoustu lidí mnohem dál,“ přidává Barborka Komoňová.

Plzeňanka Lenka stála v zadní části náměstí s kamarádkou a neměla vůbec tušení, že před spuštěním videomappingu jsou ještě proslovy zástupců společnosti Plzeň 2015 či zástupců výtvarného kolotoče. „Říkaly jsme si, že zpoždění 15 minut už je poměrně dost,“ krčí rameny.

Umělecký kolotoč v Plzni

Někteří proto zhruba ve 20:45 začali i nespokojeně pískat. „Zaznamenal jsem, že částí náměstí se nesl nespokojený pískot lidí, kteří čekali už dlouho a vůbec neslyšeli, co se děje,“ přiznává Martin Baxa, primátor a předseda správní rady společnosti Plzeň 2015. Tou dobou byl zrovna na pódiu. „Špatné nazvučení na začátku bylo chybou,“ uznal.

Nedostatků si je vědom také umělecký šéf společnosti Plzeň 2015 Petr Forman. „To ozvučení proslovů bylo špatné, to musíme přiznat. Bylo to tím, že nikdo nečekal, že přijde tolik lidí. Mysleli jsme si, že víc než 10 tisíc lidí tam nebude,“ vysvětluje Forman a dodává, že z množství lidí měl ale velkou radost.

„Ukazuje to, že lidi to zajímá. Ale je pravda, že když jsem viděl ten dav, trnul jsem hrůzou. Už jsem věděl, že co se týče zvuku a viditelnosti z některých míst, budou někteří lidé nespokojení,“ popisuje Petr Forman.

Sám považuje páteční akci za generálku na slavnostní zahájení v lednu 2015. „Já jsem nikdy tolik lidí na náměstí neviděl. Přebíhal jsem na různá místa, snažil jsem se stihnout, co se dalo. Abych viděl, jak je vidět z různých míst náměstí a z davu. Takhle by zahájení teoreticky mohlo vypadat,“ míní Forman.

Při zahájení Města kultury v lednu budou v ulicích obrazovky

Podle ředitele Plzně 2015 Jiřího Suchánka se na náměstí Republiky výrazně víc lidí nevejde. „Budeme proto víc pracovat s okolním prostorem, kde budou obrazovky a zóny pro ty, kteří se na náměstí nedostanou,“ říká Suchánek a slibuje, že s ozvučením problém nebude. Bude totiž řešeno jinak.

Zároveň bude náměstí zcela uzavřeno pro dopravu. „Teď to byl problém. Nepočítali jsme s tím, že lidi budou stát i na kolejích. Je to naše chyba, neomlouvá nás to, ale opravdu nás nenapadlo, že ohlas bude takový,“ říká Petr Forman. „Je to pro nás ponaučení do budoucna,“ doplňuje jej Jiří Suchánek.

Co se týče reakcí na samotný videomapping a výtvarný kolotoč, jsou výrazně pozitivnější. „Parádní akcička, kterou jsem si opravdu užil! Projekce byla úžasná,“ hodnotil na Facebooku uživatel Miloš Novotný a většina dalších s ním souhlasila.

„My jsme moc rádi, že si tuhle velkou akci přišlo užít tolik lidí. Myslím, že se podařilo důstojně otevřít kolotoč, který zatím funguje výborně,“ uzavřel Suchánek.

Unikátní kolotoč v Plzni svezl první pasažéry (5. září 2014)

Nejčtenější

Umlátit vás lopatou, píší lidé ženě, která vyhrála soud nad Babišem

Demonstrantka Jana Filipová, která žaluje premiéra Babiše za výrok, že...

Nadávkám a výhrůžkám čelí Jana Filipová z Domažlicka, která nedávno uspěla se žalobou na Andreje Babiše. Vadí jí...

Kupa gólů i bitek. Sparta na úvod přetlačila Plzeň v prodloužení

Útočník Sparty Michal Řepík překonává Dominika Frodla v brance Plzně.

Divácky atraktivnější start sezony 2019/20 si nemohla hokejová Tipsport extraliga snad ani přát. Předehrávka 1. kola...

KOMENTÁŘ: Cesta proti hokejovému času. Takhle ne! mělo znít rázněji

Bitka mezi plzeňským Michalem Houdkem a sparťanským Janem Piskáčkem.

Žádná zákopová válka. Žádné opatrné couvání. Naopak! Byla to pozoruhodná podívaná. Klidně mohlo padnout víc než třináct...

Strojaři se při majálesu strefovali do soudruhů, univerzita je vyloučila

Areál Západočeské univerzity v Plzni

Jedna z velkých změn, kterou přinesl listopad 1989 pro školství v Plzeňském kraji, bylo založení Západočeské univerzity...

Nemáme moc rozdílových hráčů v extralize ani v NHL, říká Vlasák

Tomáš Vlasák (vpravo) se vrátil do Plzně, aby se stal sportovním ředitelem HC...

Ač nemají tolik peněz, tak patří z dlouhodobého hlediska do extraligové špičky. Sportovní manažer Tomáš Vlasák vypráví,...

Další z rubriky

Oprava Slovanské třídy v Plzni se chýlí ke konci, volná bude od prosince

Opravy Slovanské třídy v Plzni, jedné z nejfrekventovanějších silnic ve městě,...

Půl roku je kvůli rozsáhlým opravám rozkopaná Slovanská třída v Plzni. Od pondělí navíc začne další uzavírka od...

Soud uvěřil muži, který přepadl benzínku, že se napraví. Dostal podmínku

Jednadvacetiletý muž se přiznal, že přepadl letos v červnu benzínku v Losiné na...

„Vše vrátím a změním svůj život,“ sliboval u soudu jednadvacetiletý Václav Paleček, který letos v červnu přepadl...

Za pobodání domnělého milence vdané přítelkyně dostal muž pět let vězení

Františku Bourovi hrozí za pokus o vraždu až 18 let vězení. Poškozeného podle...

Na pět let poslal Krajský soud v Plzni do vězení invalidního důchodce Františka Bouru z Mariánskolázeňska. Ten je...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz