Dostat větší množství vitaminu D do žampionů zkoušejí pomocí nové technologie ve firmě Agaricus v Kaznějově na Plzeňsku. (4. 1. 2020) | foto: Petr Eret, MF DNES

Zkoušejí novou technologii, díky níž získají žampiony více vitaminu D

  • 4
Dostat větší množství vitaminu D do žampionů zkoušejí pomocí nové technologie v Kaznějově na Plzeňsku. Houby na několik sekund osvítí speciální lampa. Déčko má totiž protivirové účinky, při nemoci covid-19 ho tělo spotřebovává a je nutné ho doplňovat.

Déčko je pro správné fungování imunitního systému důležité. Je prokázané, že snižuje riziko a závažnost akutních infekcí dýchacích cest. Při nemoci covid-19 tělo tento vitamin spotřebovává a je nutné ho doplňovat.

V plzeňské fakultní nemocnici pacientům při přijetí do zařízení automaticky déčko podávají. Studie ukázaly, že až kolem 50 procent západní populace trpí jeho nedostatkem.

Déčko se přirozeně vytváří v kůži díky UV záření. Stačí, abychom se slunci vystavili na několik desítek minut a získáme potřebné množství této látky. To však platí pouze od května do září.

V zimním období ho musíme tělu dodávat, a to buď formou preparátů z lékáren nebo přirozenější cestou, a to stravou. Významné množství déčka má ale pouze několik potravin, jako jsou tučné mořské ryby a rybí játra. V ostatních potravinách je ho zanedbatelné množství.

„Abychom dodali tělu doporučenou denní dávku vitaminu, která je kolem 1 000 IU (mezinárodních jednotek), museli bychom například sníst půl kila lososa,“ říká Zdeněk Skala, jednatel firmy Agaricus v Kaznějově na Plzeňsku.

Právě žampiony jsou jedny z mála potravin, které větší množství déčka mohou obsahovat. „Stejně jako si člověk tvoří vitamin D v kůži ze sluníčka, schopnost tvorby vitaminu mají i žampiony,“ upozornil Skala.

Ten začal s testováním nové technologie, díky níž získají houby ještě větší množství vitaminu. „Nasimulujeme jim sluneční svit. Houby po několik sekund osvítí speciální lampa. Tři středně velké žampiony pak nahradí denní doporučenou dávku potřebného déčka. Zatímco před osvitem má 10 dkg hub 3 mikrogramy vitaminu, po něm je to 20 mikrogramů,“ upozornil.

Zjišťujeme, kolik vitaminu je ve slupce a kolik uvnitř

Zatím je vše ve fázi testování. „Nastavujeme parametry, jak dlouho žampiony vystavit svitu, aby obsahovaly jen takové množství déčka, které je povoleno směrnicemi EU. Záleží také na velikosti hub a v jaké vzdálenosti k osvitu dochází. Zjišťujeme, kolik vitaminu je ve slupce a kolik uvnitř. Vše posíláme na kontrolu dvěma nezávislým akreditovaným laboratořím,“ dodal.

Aby měl člověk v krvi dostatečnou hladinu vitaminu, musí ho doplňovat pravidelně. K tomu jsou podle Skaly právě ideální žampiony, které nabízejí širokou škálu gastronomického využití.

Firma s 28letou tradicí sídlí v areálu bývalého chemického podniku Lachema, který v minulosti proslul výrobou ovocné limonády Vitacit. Agaricus je jeden z největších producentů žampionů v České republice. Denně vypěstuje 2,5 tun žampionů a až 70 procent z nich putuje do zahraničí, zejména Německa.

Firma chce houby s vysokým obsahem vitaminu D představit zákazníkům během ledna.

A jak žampiony nejlépe konzumovat, abychom nepřišli o potřebný vitamin? „Déčko je rozpustné v tucích a jeho úbytek při tepelném zpracování činí cca 15 procent. Je tedy dobré houby zpracovávat na tuku (máslo, sádlo, rostlinné oleje), základem je využít všechen sos, který na pánvi zůstane. Dobré je jíst žampiony i v syrovém stavu - například v západní Evropě je běžné přidávat je do zeleninových salátů,“ doporučuje.

Jarní prázdniny

Týdenní jsou na základních a středních školách rozloženy v termínech od 1. února do 14. března. Přinášíme úplný přehled prázdninových termínů podle okresů.