Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Opravená katedrála svatého Bartoloměje překvapila prosvětleným interiérem

  17:56
Tříleté období, kdy byla katedrála svatého Bartoloměje na plzeňském náměstí Republiky kvůli rozsáhlé rekonstrukci uzavřena, skončilo. Dnes mohli zájemci poprvé po opravách nahlédnout do jejích útrob. A mnozí z nich byli poněkud překvapeni. Prostor, který dříve působil temně, je nyní výrazně světlejší.

„Návštěvníky jednoznačně nejvíce zaujme ta světlost. Já mám pocit, že interiér je najednou až veselý. Přestal působit chmurně. Na mě doteď nijak špatně nepůsobil, protože jsem na něj byl zvyklý, ale teď ten kontrast vynikl,“ uvedl architekt Jan Soukup, který měl opravy na starost. 

Kostel muselo před začátkem opravy opustit asi sto obrazů a soch, které zamířily do restaurátorských dílen. 

„Uvnitř jsme rekonstruovali naprosto všechno. Není tady metr čtvereční, na nějž by se nesáhlo. Začali jsme čištěním stěn a sloupů. Postupně se postavilo lešení ve všech prostorách. Když bylo lešení v jižní lodi, sloupy byly očištěné do půlky. Tehdy byl vidět obrovský rozdíl mezi světlou barvou na upravené části a černou v místech, která ještě očištěna nebyla,“ konstatuje Soukup. 

Katedrála svatého Bartoloměje v Plzni se po třech letech otevřela veřejnosti. Rekonstrukce jejího interiéru si vyžádala přes sto milionů. (2. 6. 2021)

Špínu, která podle něho pocházela především ze škodováckých provozů, museli pracovníci odstranit kartáčem, štětcem nebo smetáčkem. Opravit bylo třeba i klenby. U některých byly vysypané výplně mezi jednotlivými kameny. 

S jednou z nich je spojena i jedna z největších zajímavostí, na kterou restaurátoři během úprav přišli. „Objevili jsme, že klenba v presbytáři byla prostřílená. Netušili jsme, jak se to stalo. Ptal jsem se místních historiků. Nikdo nic nevěděl. Záhadu objasnil až můj bratr Emil,“ vypráví Soukup. 

„V květnu roku 1945, když mu bylo sedm let, k nám prý přišel strejček Chudáček s tím, že byl v kostele a tam dorazili Němci. Bylo to hodinu před příchodem Američanů. Nacisté lidi vyháněli. Oni nechtěli katedrálu opustit a tak začali Němci střílet do klenby. Zezdola rány nebyly vidět. Nahoře jsme našli dokonce zavrtanou střelu,“ dodal Soukup. 

Překvapením byl rovněž nález monumentálních renesančních maleb symbolizujících Víru a Naději, které byly pod podlahou kůru. 

Práce, které nedávno skončily, byly součástí teprve třetí velké rekonstrukce katedrály. První se uskutečnila mezi léty 1879 až 1883 pod vedením architekta Josefa Mockera, druhou pak v letech 1914 až 1919 zajišťoval Kamil Hilbert. 

Kolem roku 1990 se pak ještě odehrála oprava vnějšího pláště včetně vitráží v oknech. „Ty tak byly v poměrně dobrém stavu. Opravit jsme museli jen ty na jižní straně. Byly zřejmě poškozeny ohňostroji a petardami v důsledku bujarých oslav příchodu nového roku,“ vysvětluje Soukup. 

Novými prvky vybavení je nová zpovědnice, osvětlení či křeslo - katedra pro biskupa, které dosud v chrámu chybělo.

Podle Ivy Fictumové z Biskupství plzeňského byl rozpočet na opravu 103 milionů korun, 95 procent činil příspěvek EU. 

Nečekané závady, ale i objevy

„Při rekonstrukci se objevily některé nečekané závady jako například poškozené klenby, které bylo třeba napravit. Přesto vícepráce nepřesáhly dvě procenta nákladů,“ řekla Fictumová.

Na opravy přispělo město Plzeň, Plzeňský kraj či Plzeňský Prazdroj. Katedrálu dnes slavnostně otevřel koncert Plzeňské filharmonie. 

Ode dneška bude kostel otevřen pro veřejnost od 10 do 18 hodin. Navštívit bude možné i věž a expozici, která vznikla v monumentálních nově zpřístupněných krovech.

Opravy katedrály v Plzni prodlužují nečekané objevy (13. 9. 2019)

13. září 2019

Oslavy otevření budou pokračovat v sobotu, kdy se uskuteční diecézní pouť. Odpolední mši svatou bude celebrovat pomocný pražský biskup Václav Malý, který v Plzni prožil začátky svého kněžství jako kaplan. Vzhledem k opatřením se mohou pouti zúčastnit pouze zástupci z jednotlivých 66 farností na území plzeňské diecéze. 

Na diecézní pouť naváže od 17 hodin koncert s názvem 3 varhaníci 4000 píšťal. „Pozval jsem do Plzně regenschoriho od sv. Víta v Praze a sv. Petra v Regensburgu. Je to symbol, protože z řezenské diecéze vznikla pražská a z té zase ta naše, plzeňská. Navíc varhany z roku 1894 byly také opravovány. Zachovalo se přibližně 80 procent píšťal a ty v tomto královském nástroji budou znít i nadále. Doufáme, že dalších minimálně sto let,“ představil varhanní koncert plzeňský regenschori Aleš Nosek. 

V neděli 6. června bude od 10 hodin celebrovat v opravené katedrále bohoslužbu plzeňský biskup Tomáš Holub. V 18 hodin pak program k otevření katedrály vyvrcholí charitativním koncertem Opera v katedrále, který připravuje plzeňské Divadlo J. K. Tyla.

  • Nejčtenější

Berbr dostal podmínku. Odvolám se, řekl někdejší fotbalový místopředseda

19. června 2024  9:27,  aktualizováno  11:49

Bývalý místopředseda fotbalové asociace Roman Berbr dostal podmíněný trest na tři roky a pokutu dva...

Na sedmi místech Plzně někdo zničil trakční skříně. Chtěl vyřadit MHD

18. června 2024  20:54

Policie se od víkendu zabývá útokem na síť trakčního vedení městské hromadné dopravy v Plzni. Podle...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Za komančů konec světa. Tady táta Hranáč sekýroval výjimečného stopera

20. června 2024

Premium Hamburk (Od našeho zpravodaje) Proti Portugalsku zahrál výborně. Jako mazák. Kdyby mu štěstí přálo, dost možná dostal cenu pro...

Kolotočáře soudí za zmlácení Ukrajinek. Nadávaly mi a byly opilé, odmítl vinu

17. června 2024  11:47

Před soudem stanul provozovatel kolotočů Zdeněk Holzknecht, který podle žalobkyně loni v srpnu...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Řidička zapomněla zabrzdit dodávku, ta zmizela pod vodou v rybníce

18. června 2024  16:24

Hasiči v úterý dopoledne vyjížděli ke kuriózní nehodě na Tachovsku. V Benešovicích sjela do rybníka...

Než soudci rozhodli o parkovacích místech, sporný dům v Plzni zkolaudovali

24. června 2024

Premium Koncem dubna soudci Nejvyššího soudu v Brně rozhodli, že úředníci plzeňského magistrátu budou muset...

Plzeň získala útočníka Bella natrvalo, zkouší i odchovance PSG

24. června 2024  13:56

Do Viktorie Plzeň přestoupil nigerijský fotbalista James Bello. Devatenáctiletý útočník už na jaře...

Opilý mladík vyhrožoval nožem policistům, zpacifikoval ho příbuzný

24. června 2024  8:49

Policisté vyjížděli o víkendu do Stříbra na Tachovsku, kde jejich kolegům vyhrožoval muž nožem. Než...

Byl bych blbec, kdybych si myslel, že v Plzni není konkurence, hlásí Vašulín

23. června 2024  17:37

V zápise má uvedené čtyři trefy, sám se ale hlásil k hattricku. „Ten první gól prý byl vlastní. Ale...

Advantage Consulting, s.r.o.
PERSONALISTA-VÝROBNÍ SPOLEČNOST (až 50.000 Kč)

Advantage Consulting, s.r.o.
Plzeňský kraj
nabízený plat: 45 000 - 50 000 Kč

Výhru ze Survivoru utratil Mikýř za rozhovor v prázdné O2 areně, vydělal miliony

Martin „Mikýř“ Mikyska (30) vytěžil své vítězství v reality show Survivor Česko & Slovensko 2024 na maximum. Povedl se...

Ostuda bratrů Bendigů v AZ-kvízu. Jan se vymlouval na trému z Mareše

Ve speciálním díle AZ-kvízu s názvem ČT art kvíz se proti sobě utkali bratři Jan a Marsell Bendigovi. V soutěži se jim...

Rok od zkázy ponorky Titan. Vyplouvají děsivá zjištění i nové otázky

Před rokem, 18. června 2023, se v severním Atlantiku ztratila ponorka Titan společnosti Ocean Gate. Pátrání potvrdilo...

Survivor 2024 má vítěze, ten si kromě titulu odnáší i výhru 2,5 milionu korun

Na platformě Voyo mohli diváci v úterý večer sledovat napínavé finále reality show Survivor Česko & Slovensko. Na Nově...

Zpěvačka Katy Perry ukázala prsa. Fanoušci řeší, zda to má zapotřebí

Katy Perry (39) vydá v červenci nový singl s názvem Woman’s World, který podpoří i videoklipem. Aby řádně nalákala své...