Středa 29. června 2022, svátek má Petr, Pavel
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 29. června 2022 Petr, Pavel

Měli trénink i vysílačky, soud rozdal tresty za vykrádání kamionů u dálnic

  11:31
Krajský soud v Plzni potrestal tři cizince za vykrádání kamionů na parkovištích u českých dálnic. Dva muži půjdou do vězení, třetí má podmínku. Podle spisu používali upravený nákladní vůz s odklápěcí podlahou, aby mohli nepozorovaně přemístit zboží, zatímco řidič spal v kabině. Škoda dosahuje téměř 60 milionů korun.

U Krajského soudu v Plzni stanuli cizinci. Podle obžaloby vykrádali kamiony na parkovištích u českých dálnic. | foto: Petr Ježek, MF DNES

V případu byli obžalovaní muži pocházející ze zemí východní Evropy Viktar Nekrashevich, Stanislav Gaponenkov a Jaroslav P. Hrozilo jim až deset let vězení.

Fotogalerie

Nekrashevich si ve vězení odpyká sedm let. Poté bude vyhoštěn z České republiky na dobu neurčitou a musí zaplatit přes 11 milionů korun. Podle soudu byl právě tento muž hlavou gangu a členy skupiny si vybíral a cvičil. 

Gaponenkov dostal tři roky vězení, vyhoštění na deset let a náhradu škody ve výši půl milionu korun. Oba rozsudky nejsou pravomocné.

Jaroslav P. dostal podmíněný tříletý trest se zkušební dobou na pět let s dohledem a dále peněžitý trest ve výši půl milionu korun. V jeho případě je rozsudek pravomocný.

Rozsudek nad čtvrtým obžalovaným Rusem Iakovem Tumanikem, který byl u většiny ze šesti žalovaných skutků, zatím nepadl. Jeho případ bude soud projednávat samostatně. 

Rus totiž po zatčení podrobně policistům popsal, jak gang fungoval a získal status spolupracujícího obviněného. Měl tak příslib mírného trestu. O výhodu ale možná přijde, protože se loni v lednu bez omluvy nedostavil k soudu.

Policii se nepodařilo pochytat všechny členy gangu, kteří vykrádali kamiony na území České republiky a v Belgii rok a půl. Někteří pachatelé totiž byli v Česku jen po dobu páchání trestné činnosti a pak zase odjeli.

Čtveřice vykrádala návěsy například na parkovišti u dálnice D5 ve Svaté Kateřině na Tachovsku, u čerpací stanice u Nýřan na Plzeňsku, u Střekova na dálnici D1 nebo v Belgii u města Seneffe.

Ve Svaté Kateřině tito pachatelé v prosinci 2015 ukradli ze zaparkovaného kamionu tabák a cigarety za 20 milionů korun. V dubnu 2016 pak na parkovišti u Nýřan vybrali z kamionů komponenty pro katalyzátory, šest tisíc hotelových mýdel, ale také 66 kilogramů antikoncepčních pilulek. Škoda přesáhla 3,5 milionu korun.

Tentýž měsíc se do Svaté Kateřiny vrátili a vykradli kamion převážející počítače. Ukradli jich 286 v hodnotě téměř 5,5 milionu.

Právě akci ve Svaté Kateřině u soudu podrobně popsal dvaadvacetiletý Jaroslav P., nejmladší z obžalovaných. Šéf skupiny jim prý slíbil „rychlé prachy“, když s nimi do akce půjde. „Časem mi došlo, že jsem udělal obrovskou chybu, byl jsem strašně hloupej,“ sypal si popel na hlavu obžalovaný, který figuroval ve dvou krádežích.

Podle spisu skupina před první ostrou akcí desítky hodin trénovala, jak věci ukrást z kamionů rychle a nenápadně. Všichni měli přesně rozdělené úkoly.  Někdo hlídal pohyb lidí, někdo držel dveře kamionu, jiný překládal zboží.

Skupina používala speciálně upravený starý kamion, v jehož návěsu byla zvedací podlaha. Ten postavili za kamion, do kterého se vloupali. Zboží do svého kamionu nakládali otvorem v podlaze, aby se po samotném parkovišti pohybovali co nejméně a nebyli nápadní.

Do upraveného kamionu vlezl právě Jaroslav. „Vlezl jsem dovnitř dírou a podávali mi krabice. Samotnou krádež jsem neviděl. Trvalo to asi dvě hodiny, než mi podali všech asi 200 krabic. Když pak ve vysílačkách zaznělo, že se řidič probudil, skončili jsme,“ popsal Jaroslav.

Za tuto akci dostal asi 2 000 eur. Všichni pak nenápadně odešli ke svým mercedesům a odjeli pryč. Pak další z party vykradený kamion zaplomboval, aby se na krádež přišlo co nejpozději.

Největší škodu skupina způsobila v Belgii, kde vykradli kamion s kosmetikou. Hodnota zboží přesáhla 30 milionů.

Autoři: ,
  • Nejčtenější

V Bálkové se vzbouřili cizinci a zabarikádovali se, uklidnil je vyjednavač

V zařízení pro zajištění migrantů v Bálkové u Žihle na Plzeňsku se v úterý vzbouřila a zabarikádovala část cizinců....

Senior se nemohl zvednout a nohy mu oblétával hmyz. Pomohli strážníci

Ve středu ráno řešili neobvyklý případ strážníci v Plzni v Kopeckého sadech. Všimli si seniora, který nebyl v pořádku....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Ženich nepozval na svatbu krajany, tak mu zlomili nos a vyrazili zuby

Soudní dohru má loňská svatební hostina v Mokrouších na Plzeňsku. Ženich z Rumunska po ní skončil v nemocnici s...

Okřídlený šíp bude používat již jen Škoda Auto. Strojírny značku prodaly

Strojírenské firmy Škoda Group, jejímž většinovým vlastníkem je PPF, prodaly automobilce Škoda Auto ze skupiny...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Bahna na bahně. Den pozemního vojska v Brdech přilákal tisíce lidí

Tisíce lidí přilákal sobotní Den pozemního vojska – Bahna 2022 v někdejším vojenském újezdu Brdy. Mnohým příznivcům...

Nadané děti mají společné rysy. Rodiče to někdy nepoznají, říká expert Mensy

Premium Pouhá dvě promile populace – tedy jenom jeden člověk z pěti set – má IQ vyšší než 150. Zhruba každý padesátý má přes...

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Ekonomie hlouposti: počet hlupáků „v oběhu“ je vyšší, než si myslíte

Premium Hloupí lidé patří ekonomicky k nejnebezpečnějším. Za hloupé je třeba považovat ty, kteří škodí druhým i sobě samým. V...

  • Další z rubriky

Opilec vyhrožoval strážníkovi a pak ho kopl, kromě podmínky nesmí pít

Podmínka, dohled probačního úředníka a zákaz pití alkoholu. To jsou tresty pro Václav Kalčíka z Plzně, který letos v...

U hlavního nádraží v Plzni vzplanul odstavený vagon, plameny ho zničily

U hlavního vlakového nádraží v Plzni začal po poledni hořet odstavený vagon. Plameny jej zcela zničily. Podle hasičů se...

Plzeň má velký plán na proměnu areálu DEPO2015, vyjde přes půl miliardy

Areál DEPO2015 v Plzni, který kdysi sloužil dopravnímu podniku, by se měl stát významnějším centrem kultury a...

Ze Škodovky k Chotíkovu, historický most bude sloužit cyklistům a pěším

Dva nové mosty, které budou sloužit jako společné stezky pro cyklisty a chodce, chce vybudovat město Plzeň. Konstrukce...

Kouzelná oslava Mezinárodního dne jógy na Karlově mostě
Kouzelná oslava Mezinárodního dne jógy na Karlově mostě

Pražští jogíni se 21. června poprvé připojili k ostatním jogínům, aby s nimi oslavili Mezinárodní den jógy. Oslavy se zúčastnilo 400 jogínů a sešli...

Aerolinky ruší tisíce prázdninových letů. Pilot vysvětluje proč

Tisíce zrušených letů, mnohahodinové fronty, vyčerpaný personál ostřelovaný výpověďmi. Současné letectví je v těžké...

Kladivo na ruské dělostřelectvo. HIMARS se zapojil do bojů

Americký dělostřelecký systém HIMARS, po kterém Ukrajina volá už několik týdnů, byl konečně dopraven k bojujícím...

Někde bědují nad benzinem, jinde už hladoví. Zdražování pociťují lidé všude

To, že je všechno dražší a že pravděpodobně bude ještě o něco hůř, se rozhodně netýká jen Česka. Britský deník The...

Tradiční hluboká orba vadí Bruselu. Čeští farmáři mohou přijít o peníze

Premium Jarní ječmen, který se používá v pivovarnictví a sladařství, ztratí kvalitu. Česká pole už nebudou jako dřív a farmáře...

Proč dřív lidé vypadali na fotce starší. Rychleji se stárnulo, nebo je to klam?

Premium Tak schválně, udělejte si čas a zalistujte rodinnými alby. Podívejte se na svoje rodiče, prarodiče, praprarodiče. A...