Skokem do vody riskujete život! Jezírko olemují varovné značky

  12:09aktualizováno  12:09
Skokem do vody ze skály riskujete zdraví i život! Takové varovné tabule by se mohly brzy objevit u zatopeného lomu Jezírko v Plzni na Košutce. Možná tu budou i zábrany, které by omezovaly skákání do vody. V Jezírku totiž po skocích ze skal, vysokých až deset metrů, umírají lidé.

Jezírko v bývalém lomu plzeňské čtvrti Košutka. Při skákání ze skal tu přišlo o zdraví či život už mnoho lidí. | foto: Martin Polívka, MF DNES

Poslední tragická událost se u Jezírka odehrála v pátek 6. července. Tehdy po nepovedeném skoku z přibližně šesti metrů přišel o život osmnáctiletý mladík, který do vody skákal se dvěma kamarády.

Vladimír Tichý, zástupce starosty městské části Plzeň-Lochotín, kam Jezírko spadá, řekl, že vedení úřadu už jednalo o možnostech, jak pravděpodobnost takových událostí omezit na minimum.

"Přemýšleli jsme, jak nebezpečným skokům zabránit, a máme pár nápadů. Například informační varovné cedule nebo plot. Úřad zjišťuje, co všechno a za jakých podmínek je možné udělat. Ale je zřejmé, že stoprocentně účinné asi nebude žádné opatření," uvedl Vladimír Tichý.

Zástupce starosty se domnívá, že informační tabule by se v okolí Jezírka mohly objevit poměrně brzy. "Mladí kluci tam asi budou skákat pořád. Nicméně i kdyby se podařilo předejít jedinému tragickému případu, už by to stálo za to," konstatoval Tichý.

Šéf vodních záchranářů Jan Fischer, který se svými lidmi působí na přehradě Hracholusky, plzeňské Jezírko dobře zná a skokany do vody považuje za hazardéry.

"Je nutné si uvědomit, že tam při skákání jde o život v podstatě skoro vždycky. Při špatném dopadu do vody z desetimetrové výšky hrozí například poškození krční páteře a ztráta vědomí," vysvětluje Fischer. Ten říká, že zcela samostatnou kapitolu rizik představují předměty ukryté pod hladinou.

Záchranář tvrdí, že při skoku z deseti metrů už nezkušený skokan potřebuje mít štěstí, aby jej přečkal bez újmy na zdraví. Připouští ovšem, že nebezpečná může být i poloviční výška. "Při nedobrém dopadu pak záleží na hmotnosti nebo například i na svalech na krku, které drží hlavu," vysvětluje.

Fotogalerie

I Jan Fischer se domnívá, že má smysl u plzeňského Jezírka instalovat informační tabule. "Aby se lidé dozvěděli, že skákání je opravdu nebezpečné. Nebál bych se tam napsat, že skoků, které končily smrtí, bylo víc, aby bylo vidět, co se může stát," řekl záchranář.

Fischer upozorňuje, že skákání do vody zejména v zatopených lomech je obrovské riziko. "Protože tam vlastně nikdy nevíte, co může být pod vodou. Skákat se jezdí například do štěnovických lomů, kde jsou také desetimetrové skály. Podobných lomů je ale spousta. Mnohdy v nich zůstanou opuštěná zařízení používaná při těžbě. Navíc tam jsou lidé schopni leccos naházet. Já sám bych se toho strašně bál," přiznává.

Košutecké jezírko se nachází poblíž Karlovarské ulice.

Košutecké jezírko se nachází poblíž Karlovarské ulice.

Nejčtenější

Plzeň - Slavia 2:0, šlágr vyzněl pro mistra, snížil náskok na tři body

Plzeňský Jean David Beaguel se raduje z gólu, který vstřelil v zápase proti...

Také v desátém vzájemném duelu Plzně se Slavií po sobě zvítězili domácí. O třetí porážce ligového lídra v sezoně...

Plzeň - Záhřeb 2:1, domácí prohrávali, výhru a naději zařídil Pernica

NEČEKANÝ STŘELEC. Obránce Luděk Pernica rozhodl dvěma góly o vítězství Plzně...

Plzeňští fotbalisté přes padesát minut nevystřelili na bránu, ale nakonec triumfovali. V úvodním utkání prvního kola...

Plzeň se Slavií drží pět pohárových míst, koeficient znovu posílil

EUFORIE. Plzeňští fotbalisté se radují z vítězného gólu v úvodním utkání...

Fotbalové Česko i pro pohárový ročník 2020/2021 vyšle do kvalifikace o Ligu mistrů dva kluby. A další tři budou bojovat...

Senior, který jel po D5 v protisměru a srazil se s osobákem, zemřel

Senior, který způsobil nehodu v protisměru, zemřel

Senior, který ve čtvrtek vjel na dálnici D5 do protisměru a po několika kilometrech se u Rokycan čelně srazil s jiným...

Případy tří penalt a jednoho souboje. Když faulovaný ochotně padá

Plzeňský brankář Aleš Hruška inkasuje z penalty, kterou zahrával ruský útočník...

Když fotbalová Slavia před pěti lety prožívala nejhorší období v samostatné české historii, v 73 zápasech za sebou...

Další z rubriky

V Plzeňském kraji výrazně ubylo vražd, počet zločinů ale loni vzrostl

Policisté pracují na místě nálezu mrtvého muže v Těšínské ulici v Plzni -...

Zatímco kriminalita v celé České republice za loňský rok klesla o téměř pět procent, v Plzeňském kraji je tomu naopak. ...

Při nehodě u Staňkova na Domažlicku se těžce zranily dvě děti

Zdravotnická záchranná služba Královéhradeckého kraje (ilustrační snímek)

V sobotu krátce po třetí hodině odpoledne se nedaleko obce Ohučov u Staňkova stala nehoda, při níž se těžce zranily dvě...

Vědci z Plzně prodali patent, který vylepší robota na zpracování bakterií

Vědec Jaroslav Hrabák z Biomedicínského centra v Plzni.

Plzeňská lékařská fakulta Univerzity Karlovy prodala patent, který vylepšil robota na zpracování bakteriálních kultur....

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz