Tři káně lesní a dvě otrávené lišky našli na volně přístupných pozemcích mezi obcemi Malý Bor a Horažďovice v sobotu 5. února. Otrávené maso se také našlo položené na balíku slámy.
Policisté nařídili u uhynulých zvířat pitvy, které nyní potvrdily, že je někdo otrávil.
Všechna zvířata byla nalezena v poloze typické pro otravu. Ptáci měli široce roztažená křídla a zaťaté pařáty, lišky otevřenou tlamu a natažené nohy i ocas.
„Na vině je zřejmě prudký jed karbofuran, který traviči používají nejčastěji. A to i přesto, že je od roku 2008 v Evropské unii zakázaný pro přílišnou jedovatost,“ upozornila psovodka České společnosti ornitologické (ČSO) Klára Hlubocká.
Jed po požití ochromí nervovou soustavu a zvíře umírá za plného vědomí v bolestech a křečích. Při tom nemůže dýchat, roztahuje křídla a zatíná pařáty. „Jedná se o mimořádně krutý způsob usmrcení,“ říká psovodka.
Ta za pomoci psů vyhledává otrávené návnady a jejich oběti. Kromě kání a lišky dohledala na Horažďovicku také kosterní pozůstatky krkavce, které rovněž ukazují na otravu karbofuranem.
Policie nález uhynulých zvířat vyšetřuje jako týrání zvířat.
Případ z Klatovska je letos vůbec prvním svého druhu na území České republiky, který ČSO zaznamenala. Reálný počet je ale vyšší.
Policisté vyšetřují také úhyn dvou vyder
Na Klatovsku rozhodně nejde o ojedinělý případ. Před rokem někdo uprostřed ohradníkem obehnané pastviny pro skot pod Velkým Borem otrávil čtyři orly mořské. Ptáci, kteří patří mezi kriticky ohrožené, se tam naučili létat pro zbytky z jatek, které tam někdo házel na hnojiště. Loni v únoru je ale někdo polil jedem.
Přestože toxikologické vyšetření potvrdilo otravu karbofuranem, nepodařilo se vypátrat pachatele. Policie případ odložila.
Další případy otravy dvou orlů se staly v roce 2014, další dva v roce 2019, po jednom pak v roce 2018, 2016 či v roce 2008. V lednu 2019 do želez někdo chytil také výra velkého.
Policisté od letošního 14. února prověřují také podezřelý úhyn dvou vyder říčních, které patří mezi silně ohrožený druh. U vpusti v Točnickém potoce mezi Kokšínem a Švihovem na Klatovsku ležela dospělá vydra a na levém břehu potoka mládě. Příčinu úhynu by měla opět určit pitva.
ČSO má na celé Česko pouze jednu psovodku. Aby se podařilo dopadnout další traviče, je potřeba i pomoc veřejnosti. „V případě nálezu podezřele uhynulých ptáků může veřejnost pomoct nahlášením. Pokud máte informace, které by mohly k usvědčení traviče pomoci, podejte svědectví,“ žádá Zdeněk Vermouzek, ředitel ČSO.