Z Plzně vyjel cyklista Jaroslav Šnek Král na cestu kolem světa.

Z Plzně vyjel cyklista Jaroslav Šnek Král na cestu kolem světa. | foto: Pavel Němeček

Cyklista vyrazil z Plzně na cestu kolem světa. Pojede i přes Himálaj

  • 2
Objet planetu Zemi na kole, takový je plán Jaroslava Krále přezdívaného Šnek. V sobotu vyrazil na svém bicyklu z plzeňského náměstí Republiky směrem na východ. Pojede na Slovensko, Ukrajinu, do Ruska a přes Írán pořád dál. Jeho cesta kolem světa potrvá možná až pět let.

Devětatřicetiletý Jaroslav Král se drží motta "Pomalu, ale jistě" a s dálkovými jízdami na bicyklu má bohaté zkušenosti. Už od poloviny 90. let projezdil Evropu a dostal se také do Afriky i Asie.

Po většinu cesty kolem Země se bude spoléhat na věci, které si veze s sebou. "Kolo bude mým domovem. Samozřejmě ale počítám s tím, že občas zaplatím nějakou ubytovnu," říká.

Na bicyklu si veze věci pro nocování v přírodě, náhradní díly, oblečení, počítač, vařič... Před cestou zvážil plně naložený stroj a zjistil, že má 67 kilogramů, což je o čtyři kila víc, než váží jezdec.

V souvislosti s plánovaným velkým sportovním výkonem stojí za pozornost, že se Jaroslav Král narodil s vrozenou srdeční vadou a nemohl se fyzicky namáhat. V patnácti a devatenácti letech mu ale lékaři operacemi srdce vylepšili. Získal umělou srdeční chlopeň a pak se všechno změnilo.

Při cestě kolem světa nyní z Plzně míří na východ - pojede na Slovensko, Ukrajinu, do Ruska a přes Írán a Pákistán do Indie, kde bude mít za sebou prvních dvanáct tisíc kilometrů.

Na jihu Indie plánuje přečkat první zimu a pak se vydat na sever k Himálaji. Připouští ovšem, že by se také z Indie mohl vrátit zpátky. To pokud by nebyl úplně zdravý, chyběla mu odvaha nebo peníze na další cestu.

Cestovatel připouští, že pouť kolem světa může mít svá úskalí. "Stát se může spousta věcí. S přírodou se dá vyjít, s fyzickou námahou se dá vyjít, se zvířaty se dá vyjít, ale nedá se vyjít se špatnými lidmi," uvádí.

Trasu tedy chce částečně přizpůsobovat tak, aby byla v rámci možností bezpečná. "Budu sledovat média, abych věděl, kde se to třeba zrovna mele a takovým místům se chci vyhnout," vysvětluje.

Spoustě lidí se to zdá jako bláznovina, říká cyklista

A jaký kus cesty pokládá za nejtěžší nebo nejriskantnější? "Z fyzického hlediska bude samozřejmě nejtěžší Himálaj nebo Andy. A co se týká politické situace, pak mám trochu obavy z Pákistánu. Ale třeba to tam není tak strašné. Zvážím situaci a budu se rozhodovat na místě," tvrdí Jaroslav Král a přiznává, že někteří známí se mu cestu pokoušeli rozmluvit. "Spoustě lidí se to zdá jako bláznovina, šílená akce. Odrazoval mě každý druhý."

V čem tedy vidí svou hlavní motivaci, aby se pokusil objet svět? "Já tu cestu považuji za další životní etapu. Třeba se ve světě něco naučím, je to vlastně cesta na zkušenou. Uvidíme, jak to dopadne."

Jaroslav Král si převážnou část nákladů na cestu hradí sám, i když jak přiznává, peněz nemá moc. Odhaduje, že mu vydrží přibližně na rok.

Plánuje si ale cestou přivydělávat. "A na svých internetových stránkách zemejekulata.cz jsem vyhlásil sbírku, kde si lidé mohou koupit fiktivní kilometr mé cesty za pouhých dvacet korun. Tím získávám další finance na cestu," konstatoval.