Práva mají potíže s financováním, může za to i aféra s rychlostudenty

  8:44aktualizováno  8:44
Nedostatek finančních prostředků, to je problém, který teď nejvíc trápí děkana právnické fakulty ZČU v Plzni Jana Paulyho. Škola už sice má zpátky akreditaci doktorského studijního programu, s výpadkem jednoho ročníku se ale potýká i nadále. Nyní je na fakultě více než 1400 studentů.

Děkan Fakulty právnické ZČU Jan Pauly. | foto: Ladislav Němec, MAFRA

V roce 2009 vypukl na právnické fakultě skandál s rychlostudenty. Odešli odtud uznávaní odborníci a fakultě dokonce hrozilo, že bude uzavřena.

Dnes po dlouhých šesti letech je škola opět plnohodnotnou součástí Západočeské univerzity. Má akreditaci bakalářského i magisterského oboru, nejnověji se může pochlubit i tou na studijní program doktorský. Její obraz se vylepšil a po absolventech je poptávka.

Jak však přiznává děkan fakulty Jan Pauly, minimálně jeden důsledek přetrvává. A bohužel se jedná o důsledek velmi důležitý - finance.

„Všechno, co se odehrálo v těch těžkých obdobích, má velmi významný negativní dopad na chod fakulty,“ konstatuje Pauly a připomíná, že fakulta nemohla pro akademický rok 2012/2013 přijímat studenty do prvního ročníku magisterského oboru.

„Vliv výpadku toho ročníku je mimořádně dramatický,“ přiznává Pauly, podle něhož má vliv i to, že škola dočasně neměla otevřený doktorský program a nemohla vykonávat rigorózní řízení.

„Přiznám se, že zatímco nejprve pro mě byla noční můrou absence magisterského a poté doktorského programu, v tuto chvíli je to financování,“ netají se Jan Pauly.

Dodává, že státní příspěvek na studenty se navíc v posledních letech snižuje a sehnat doplňkové formy financování, jakými je mimo jiné smluvní výzkum, je u oborů práva pochopitelně obtížnější než třeba u oborů technických.

Pauly si je vědom toho, že se postupně bude muset poměr financování měnit. Více peněz bude muset fakulta získávat za vědu a výzkum a za projekty. Dnes je z těchto tří oblastí stále hlavním zdrojem státní příspěvek na studenta.

To, že Fakulta právnická i za loňský rok skončí v černých číslech, je výsledkem řady opatření. „Jako děkana mě to mrzí, ale nezanedbatelnou měrou nám v tom pomáhají úsporná opatření. Šetří se především na platech zaměstnanců. Odměny jsou skutečně výjimečné, v rozsahu spíše symbolickém,“ prezentuje situaci Pauly.

Cení si však toho, že po dva roky, během nichž se fakulta s výpadkem ročníku musela vypořádat, se jí dařilo vyrovnaný rozpočet udržet.

  • Nejčtenější

Limberskému jsem půjčoval na hazard, tvrdí obžalovaný z oklamání fotbalistů

Dvě ikony plzeňského fotbalu, David Limberský a Vladimír Darida, se staly obětí milionových podvodů. Podle obžaloby...

Nejsem gambler. I kdybych hrál, nepůjčoval bych si, hájí se Limberský

Před plzeňským krajským soudem vypovídal fotbalista David Limberský, kterého podle spisu obchodník s luxusními vozy...

Kometa si poradila s Plzní, Gulašova rekordní střelecká série skončila

Deset zápasů se vstřeleným gólem. Na této hodnotě se zastavila rekordní série útočníka Milana Gulaše. Hokejisté Komety...

Do Úhlavy se dostala nebezpečná látka, Plzeň zásobuje náhradní zdroj

Do řeky Úhlavy, která zásobuje Plzeň pitnou vodou, se dostala vysoce toxická chemická látka. Prostředek na impregnaci...

Na Čapí hnízdo se premiéra neptejte, výhrůžky studentům prověří inspekce

Hejtmanství nechá prověřit incident spojený s návštěvou premiéra Andreje Babiše na plzeňské průmyslové škole...

Premium

Havel byl z jiného těsta, vzpomíná v rozhovoru exprezident Klaus

Jeden z hlavních aktérů polistopadového vývoje Václav Klaus starší hovořil pro LN o nepochopení kuponové privatizace i...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

Premium

K jídlu suchý chleba, místo chráničů molitan. Zpověď Pastrňákovy mámy

Příběh jak z hollywoodského filmu. Marcela Ziembová je máma hokejové hvězdy světového formátu Davida Pastrňáka, kterému...

  • Další z rubriky

Na ledvinu se čeká rekordně krátkou dobu, čas by mohl být ještě kratší

Na transplantaci ledvin čekají pacienti v České republice zhruba jeden rok. Na západě Čech je to jen kolem čtvrt roku....

Studenti polepili sídlo krajských komunistů, stejně jako v roce 1989

Koncem listopadu 1989 se sebrali studenti medicíny a tajně polepili letáky někdejší sídlo krajského výboru KSČ na...

Radbuza může být náhradní zdroj vody pro Plzeň, město na to však nemá

Nedávný únik nebezpečných látek do řeky Úhlavy zdůraznil potřebu náhradního zdroje pitné vody pro Plzeň. Už před 13...

Cestu přes centrum Plzně nově urychlí sdílené koloběžky

Kromě kol mohou lidé pro cestování po Plzni nově využívat sdílených koloběžek. K dispozici je zatím pět stanovišť v...

Další pochybení pardubické nemocnice. Novorozenci nepodali včas léky
Další pochybení pardubické nemocnice. Novorozenci nepodali včas léky

Nemocnice v Pardubicích čelí dalšímu obvinění. Při porodu novorozence tamní personál včas neodhalil problém, který bylo možné vyřešit medikací. Dítě bude mít doživotní následky.

Najdete na iDNES.cz