Ilustrátor Černých baronů Neprakta by mohl mít v Nepomuku galerii

  14:48aktualizováno  14:48
Pokud se plány vydaří, v Nepomuku na Plzeňsku vznikne galerie a rozsáhlý archiv českého výtvarníka a karikaturisty Jiřího Wintera známého pod pseudonymem Neprakta. Součástí expozice se stanou také ilustrace z proslulého románu Černí baroni, jehož děj se odehrává v nedalekém zámku Zelená Hora.

Neprakta ilustroval pět set knih, mezi nimi i Černé barony. Film natočený podle stejnojmenné knižní předlohy proslavil zámek Zelené Hora nedaleko Nepomuka. | foto: Archiv Jiřího Wintera

S nápadem přišla vdova po zesnulém umělci Daniela Winterová, která pochází z Plzně.

„Chci jeho dům v Praze nechat co nejvíce autentický. Aby věci, které měl Jiří vystavené, zůstaly na svém místě. A vše vypadalo, jako kdyby před pěti minutami vstal a odešel na zahradu nebo procházku. Jeho tvorba je opravdu široká. Většinu z ní lidé ani neznají nebo si s Jiřím nespojují,“ uvedla.

Probrat se kompletním dílem a vytvořit z něj archiv by měl Jaroslav Kopecký, který je v tuzemsku největším znalcem Neprakty. Podle Winterové není lepší lokalita než jižní Plzeňsko.

„Jiří ilustroval asi pět set knih, mezi kultovní patří právě Černí baroni od Miloslava Švandrlíka. Lidé román za totality podomácku přepisovali a překreslovali,“ pokračovala.

Winterová nedávno oslovila vedení Nepomuku i obce Klášter, která zámek vlastní. „Nám se myšlenka líbí. Ostatně architekt Jan Soukup zpracovává studii, jak prostory využít, kterou si u něj objednalo hejtmanství. Zámek není rekonstruovaný, ale jednáme s krajem o náhradním řešením. Na náměstí stojí velký objekt někdejší školy, ve kterém má depozitáře plzeňské západočeské muzeum. V něm by nám stačily dvě místnosti,“ nastínil vedoucí nepomuckého kulturního odboru Pavel Motejzík, který je zároveň manažerem mikroregionu Nepomucko.

V centru Nepomuku by se dočasně usídlil archiv s knihami, časopisy, novinami, ilustracemi, fotografiemi, dokumenty a materiály spojenými s Winterovým životem. Jestliže se začne památka na Zelené Hoře opravovat, v budoucnu by se archiv přesunul sem. Doplnily by ho ještě badatelna a stálá expozice.

Fotogalerie

„Kromě ilustrací Černých baronů bychom představili i méně známou tvorbu, jako divadelní a filmové kostýmy, návrhy kulis, olejomalby, akvarely nebo akty. Doplnily by ukázky z Jiřího obdivuhodných sbírek. Velmi ho zajímala antropologie a orientální umění,“ nastínila Winterová.

Chybět by podle ní neměla ani interaktivní herna pro děti s komiksy, hádankami, stavebnicemi a hračkami, které pocházejí z Nepraktovy dílny.

Vedoucí kulturního oddělení Motejzík se domnívá, že počin by do města přitáhl další návštěvníky. Ročně sem zavítá šest až osm tisíc lidí, ačkoli zámek se zatím otevírá pouze výjimečně.

O objektu někdejší školy v centru města se zatím diskutuje. Podle ředitele Západočeského muzea v Plzni Františka Frýdy však vybrané zázemí není pro archiv vhodné. „Máme tam depozitáře, které jsou absolutně plné. Navíc prostory jsou nevhodné, je tam osmdesátiprocentní vlhkost. Věci by se zničily,“ konstatoval.

V úvahu podle Frýdy připadá třeba zámek ve Svojšíně, špejchar ve Spáleném Poříčí, v němž jsou některá Nepraktova díla vystavena, případně blovické muzeum. Motejzík na oficiální odpověď od ředitele teprve čeká.

Už zmíněná oprava Zelené Hory je stále ve hře. „Mám Nepomuk v hledáčku. Je to nad naše možnosti, takže bychom měli spojit síly s obcemi i ministerstvem,“ sdělil hejtman Josef Bernard. Doplnil, že kvůli rozjitřené situaci týkající se současného ministra kultury s dalšími kroky vyčkává.

Studii na využití zámku má na starosti architekt Soukup. Do návrhu kromě jiného začlenil právě muzeum věnované známému českému výtvarníkovi. „Pokud se nepodaří sehnat evropské peníze, pak je aktuálně jedinou šancí program záchrany architektonického dědictví, který už připravuji. Žádost se musí podat do konce září,“ sdělil.

Nejčtenější

Strop je 20 milionů. Boss Šádek o tom, proč v Plzni velké nákupy neumí

Adolf Šádek

Ač ztrácí záložníka Hrošovského, chce do Plzně vrátit fotbalový titul. Boss Adolf Šádek ví, že Viktoria se musí omladit.

Plzeň - Olomouc 3:1, domácí dominovali a v přesilovce duel otočili

Joel Kayamba z Plzně (vpravo) vede míč, sleduje ho Martin Sladký z Olomouce.

Vicemistr zvládl úvod nového ligového ročníku vítězně. Fotbalisté Viktorie Plzeň otočili duel prvního kola s Olomoucí,...

Faktor PH. Nastal čas na milionový odchod z Plzně

Patrik Hrošovský slaví gól Plzně na hřišti Realu Madrid v Lize mistrů.

Plzeň přijde o své fotbalové plíce. Neunavitelný záložník Patrik Hrošovský přestoupí do Belgie. Ani Petr Čech nebyl tak...

Dům pro rodinu si navrhli sami. Slouží jim dokonale po všech stránkách

Rodinný dům s dispozicí 5+kk má užitnou plochu 195 metrů čtverečních.

Ondra a Iva nikdy o domě nesnili. Záměr stavět svůj vlastní přinesla až rodinná situace, která si řekla o větší prostor...

Spolujezdec umíral, opilý řidič ale sháněl doktora pro psa, říká obžaloba

Alexandru Černému hrozí za usmrcení z nedbalosti, neposkytnutí první pomoci,...

Krajský soud v Plzni začal projednávat případ šestatřicetiletého Alexandra Černého, který podle obžaloby loni na...

Další z rubriky

Dům pro rodinu si navrhli sami. Slouží jim dokonale po všech stránkách

Rodinný dům s dispozicí 5+kk má užitnou plochu 195 metrů čtverečních.

Ondra a Iva nikdy o domě nesnili. Záměr stavět svůj vlastní přinesla až rodinná situace, která si řekla o větší prostor...

Na silnici z Plzně na Karlovy Vary zemřel cyklista, vjel do cesty autu

Čtyřiasedmdesátiletý cyklista vjel vozidlu do jízdní dráhy, na místě zemřel.

Na hlavním tahu z Plzně na Karlovy Vary u odbočky na Chotíkov zemřel odpoledne čtyřiasedmdesátiletý cyklista. Ze zatím...

Spolujezdec umíral, opilý řidič ale sháněl doktora pro psa, říká obžaloba

Alexandru Černému hrozí za usmrcení z nedbalosti, neposkytnutí první pomoci,...

Krajský soud v Plzni začal projednávat případ šestatřicetiletého Alexandra Černého, který podle obžaloby loni na...

Najdete na iDNES.cz