V Plzni jezdí hybridbus na bateriový pohon, zatím jen na zkoušku

  12:10aktualizováno  12:10
Nový hybridní autobus Škoda H12, který využívá kromě naftového motoru i bateriový pohon, vozí v těchto dnech cestující veřejné dopravy v Plzni. Dopravní podnik zatím vůz nekoupil, má ho na otestování ve zkušebním provozu.

Dvanáctimetrový hybridní autobus Škoda H12 využívá dieselový motor i bateriový pohon. | foto: Škoda Electric

Nový nízkopodlažní plně klimatizovaný hybridbus vyvinula Škoda Electric. Jeho předností je možnost využití ekologického bateriového pohonu, který je šetrný k životnímu prostředí a má výrazně nižší spotřebu než klasické autobusy.

Hybridbus Škoda H12 je určený převážně pro provoz v centrech měst. "Elektrobus je totiž schopen využívat bateriový pohon, který do vzduchu nevypouští žádné zplodiny a navíc není hlučný. Stává se tak ideálním dopravním prostředkem pro obytné zóny," soudí ředitel divize Trolejbusy Škoda Electric Karel Majer.

Na čistě bateriový a bezemisní pohon podle Majera ujede až deset kilometrů bez nutnosti dobíjení baterií či použití diesel generátoru. "Tato koncepce je vhodná především pro intenzivní městský provoz s velkou četností rozjezdů a brzdění při relativně malých rychlostech," dodal. 

Předností hybridního autobusu je úspora paliva, která může podle výrobce dosáhnout až desítek procent a to především na základě zpětného využití elektrické energie, která vzniká při brzdění vozu.

"Energie je uschovávána v zásobnících energie - bateriích a superkapacitorech - a poté je zpětně využita při jízdě. Součástí výbavy vozidel je také sada polovodičových měničů zcela nové generace, jejichž prostřednictvími je optimálním způsobem řízen nejenom samotný trakční pohon, ale i toky energie přes zásobníky energie a pomocné pohony vozidla," vysvětlil vedoucí projektu hybridbusu Jiří Faljtingr.

Na vývoji se podílela i Fakulta elektrotechnická ZČU

Podle jeho slov technici věnovali velkou pozornost také vývoji řízení samotného dieselelektrického agregátu, protože chtěli co nejvíce snížit spotřebu paliva při všech režimech provozu.

Hybridní autobus Škoda H12, který nyní brázdí plzeňské ulice, bude ve zkušebním provozu tři měsíce. "Chceme si ověřit, zda splňuje výrobcem deklarované parametry, například co se týče spotřeby paliva," sdělil vedoucí střediska řízení provozu Dopravních podniků Jiří Ptáček. 

Podotkl, že zatím zdaleka není rozhodnuto o tom, zda Dopravní podniky tento hybridní autobus nakonec koupí. 

Projekt přípravy nového dvanáctimetrového nízkopodlažního vozidla odstartoval v plzeňské společnosti Škoda Electric během roku 2009. Na vývoji se podílela také Fakulta elektrotechnická ZČU v Plzni. 

"Cena tohoto vozu je závislá na jeho výbavě, typu baterií a superkapacitorů. Řádově se však ceny hybridních autobusů pohybují ve statisících eur," uvedla Lubomíra Černá ze Škody Transportation.  

Ředitel ČSAD Autobusy Plzeň Miroslav Hucl nicméně uvedl, že autobus s dieselovým motorem zhruba čtyři až čtyři a půl milionu korun a hybridní autobus tak podle něj může stát i dvakrát tolik. "Výrobce autobusů SOR Libchavy zkouší nyní elektrický autobus. Jeho cena je odhadována na devět milionů korun," poznamenal Hucl.

První cestující svezl prototyp při testovacích jízdách už v roce 2012. Letos se hybridbus vydává do běžného provozu s cestujícími. Zájemci ho mohou vidět také na mezinárodní konferenci Chytrá a zdravá městská veřejná doprava, která se koná od 9. do 10. dubna v Plzni.

Autoři: ,

Nejčtenější

To byla předem připravená poprava, říká otec dívky zavražděné spolužákem

Tereza, kterou zavraždil její bývalý spolužák, se nechala těsně před...

Před necelými dvěma měsíci zavraždil bývalý spolužák osmnáctiletou Terezu z Plzeňska. Policistům nezapíral. Udělal to...

Plzeň - Olomouc 3:1, domácí dominovali a v přesilovce duel otočili

Joel Kayamba z Plzně (vpravo) vede míč, sleduje ho Martin Sladký z Olomouce.

Vicemistr zvládl úvod nového ligového ročníku vítězně. Fotbalisté Viktorie Plzeň otočili duel prvního kola s Olomoucí,...

Dům pro rodinu si navrhli sami. Slouží jim dokonale po všech stránkách

Rodinný dům s dispozicí 5+kk má užitnou plochu 195 metrů čtverečních.

Ondra a Iva nikdy o domě nesnili. Záměr stavět svůj vlastní přinesla až rodinná situace, která si řekla o větší prostor...

Spolujezdec umíral, opilý řidič ale sháněl doktora pro psa, říká obžaloba

Alexandru Černému hrozí za usmrcení z nedbalosti, neposkytnutí první pomoci,...

Krajský soud v Plzni začal projednávat případ šestatřicetiletého Alexandra Černého, který podle obžaloby loni na...

Smrtelné zranění nevzniklo pádem, řekli znalci k mrtvému novorozenci

Žena obžalovaná z vraždy novorozeného syna u Krajského soudu v Plzni. (9....

Spor lékařů o to, kdy je zjistitelné těžké poranění mozku u právě narozeného dítěte, se rozhořel u Krajského soudu v...

Další z rubriky

Dům pro rodinu si navrhli sami. Slouží jim dokonale po všech stránkách

Rodinný dům s dispozicí 5+kk má užitnou plochu 195 metrů čtverečních.

Ondra a Iva nikdy o domě nesnili. Záměr stavět svůj vlastní přinesla až rodinná situace, která si řekla o větší prostor...

Plzeňští radní hledají možnosti, jak zpříjemnit náměstí Republiky

Náměstí Republiky v Plzni a katedrála svatého Bartoloměje. (16. dubna 2015)

Náměstí Republiky v Plzni by se po letech znovu mohlo dočkat úpravy, která změní jeho tvář. Zástupci města chtějí...

V muzeu přistál československý kluzák, piloti v něm mohou vzpomínat

Sběratel letecké techniky Karel Tarantík představuje nový exponát ve své...

Vášniví sběratelé letadel a vojenské techniky Miloš a Karel Tarantíkovi ze Zruče u Plzně přidali mezi své exponáty nový...

NÁZORY: Jaké léky pro děti vzít na dovolenou?
NÁZORY: Jaké léky pro děti vzít na dovolenou?

Jaké léky s sebou berete na dovolenou pro děti?

Najdete na iDNES.cz