Plzeňskou hvězdárnu převezme kraj, sloučí ji s rokycanskou

  20:30aktualizováno  20:30
Hvězdárnu a planetárium Plzeň převezme od města kraj a sloučí ji s hvězdárnou Rokycany. Změnu odsouhlasili krajští radní, návrh budou muset posvětit ještě zastupitelé. Hejtmanství převezme od města bezúplatně budovu, v níž instituce sídlí, vybavení i zaměstnance.

Ředitel Hvězdárny a planetária Plzeň Lumír Honzík. | foto: Ladislav Němec, MAFRA

„S rokycanskou hvězdárnou spolupracujeme, máme stejné standardy práce. Přechod pro nás nebude složitý,“ zhodnotil změnu ředitel plzeňské hvězdárny Lumír Honzík. Mrzí ho ale, že hvězdárna, která dál zůstane v sídle v ulici U Dráhy, nemohla zůstat samostatná, jak tomu bylo v minulosti.

Za současné situace však převzetí krajem víceméně vítá. Věří zejména, že se podaří zachovat činnost v původním rozsahu.

„Máme dokonce určitý příslib od kraje, že bychom mohli investovat do úpravy půdních prostor v této budově. Rádi bychom tam vybudovali astronomickou pozorovatelnu, což by nám usnadnilo námi pořádané aktivity,“ svěřil se Honzík.

V současné době je při každém pozorování oblohy s veřejností nutné dalekohledy převézt na zvolené místo, až tam je smontovat a nastavit.

„Pokud bychom měli pevně ukotvený nastavený dalekohled, byl by to samozřejmě rozdíl,“ řekl Honzík. Půdní prostory byly podle něj byly vhodnější také pro zájmové kroužky mladších dětí.

Plzeňská hvězdárna nemá pozorovací místnost od roku 1997, kdy se musela přestěhovat z budovy nad Hamburkem. Chybí také prostory, v nichž by mohla vybudovat planetárium.

„Našli jsme ale způsob, jak hvězdnou oblohu demonstrovat. Existují na to různé počítačové programy,“ konstatoval Lumír Honzík a dodal, že planetárium navíc funguje v Techmanii.

V minulosti se uvažovalo také o tom, že by se plzeňská hvězdárna spojila právě s Techmanií. Podle Honzíka ale mají obě instituce odlišný záběr. Zatímco Techmanie nabízí především populárně-naučné show, hvězdárna cílí více na odbornou veřejnost. Po otevření Techmanie jí sice návštěvnost poklesla, ale v loňském roce už dosáhla opět 23,5 tisíce lidí.

Loni měla hvězdárna čtyřmilionový rozpočet

„Plzeň byla vždy průmyslovým městem, nebyly tu, na rozdíl od Prahy a Brna, dlouho vysoké školy přírodovědného zaměření. Přesto jsme si dokázali vybudovat široký okruh zájemců a byla by škoda naši činnost utlumit,“ uvedl Honzík.

V loňském roce pracovala hvězdárna s rozpočtem ve výši čtyř milionů korun, stejná částka by umožnila zachovat veškerou stávající činnost. Instituce měla patnáct zaměstnanců, přepočteno na úvazky byl počet pouze poloviční. „Otázka je, jakou částku dostaneme na provoz spolu s rokycanskou hvězdárnou,“ pronesl Lumír Honzík.

Rokycanská hvězdárna dostává dnes podle krajského radního Jaroslava Šobra na provoz zhruba tři miliony korun. K vybudování pozorovatelny plzeňské hvězdárny by posloužila jednorázová investiční dotace z kraje odhadem ve výši kolem dvou milionů.

Na neděli se chystá pozorování Merkuru

Hvězdárna a planetárium pořádá pro veřejnost různé akce, počínaje astronomickými kroužky, přes odborné přednášky a další vzdělávací akce pro školy až po astronomická pozorování po celém regionu.

„Rád bych upozornil na poměrně neobvyklý úkaz, který budeme pozorovat 9. května nad hydrometeorologickým ústavem na Mikulce. Planeta Merkur, zřídkakdy viditelná, bude přecházet přes sluneční disk,“ podotkl Honzík.

Úkaz bude na obloze viditelný po 13. hodině až do západu Slunce, naposledy jej mohli lidé spatřit v roce 2003. Pozorování je zdarma, zájemci nepotřebují žádné vybavení, na místě budou k dispozici i dalekohledy vybavené speciálními filtry.

Nejčtenější

Plzeň - Slavia 2:0, šlágr vyzněl pro mistra, snížil náskok na tři body

Plzeňský Jean David Beaguel se raduje z gólu, který vstřelil v zápase proti...

Také v desátém vzájemném duelu Plzně se Slavií po sobě zvítězili domácí. O třetí porážce ligového lídra v sezoně...

Plzeň - Záhřeb 2:1, domácí prohrávali, výhru a naději zařídil Pernica

NEČEKANÝ STŘELEC. Obránce Luděk Pernica rozhodl dvěma góly o vítězství Plzně...

Plzeňští fotbalisté přes padesát minut nevystřelili na bránu, ale nakonec triumfovali. V úvodním utkání prvního kola...

Plzeň se Slavií drží pět pohárových míst, koeficient znovu posílil

EUFORIE. Plzeňští fotbalisté se radují z vítězného gólu v úvodním utkání...

Fotbalové Česko i pro pohárový ročník 2020/2021 vyšle do kvalifikace o Ligu mistrů dva kluby. A další tři budou bojovat...

Senior, který jel po D5 v protisměru a srazil se s osobákem, zemřel

Senior, který způsobil nehodu v protisměru, zemřel

Senior, který ve čtvrtek vjel na dálnici D5 do protisměru a po několika kilometrech se u Rokycan čelně srazil s jiným...

I kdyby byl na hrotu Kane, bylo by to houby platné, řekl Trpišovský

Trenér Slavie Jindřich Trpišovský udílí pokyny svým svěřencům během zápasu...

Tah s Peterem Olayinkou místo Milana Škody na hrotu útoku slávistickému trenérovi Jindřichu Trpišovskému nevyšel,...

Další z rubriky

Vědci z Plzně prodali patent, který vylepší robota na zpracování bakterií

Vědec Jaroslav Hrabák z Biomedicínského centra v Plzni.

Plzeňská lékařská fakulta Univerzity Karlovy prodala patent, který vylepšil robota na zpracování bakteriálních kultur....

V Plzeňském kraji výrazně ubylo vražd, počet zločinů ale loni vzrostl

Policisté pracují na místě nálezu mrtvého muže v Těšínské ulici v Plzni -...

Zatímco kriminalita v celé České republice za loňský rok klesla o téměř pět procent, v Plzeňském kraji je tomu naopak. ...

Dvanáctiletý školák nadýchal téměř dvě promile, nemohl chodit ani mluvit

strážníci, městská policie, Plzeň, ilustrace

Namol opilé dítě převáželi v pátek záchranáři do plzeňské fakultní nemocnice. Dvanáctiletý chlapec na sebe upozornil...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz