Kovárny Pilsen Steel dluží pět miliard, o práci může přijít až 700 lidí

  13:20aktualizováno  13:20
Plzeňské hutě a kovárny Pilsen Steel na sebe podaly návrh na insolvenci. Krajský soud v Plzni s nimi v pondělí zahájil insolvenční řízení. Firma dluží věřitelům přes pět miliard korun. Reálně přitom hrozí, že novou práci si bude muset hledat téměř 700 zaměstnanců.

Plzeňské hutě a kovárny Pilsen Steel jsou bez peněz. Věřitelům dluží přes pět miliard. | foto: Litostroj Power

V příštím týdnu by se měl do věci vložit Úřad práce v Plzni a nastínit možné budoucí varianty v podniku, který je symbolem stopadesátileté tradice škodováckého umu.

V posledních letech byla firma v rukou ruských majitelů, od roku 2004 společnosti OMV, která je prodala ruskému podnikateli Igoru Šamisovi. Ivo Kužel z regionálního pracoviště odborového svazu KOVO v Plzni uvedl, že zatím není jisté, co bude dál.

„Pracovníci Pilsen Steelu jsou na odstávce, mzdy byly v lednu vyplaceny,“ konstatoval s tím, že na příští týden je naplánováno na úřadu práce setkání zástupců odborové organizace Pilsen Steelu se zástupcem odborového svazu KOVO a pracovníky úřadu práce.

„Budeme mluvit o tom, co se může stát, připravit se na případné krizové varianty,“ uvedl Kužel.

Připomněl, že trh práce dnes další pracovníky potřebuje, takže akutní nebezpečí, že většina lidí zůstane bez práce, nehrozí.

„Lépe na tom budou soustružníci, zámečníci a podobné profese, po kterých je poptávka, horší to bude se zaměstnanci hutních odborností, kteří budou potřebovat rekvalifikaci nebo budou trvat na své profesi,“ uvedl Kužel s tím, že o budoucnosti firmy musí rozhodnout soud.

Velké naděje ale nedává výše dluhu, který činí přes pět miliard korun a vztahuje se k více jak stovce věřitelů.

V insolvenčním návrhu zpracovaném samotnou firmou, který je uveřejněný na webu krajského soudu, stojí, že loni v srpnu došlo k přerušení externího financování ze strany VEB Kapital.

Jde o dceřinou firmu ruské státní Vněšekonombanky. Ta podle šéfky odborů v Pilsen Steelu Ivanky Smolkové v současné době řeší vlastní problémy, jejichž důvodem mohou být i sankce EU vůči Rusku. „Z Ruska chodily vždy peníze se zpožděním a nikdy ne tolik, kolik bylo potřeba,“ uvedla pro ČTK Smolková.

Pilsen Steel už v podobné situaci byl v roce 2013. Soud tehdy stál před rozhodnutím, zda finanční problémy ukončí konkurzem, nebo reorganizací. Přiklonil se k druhé variantě. Proti rozhodnutí soudu se ohrazovali někteří věřitelé, kteří kvůli reorganizaci přišli o většinu peněz, které jim Pilsen Steel dlužil.

Příkladem byla firma Lenox, která dodávala hutím rudu na výrobu železa. Přihlásila pohledávku ve výši 156 milionů korun, ze které se jí po reorganizaci vrátilo 1,5 milionu korun. Právník firmy Jan Válek tehdy upozorňoval, že majitel Igor Šamis si nezaslouží novou šanci.

Reorganizace nepomohla, firma dluží přes pět miliard

Podle části věřitelů měla firma skončit v konkurzu, jehož výsledkem mohl být prodej novému majiteli, který by mohl předvést lepší hospodaření.

Na slova některých věřitelů nakonec došlo. Výsledkem reorganizace je dluh přes pět miliard korun. „Když jsem výši dluhů viděla, musela jsem si sednout, byla jsem v šoku,“ uvedla Smolková.

Současný dluh podle ní odpovídá jeho výši před reorganizací v roce 2013. Rozdíl je ale v tom, že tehdy měla firma ve skladech materiál, ze kterého mohla vyrábět objednané zboží. To už dnes neplatí.

Nejčtenější

Plzeň zná soupeře pro předkolo Ligy mistrů, Slavia může narazit i na Ajax

Jan Kopic (vlevo) s Alešem Čermákem z Plzně brání madridského kanonýra Karima...

Basilej, Olympiakos Pireus, případně PSV Eindhoven. Fotbalová Plzeň zná okruh soupeřů, na které může narazit v...

Plzeň - Sparta 4:0, úřadující mistr dominoval a odložil oslavy Slavie

Plzeňský Jan Kopic slaví svůj gól proti Spartě.

Nejvyšší porážka Sparty v historii samostatné české ligy. Na půdě Plzně prohrála ve 3. kole nadstavbové části skupiny o...

Straka vzpomíná: Na Dopitu jsem neměl, nejchytřejší byl ale Alby

Martin Straka v diskuzi s Jiřím Dopitou

Jako centr se na buly extrémně zaměřoval. Moc dobře věděl, jak důležitá herní situace to v hokeji je. Právě úspěšnost...

Měla Plzeň kopat na Slavii penaltu? Nešlo o tak závažný zákrok, řekl sudí

Fotbalový sudí Miroslav Zelinka během ligového utkání Slavie proti Plzni.

Plzeňský stoper Jakub Brabec klečel na zemi a zoufale gestikuloval. „Faul, vždyť mě zezadu stáhl.“ Jeho spoluhráči se...

KOMENTÁŘ: Proč fotbalová liga v novém fanoušky neláká

Tvrdé souboje provázely souboj o titul mezi Slavií a Plzní.

Když tenis před téměř padesáti lety na konci vyrovnaného setu zavedl zkrácenou hru zvanou tie-break, aby nedocházelo k...

Další z rubriky

Dětské obrázky už nevisí na lednicích, zdobí kabelky a tašky maminek

Alexandra Krutá (vlevo) a Anna Čudáková přišly s nápadem, jak využít obrázky,...

Anna Čudáková a Alexandra Krutá z Plzeňska našly originální způsob, jak využít obrázky dětí tak, aby dělaly rodičům...

Rodiče mi nedovolovali kýče. Teď jsem jim za to vděčná, říká výtvarnice

Výtvarnice Renáta Fučíková vystavuje v současné době v pražské Ville Pellé....

Je přední českou výtvarnicí. Na kontě má knihy pro děti a mládež, navrhuje poštovní známky, spolupracuje s německou...

VIDEO: Desítky stepařů v Plzni předvedly svoji show, lákají na festival

Stepařský flash mob na náměstí Republiky v Plzni a stepování pod širým nebem je...

Nečekaná podívaná se v pátek odpoledne naskytla lidem na náměstí Republiky v Plzni. Více než stovka tanečníků tady pod...

Byt 2+kk, 55 m2, Plzeň
Byt 2+kk, 55 m2, Plzeň

Klatovská třída, Plzeň - Jižní Předměstí
10 000 Kč/měsíc

Najdete na iDNES.cz