Pondělí 25. října 2021, svátek má Beáta
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
 • Pondělí 25. října 2021 Beáta

Zkrachovalé hutě a kovárny Pilsen Steel koupila německá firma Max Aicher

  9:20
Zkrachovalé plzeňské hutě a kovárny Pilsen Steel převzala od 1. července německá skupina Maxe Aichera. Nový majitel patří k největším nezávislým ocelářským podnikům v Evropě. Firma ale zatím neřekla, co přesně s továrnou bude. Jasno by měla mít zhruba do půl roku. Jisté je, že celkovou výrobu stoprocentně neobnoví.

Novým majitelem zkrachovalých hutí a kováren Pilsen Steel je německý holding Max Aicher. | foto: MF DNES

Přečkala socialismus sovětského bloku, nepřežila ruský kapitalismus. Zkrachovalou firmu Pilsen Steel, metalurgické jádro někdejšího impéria Emila Škody, přebírá od 1. července německá skupina Maxe Aichera.

Získala zdecimovanou továrnu s vychladlými hutěmi, zaprášenými stroji a s pošramocenou pověstí u dodavatelů. Nabídku pokračovat už dostal jen zlomek zaměstnanců.

Německá firma převzala Pilsen Steel

„Korporace Max Aicher Pilsen s. r. o. je společností spadající do holdingu Max Aicher. Jde o rodinnou firmu, založenou už v roce 1924 ve Freilassingu v jižním Německu, jejíž obrat se nyní pohybuje kolem jedné miliardy euro ročně. Skupina je činná v oblastech ocelářství, životního prostředí, stavebnictví, nemovitostí a turistiky a řadí se k největším nezávislým ocelářským podnikům v Evropě,“ informoval insolvenční správce Jaroslav Brož.

Podle něj má skupina v České republice dlouholeté podnikatelské aktivity – železárny Annahutte v Prostějově již od roku 1993, a k tomu podnikatelské aktivity v odpadním průmyslu a také v logistice v Plzni.

Firma vyhrála mezinárodní výběrové řízení s nabídkou nejvyšší ceny. Tu Brož odmítl upřesnit. Nechtěl se vyjádřit ani k tomu, jak velkou část pohledávek se podaří uhradit věřitelům.

Ti žádali 9,5 miliardy korun, správce ale vyloučil jako neoprávněné pohledávky ruských bank ve výši téměř osm miliard korun. Banky vedou o své pohledávky incidenční spory a Jaroslav Brož naznačil, že by mohly být urovnány dohodou.

Historie Pilsen Steel

 • Bývalou metalurgickou divizi Škody Plzeň koupila před 20 lety ruská strojírensko-metalurgická skupina OMZ.
 • Od roku 2010 vlastnil stoprocentní obchodní podíl firmy ruský podnikatel Igor Šamis.
 • V insolvenci byla Škoda Steel už v roce 2014. Po té však nenásledoval konkurz, ale soudem povolená reorganizace.
 • V lednu 2019 byla v Pilsen Steelu vyhlášena odstávka výroby, od března byl podnik v insolvenci a od 16. června v konkurzu. Do insolvenčního řízení se přihlásilo 87 věřitelů, kteří uvedli, že jim podnik dluží 9,4 miliardy Kč. Správce tehdy popřel asi 7,8 miliardy Kč včetně pohledávek tří největších věřitelů – ruských bank.
 • Na začátku prosince vybral věřitelský výbor zkrachovalého podniku strategického investora. Odmítl ale zveřejnit, o koho se jedná, dokud operaci neposvětí soud a nebude podepsána smlouva.
 • V únoru povolil Krajský soud v Plzni prodej plzeňské firmy bez dražby přímým prodejem nejvyšší nabídce na základě výběrového řízení provedeného insolvenčním správcem.

Spolu se závodem přechází na nabyvatele zhruba 40 zaměstnanců zkrachovalé Pilsen Steel z původních více než pěti stovek.

Nový majitel zatím nemůže říct, co přesně s továrnou bude. „Je příliš brzy, musíme vše pečlivě zvážit a spočítat. Jisté je, že celkovou výrobu stoprocentně obnovit nechceme. Protože máme hutní výrobu v jiných částech holdingu, může se nám část vybavení hodit tam. Ale rozhodně není cílem ani standardem naší firmy něco koupit s tím, že bychom to hned dál prodávali,“ sdělil jednatel společnosti Max Aicher Pilsen Lukáš Kučera.

Podle něj chce mít společnost do půl roku alespoň zhruba jasno. „V březnu už bychom měli naprosto přesně vědět, co dál,“ doplnil s tím, že mezi čtyřmi desítkami zůstávajících zaměstnanců jsou jak administrativní síly, tak lidé z výroby.

„Je to několik hal s velmi specifickým vybavením, pokud bychom tam chtěli něco produkovat, musíme mít lidi, kteří vědí, o co jde,“ řekl Kučera.

Pád hutí zřejmě nijak významně nerozkolísal trh práce v regionu. Podle informací z Úřadu práce nastoupila z přibližně 500 propuštěných zaměstnanců asi polovina hned do jiného zaměstnání. Jako uchazeči o zaměstnání se zaevidovalo 274 osob. Ve většině případů poskytl Úřad práce zaevidovaným osobám finanční kompenzaci za nevyplacené odstupné.

„Již 136 osobám se podařilo najít uplatnění na trhu práce, a to většinou u zaměstnavatelů z jejich dosavadního oboru – ve strojírenství,“ informovala Pavla Janovská z krajské pobočky Úřadu práce ČR v Plzni.

Nyní se podle ní rozbíhají aktivity utlumené během koronavirové krize a 138 dosud zaevidovaným bývalým zaměstnancům může úřad práce nabídnout individuální i skupinové poradenství, bilanční diagnostiku, rekvalifikační kurzy a další aktivity.

Téměř stovka lidí z této skupiny je ve věku nad 50 let, z toho 40 osob je dokonce ve věku nad 60 let, budou tedy obtížněji shánět zaměstnání a Úřad práce pro ně proto má připraveny cílené aktivity, například účast v projektu Šance pro padesátníky, kde je jim k dispozici komplexní péče.

Soud v Plzni projednává konkurz hutí a kováren Pilsen Steel (19. 6. 2019)

19. června 2019

Parlamentní volby se konaly v pátek 8. října a v sobotu 9. října. Vybíráli jsme dvě stovky poslanců Sněmovny ve 14 volebních krajích.

Výsledky podle měst a obcí: Plzeň, Rokycany, Domažlice, Tachov, Klatovy, další

 • Nejčtenější

Tempel je zrůda a jde po mně. Bojím se více než kdy jindy, tvrdí Kajínek

Premium Jsou to příběhy dvou mužů odsouzených na doživotí. Oba za vraždu dvou lidí. Roky strávili ve věznici spolu, ale nyní...

Za zvrhlé sexuální týrání malého syna svého přítele dostala žena pět let

Krajský soud v Plzni poslal na pět let do vězení sedmadvacetiletou ženu z Plzeňska, která podle obžaloby týrala a...

Plzeňský Panasonic končí s výrobou televizí, o práci přijde až 900 lidí

Japonský Panasonic v továrně v Plzni podle předsedy odborového svazu KOVO Jaroslava Součka končí s výrobou televizorů....

Doživotně odsouzený Tempel je na svobodě, okresní soud ho propustil

Okresní soud v Sokolově ve středu ráno rozhodl o propuštění Roberta Tempela, který po zrušení doživotí za dvojnásobnou...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Tempel má být ihned propuštěn. Ústavní soud vyhověl stížnosti odsouzeného vraha

Ústavní soud v úterý vyhověl stížnosti Roberta Tempela, jenž po zrušení doživotí za dvojnásobnou vraždu na Sokolovsku...

Syndrom Petra Pana. Proč někteří muži nikdy nedospějí a žijí jako paraziti

Premium V každém chlapovi zůstává kousek kluka, ale musí to být právě jen ten kousek. Pokud muž nechce vyrůst a převzít...

Čína má Evropu v hrsti, za pár týdnů dojde hořčík. Auto bez něj nevyrobíte

Premium Vše nasvědčuje, že současná čipová krize v automobilovém průmyslu je jen zahřívacím kolem před tím, co se na Evropu...

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

 • Další z rubriky

Až vymřou pamětníci? Slavnosti svobody budou žít dál, říká šéf Pattonova muzea

Premium Earl Ingram byl jedním ze symbolů plzeňských Slavností svobody. Bělovlasý válečný veterán v brýlích s úzkými obroučkami...

Za vraždu kvůli 110 eurům a tisícovce vyměřil soud mladíkovi 18 let vězení

Na 18 let poslal Krajský soud v Plzni do vězení dvacetiletého Karla Pastora, který podle spisu loni v Krásném Lese na...

Tupolev slétl ke staršímu bratrovi, usazování trvalo pár minut

Za 17 let v provozu s cestujícími obletěl dopravní letoun TU 134 mnohokrát kolem celé zeměkoule. Poslední cestující...

Překotný porod, uzavřela policie případ oživovaného dítěte na ubytovně

Kriminalisté odložili případ z plzeňské ubytovny, kde letos v únoru mladá žena porodila do záchodové mísy a...

Čína má Evropu v hrsti, za pár týdnů dojde hořčík. Auto bez něj nevyrobíte

Premium Vše nasvědčuje, že současná čipová krize v automobilovém průmyslu je jen zahřívacím kolem před tím, co se na Evropu...

Pavel Liška se omluvil za reklamy pro dodavatele elektřiny a plynu

Pavel Liška měl potřebu se vyjádřit ke svému dlouholetému účinkování v reklamách pro dodavatele plynu a elektřiny...

Čekají nás daleko horší problémy, než jaké způsobil covid, varuje OECD

Pandemie koronaviru sice zastavila výrobu, vysála státní kasy a způsobila krachy mnohých podniků, to ale není nic proti...

Jestli bude inflace stoupat dál, lidé ztratí polovinu úspor, varuje ekonom

Současná míra inflace bude trvat ještě několik let, důvodem jsou zejména vysoké objemy pumpování peněz do ekonomiky,...

Střelba proti kameře je běžná, ale herec za nehodu nemůže, tvrdí Dvořák

Zpráva, že americký herec Alec Baldwin při natáčení westernu zastřelil kameramanku a postřelil režiséra, vyvolala...