Obnovený hřbitov U Všech svatých otevře bránu. Areál je starší než Plzeň

  18:49aktualizováno  18:49
Hřbitov u kostela Všech svatých na Roudné v Plzni prošel několik roků trvající obnovou a ve středu se poprvé otevře veřejnosti. V areálu, který je starší než samotná západočeská metropole, jsou pochovány osobnosti z několika významných rodů.

Historický hřbitov u kostela Všech svatých Na Roudné v Plzni se ve středu poprvé od obnovy otevře veřejnosti. Pochovány jsou zde významné osobnosti. (29. 3. 2018) | foto: Ladislav Němec, MAFRA

Historie hřbitova sahá do 12. století. V areálu o rozloze zhruba 1,5 hektaru se přestalo pochovávat na začátku minulého století a úředně byl hřbitov zrušen v roce 1904. Zejména za komunistického režimu spolu s kostelem chátral.

Od poloviny 70. let pak s jejich záchranou začal spolek dobrovolníků. Později péči o areál převzalo město. Pomáhají přitom aktivisté, kteří posilují drobnou údržbu, pravidelnými kontrolami se snaží bránit vandalismu.

O hřbitov se nyní stará Správa veřejného statku města Plzně. Ta zde v posledních letech provedla opravy a rekonstrukce za miliony korun. Byly opraveny obvodové zdi, márnice, centrální kříž a restaurovány významné hrobky a náhrobky.

Hřbitov na Roudné

„V současné době je další etapa rekonstrukce dokončena. Náklady na obnovu přesáhly 12,8 milionu korun. I nadále budou pokračovat opravy jednotlivých náhrobků, úpravy hrobových polí a instalace informačního systému v závislosti na finančních možnostech města,“ uvedl náměstek primátora pro dopravu a životní prostředí Petr Náhlík. Od roku 2000 si opravy hřbitova U Všech svatých vyžádaly zhruba 20 milionů korun.

Na hřbitově spočinul například arciděkan plzeňský a zakladatel Sokola v Plzni František Herold, Tomáš Cimrhanzl, který v 19. století dvacet let vedl plzeňskou knihovnu, dále dobrodinec a zachránce Husova rodného domku v Husinci Antonín Kludský ze známé cirkusové rodiny, Jindřich Mikolecký, jenž se zasloužil o rozvoj Škodovky, veřejného osvětlení, dopravy a o stavbu vývařovny pro chudé.

Podle architekta je areál U Všech svatých pozoruhodný

„Na hřbitově se nachází také hrobka významné měšťanské rodiny Rohrerovy, která se zasloužila o výsadbu veřejného sadu v místech za dnešní Kollárovou ulicí. Je tam i renovovaná hrobka rodiny Emanuela Klotze, majitelů cihelen, stavebních a železářských firem nebo novodobý náhrobek připomínající rodinu Brožíkových, vlastníků významné továrny na kočáry,“ uvedla Irena Tolarová ze Správy veřejného statku města Plzně.

Architekt Jan Soukup, který se věnuje církevním památkám, pokládá areál U Všech svatých za pozoruhodný.

„Vždyť je starší než Plzeň. Kostel tam byl už v románské době. Když se tam před lety kolem něho dělaly výkopy, zjistilo se, že základy jsou z oblých kamenů. To znamená, že pochází z nějaké rotundy nebo apsidy. Takže kontinuita toho místa je velice dlouhá,“ řekl Soukup.

Architekt upozornil, že po zrušení hřbitova u chrámu svatého Bartoloměje na konci 18. století byly hřbitovy U Všech svatých a u kostela svatého Mikuláše hlavními plzeňskými místy, kde se pohřbívaly nejvýznamnější osobnosti.

Veřejnosti se hřbitov poprvé otevře ve středu. Potom až do října vždy každou první středu v měsíci.

Nejčtenější

Unikátní případ: Limberskému hrozí trest za zesměšňování Tvrdíka

Plzeňský obránce David Limberský se drží za hlavu poté, co na Realu Madrid v...

Plzeňský fotbalista David Limberský už měl po sezoně a začínal dovolenou. Teď mu hrozí trest za následné výroky na...

Omilostněný vrah Kajínek dostal další pokutu, tentokrát za rychlou jízdu

Jiří Kajínek (25.5.2017)

Omilostněný vrah Jiří Kajínek dostal v Brně pokutu za rychlou jízdu. Vyplynulo to ze zprávy, která přišla na Krajský...

Herec Skamene získal pole a louky na Tachovsku jako restituční náhradu

Roman Skamene

Herec Roman Skamene a jeho příbuzná jsou definitivně vlastníky sedmi hektarů pozemků u dálnice D5 na Tachovsku, které...

Chovanec už nechce být poslancem, vadí mu podpora ČSSD současné vládě

Milan Chovanec (ČSSD)

Bývalý ministr vnitra Milan Chovanec se vzdá poslaneckého mandátu. Ze Sněmovny chce odejít do konce března po sjezdu...

Plzeň v Lize mistrů poprvé padla, v semifinále inkasovala šestkrát

Dimitrij Milčakov v bráně Plzně během Ligy mistrů zasahuje.

Konec neporazitelnosti v hokejové Lize mistrů zastihl Plzeň v prvním semifinálovém duelu. Západočeši ztratili utkání na...

Další z rubriky

O Zelenou Horu se zajímá kraj, na zámku chce rukopis i muzeum pétépáků

Zámek Zelená Hora u Nepomuku.

Na zámku Zelená Hora na Plzeňsku, který proslavil zfilmovaný satirický román Miloslava Švandrlíka Černí baroni, by...

Sdílená auta jdou v Plzni na dračku. Karkulky jezdí i do ciziny

Karkulka. Tak se jmenuje nová carsharingová služba v Plzni, kterou zavedly...

Po Plzni jezdí osm aut městských dopravních podniků a tři vozy společnosti Auto napůl, které si zájemci mohou půjčovat....

Obyvatelé Radčic půjdou k referendu kvůli silničnímu napojení na okruh

Obyvatelé Radčic se budou 9. března v referendu vyjadřovat k plánované stavbě...

Lidé žijící v městském obvodu Plzeň-Radčice dostanou 9. března příležitost vyjádřit se k plánované stavbě komunikace,...

Advantage Consulting, s.r.o.
ELEKTROMONTÉR (30-35.000 Kč)

Advantage Consulting, s.r.o.
Praha, Plzeňský kraj, Karlovarský kraj
nabízený plat: 30 000 - 35 000 Kč

Najdete na iDNES.cz