Hrad Švihov se dostal mezi deset památek, které mají svoji pamětní minci

  18:20aktualizováno  18:20
Česká národní banka vydala další pamětní minci s motivem památky Plzeňského kraje. Po hradu Rabí, který se svého penízku dočkal v loňském roce, se tentokrát stal inspirací Švihov. Na lícové straně mince je oltář z hradní kaple Nanebevzetí Panny Marie, na rubu průhled pozdně gotickým portálem na nádvoří hradu.

Josef Ducháček z České národní banky (ČNB) uvedl, že vydáno bylo 3 200 mincí z ryzího zlata v běžném provedení a 7 000 ve špičkové kvalitě. Celkově bylo na ražbu použito 159 kilogramů ryzího zlata.

Nominální hodnota každého z kusů je pět tisíc korun. Kdo by si ale chtěl novinku pořídit, musí si připlatit. Prodejní cena se totiž bude pohybovat kolem 19 000 korun, protože do ní patří tržní cena zlata a náklady na výrobu.

Průměr mince vyražené v České mincovně v Jablonci nad Nisou je 28 milimetrů, síla 1,9 milimetru a hmotnost 15,55 gramu. To je polovina troyské unce, základní váhové jednotky používané na trzích s drahými kovy.

Edice mincí zaměřená na hrady zahrnuje deset památek. Ty vzešly z třiceti areálů, které předvybrali odborníci z Národního památkového ústavu. „Cílem bylo, aby byly zastoupeny různé typy hradní architektury a aby byly tyto památky rozmístěné různě po republice,“ vysvětluje Ducháček.

Do výběru se dostaly například i hrady Pernštejn, Zvíkov nebo Bouzov. Příští rok sérii završí mince Bečova nad Teplou a Buchlova.

Fotogalerie

„Ražbou této mince se Švihov dostal do vybrané společnosti deseti míst z celé republiky. Myslím si, že význam tohoto počinu je tak velký, že ho momentálně ani nedokážeme docenit. Akce má velké promo, takže se to dostane do širokého povědomí nejen lidí, kteří sbírají mince. Jsem rád, že se tak jméno Švihov, ať už jde o město, nebo hrad, opět rozšíří dále,“ pochvaluje si starosta Švihova Václav Petrus.

Autorem návrhu je Luboš Charvát, který má na svém kontě dalších deset mincí. Přestože podobu švihovského hradu vystihl výborně, nikdy na něm až do dnešního dne nebyl. Inspiroval se obrázky.

„Nevím, jestli by vlastně bylo dobré jej dopředu vidět. Jestli by to pak člověka nesvazovalo. Teď, když jsem tady, najednou vidím, kolik je tu zajímavých věcí. Asi bych si u každé řekl, že bych ji dal na minci? Takže by z toho mohl vlastně být takový guláš,“ podotýká Luboš Charvát. Ten zvítězil v soutěži, do níž se přihlásilo třináct výtvarníků s 24 návrhy.

S vydáváním pamětních mincí ČNB začala v roce 1993. Od té doby světlo světa spatřilo 51 zlatých mincí. Celkově na ně padlo 6,6 tuny zlata. Sbírku doplňují tři bimetalové, tedy vyrobené ze dvou kovů, a 124 stříbrných.

  • Nejčtenější

Limberskému jsem půjčoval na hazard, tvrdí obžalovaný z oklamání fotbalistů

Dvě ikony plzeňského fotbalu, David Limberský a Vladimír Darida, se staly obětí milionových podvodů. Podle obžaloby...

Nejsem gambler. I kdybych hrál, nepůjčoval bych si, hájí se Limberský

Před plzeňským krajským soudem vypovídal fotbalista David Limberský, kterého podle spisu obchodník s luxusními vozy...

Kometa si poradila s Plzní, Gulašova rekordní střelecká série skončila

Deset zápasů se vstřeleným gólem. Na této hodnotě se zastavila rekordní série útočníka Milana Gulaše. Hokejisté Komety...

Do Úhlavy se dostala nebezpečná látka, Plzeň zásobuje náhradní zdroj

Do řeky Úhlavy, která zásobuje Plzeň pitnou vodou, se dostala vysoce toxická chemická látka. Prostředek na impregnaci...

Na Čapí hnízdo se premiéra neptejte, výhrůžky studentům prověří inspekce

Hejtmanství nechá prověřit incident spojený s návštěvou premiéra Andreje Babiše na plzeňské průmyslové škole...

Premium

Havel byl z jiného těsta, vzpomíná v rozhovoru exprezident Klaus

Jeden z hlavních aktérů polistopadového vývoje Václav Klaus starší hovořil pro LN o nepochopení kuponové privatizace i...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

Premium

K jídlu suchý chleba, místo chráničů molitan. Zpověď Pastrňákovy mámy

Příběh jak z hollywoodského filmu. Marcela Ziembová je máma hokejové hvězdy světového formátu Davida Pastrňáka, kterému...

  • Další z rubriky

Na ledvinu se čeká rekordně krátkou dobu, čas by mohl být ještě kratší

Na transplantaci ledvin čekají pacienti v České republice zhruba jeden rok. Na západě Čech je to jen kolem čtvrt roku....

Mýval vylezl na lampu a nemohl dolů, na pomoc mu přijeli hasiči

Pomoc profesionálních hasičů potřeboval ráno v Bělé nad Radbuzou na Domažlicku mýval. Medvídek se vyšplhal na lampu...

Studenti polepili sídlo krajských komunistů, stejně jako v roce 1989

Koncem listopadu 1989 se sebrali studenti medicíny a tajně polepili letáky někdejší sídlo krajského výboru KSČ na...

Cestu přes centrum Plzně nově urychlí sdílené koloběžky

Kromě kol mohou lidé pro cestování po Plzni nově využívat sdílených koloběžek. K dispozici je zatím pět stanovišť v...

KRUTÁ REALITA: První měsíce po porodu byly peklo
KRUTÁ REALITA: První měsíce po porodu byly peklo

Měli jste možnost si přečíst o mém porodu a o pobytu v porodnici na šestinedělí. Nyní bych chtěla rozvést poslední a nejtěžší část mého příběhu. První půlrok mého mateřství.

Najdete na iDNES.cz